romea - logo
25. ledna 2021 (pondělí)
svátek má Miloš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romská televize Dikh TV bude v Maďarsku v nabídce UPC

7.1.2021 0:01
DIKH TV (FOTO: repro dikhtv.hu)
DIKH TV (FOTO: repro dikhtv.hu)

Televize s názvem Dikh TV (dívej se), která vznikla v roce 2015 je zaměřená na Romskou tématiku. Podle zakladatelů Dikh TV je cílem přiblížit romskou kulturu širsímu publiku. Nyní je možné sledovat tuto televizi prostřednictvím služby UPC Direct now.

„Začali jsme jako amatéři, ale postupně se vyvíjíme a stávají se z nás zkušenější profesionálové, kteří berou svou práci vážně,“ říká Fruzsina Balogh, která pracuje v Dikh TV jako moderátorka zpráv.

Zakladatel této televize, Elek Balogh vyrůstal jako jedno z devíti dětí v romské osadě poblíž rumunských hranic. Zájem o média v něm vzbudil jeho otec, který mu daroval kameru. Když se Balogh poté přestěhoval do hlavního města, začal nad světem médií více přemýšlet a podle agentury AFP cítil, že mainstreamová média v romské komunitě nefungují tak, jak by měla. Mainstreamová média vysílají romský týdeník v málo sledovaném ranním čase

„Většina mainstreamových médií vyskresluje Romy ve špatném světle. Trestný čin spáchaný Romem je v mainstramových médiích propírán mnohem více než stejný trestný čin neromů,“ řekl Balogh pro agenturu AFP.

Balogh se svými dalšími kolegy tedy v roce 2015 spustil televizi Dikh TV. Během pěti let se televize rozrůstala o pořady zaměřené na hudbu, vaření, nebo na představování úspěšných Romů.

Přečteno: 382x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

televize, Maďarsko, MédiaHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo