romea - logo
1. července 2022 (pátek)
svátek má Jaroslava

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romská tisková agentura spustila v Maďarsku ironickou kampaň proti policejní šikaně, zapojili se i přední umělci

26.4.2016 15:25
Ilustrační fotografie (zdroj: Wikimedia Commons)
Ilustrační fotografie (zdroj: Wikimedia Commons)

Lidé, kteří jsou nejvíce vydaní všanc, se často stávají oběťmi absurdních policejních zákroků. Právě tato myšlenka a zkušenost přivedla romskou organizaci RSK (Romské tiskové centrum) z Maďarska k následujícímu nápadu: s pomocí dobrovolníků sesbírali příběhy konkrétních jednotlivců a ve veřejné anketě nechali hlasovat o nejnesmyslnějším policejním opatření. Některé z příběhů pak literárně ztvárnili přední maďarští spisovatelé a formou hereckých etud též populární maďarští herci pod souhrnným názvem "Jejich existence je přestupkem sama o sobě". 

"Jistý pán tlačil na kolečku železný šrot. Tlačil kolečko podél chodníku. Oslovil ho strážník, prý aby se přemístil na chodník. A udělil mu pokutu. O pár metrů později byl pán zastaven dalším strážníkem: ten mu vyměřil další pokutu, s tím, že na chodníku nemá s kolečkem co pohledávat. Když už se blížil ke sběrně železa, byl zastaven potřetí: i třetí příslušník mu udělil pokutu, tentokrát za tlačení kolečka po silnici." (konkrétní případ z podzimu 2015, zdroj: data sesbíraná RSK).

I taková, a mnohé další perly, se objevily mezi zpracovanými příběhy. Postihy za přestupky jsou na maďarském venkově často mířené specificky vůči Romům, kteří se nacházejí pod neustálým drobnohledem a jsou následně často pokutováni za věci, které by u osob jiné vizáže prošly bez povšimnutí.

Během předchozího podzimu se RSK podařilo shromáždit zhruba padesát příběhů obdobného ražení. Většina případů měla podobný scénář: pokuta, vyměřená za nesmyslné přestupky (např. za opotřebované pneumatiky u kola, přechod vozovky mimo tzv. zebru v místě, kde se přechod pro chodce ani nenachází apod.), okamžité vymáhání pokuty "na místě" a její neadekvátní výše (a to i v případech, kdy měl příslušník možnost "pachatele" nejprve upozornit například na to, že je podle předpisů nutné mít na jízdním kole zvonek apod.)

Za neuhrazení značně vysokých pokut v termínu pak hrozí v lepším případě veřejně prospěšné práce, v tom horším pak i několikadenní vězení. Na maďarských internetových stránkách www.index.hu bylo během uplynulých dvou let v rámci kampaně věnující se právě pokutám místní policie možné hlasovat o nejabsurdnější pokutu: vítěz získal symbolickou anticenu Zlatý blatník.

V rámci nedávné iniciativy pak Romské tiskové centrum požádalo soudobé maďarské autory o literární zpracování příběhů: mezi těmi, kdo se této role zhostili, jsou též mnozí přední spisovatelé jako je Lajos Parti Nagy, György Spiró či Endre Kukorelly. Přímo na stránkách RSK www.romasajtokozpont.hu jsou pak kromě všech povídek k vidění též videa, která na jejich základě pořídili někteří významní maďarští divadelní herci.

Přečteno: 1031x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Maďarsko, Kampaň, Policie, PředsudkyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo