Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Romské děti by ke vzdělání měly mít rovný přístup, říká slovenský zmocněnec Ravasz. Někteří Romové nejsou s jeho prací spokojeni

18. ledna 2019
Čtení na 3 minuty

Pokud chceme zvýšit efektivitu využívání eurofondů na integraci marginalizovaných romských komunit, musíme nejdříve vytvořit správné legislativní prostředí, řekl splnomocněnec slovenské vlády pro romskou komunitu Abel Ravasz v rozsáhlém rozhovoru pro web Euractiv.sk (Celý, velmi zajímavý rozhovor najdete zde. Ábel Ravasz je zároveň místopředsedou strany Most-Híd.

Nezačleněné děti

Evropská komise ve své každoroční zprávě Slovensku tradičně vyčítá nedostatečné začlenění romských dětí do hlavního vzdělávacího proudu. Ravasz zde pokrok vidí, ale byl by rád, kdyby byl větší. Hlavním problémem, který romským žákům stojí v cestě ke stejnému vzdělání jako mají ostatní žáci podle něj je, že romské děti nemají rovný přístup ke kvalitním službám jako děti z majoritní části společnosti.

„Pokud neumíme zajistit normální službu klientům z romských komunit – kteří by to paradoxně potřebovali nejvíce -, pak budeme mít problém i v jiných oblastech, například v zaměstnanosti. Slovenský vzdělávací systém tak už hned na začátku ztrácí mnoho dětí. Nemáme například žádné podpůrné systémy do tří let věku a do školek nastoupí jen třetina dětí z romských komunit. I proto jsem se rozhodl, že zajištění povinné předškolní docházky bude prioritou číslo jedna Úřadu zmocněnce, řekl zmocněnec.

V devadesátých letech mělo podle něj Slovensko mnohem větší zaškolenost dětí ve školkách. Po zrušení povinnosti docházky obce rozprodaly budovy a lidé, kteří předtím dělali vychovatele, si museli najít novou práci.

Terénní práce a stavba školek

Jak dále Ravasz řekl, eurofondy využívá Slovensko v této oblasti zejména v rámci Operačního programu lidské zdroje (OPĽZ). Ten má několik prioritních os, z nichž dvě jsou speciálně zaměřené na integraci marginalizovaných romských komunit. Jejihc prioritami jsou terénní sociální práce či stavba školek.

Co se týče předškolního vzdělávání, vlastní projekt „Škola otevřena všem“ má i resort školství. “Na základě tohoto i našich projektů posíláme asistenty a odborné zaměstnance do školek. Jejich úkolem je pracovat nejen s dětmi, ale i s rodiči, aby se děti vůbec do školek dostaly. Tím, že pomáhají vychovatelům a učitelům, zajišťují, aby kvalita výchovy dětí byla vyšší.”

Segregace ve vzdělávání

Ravasz poté dostal tuto otázku: Evropská komise v roce 2015 vůči Slovensku spustila právní řízení pro porušení směrnice Evropských společenství. Důvodem je segregace romských dětí ve vzdělávání. Jaká opatření v tomto ohledu od té doby Slovensko přijalo?

„Mám na tuto věc trošku netradiční názor. Mnoho lidí si myslí, že Komise tímto způsobem nepřiměřeně tlačí na Slovensko. Evropská komise ale přece reprezentuje i nás a v tomto případě velmi správně tlačí na řešení v této oblasti. Já s jejím právním řízením nemám problém, ani jako zmocněnec vlády, ani jako soukromá osoba. Inspiruje to naši vládu k nutným krokům. Ministerstvo školství, které je za jejich uskutečnění odpovědné, o tom s Komisí intenzivně vyjednává,“ odpověděl zmocněnec.

Na Slovensku je podle něj stále mnoho lidí – i mezi starosty, primátory a poslanci -, kteří jsou přesvědčeni, že správnou cestou je izolace. „Myslí si, že romský problém mohou řešit odsunutím na okraj obce, či společnosti. Nesčetněkrát se potvrdilo, že to není správný přístup. Některé lokality si ale očividně musí vyzkoušet na vlastní kůži, že tudy cesta nevede. Je množství obcí, které dříve podporovaly segregaci a nyní jejich zástupci přicházejí na úřad a přiznávají, že to nefunguje.“

Nespokojenost se zmocněncem

Se zmocněncem však nejsou spokojeni někteří Romové. Jak informoval server SME.sk, chtějí se kvůli tomu obrátit na slovenského premiéra.

Více než stovka účastníků se v sobotu v Rimavské Seči setkala na celoslovenském setkání Romů. Jeho tématem byla aktuální situace Romů na Slovensku a nespokojenost s prací zmocněnce vlády pro romské komunity Ábela Ravasze.

„Přijali jsme usnesení, že v průběhu příštího týdne napíšeme veřejný dopis předsedovi vlády kvůli nespokojenosti s prací zmocněnce Ravasze,“ poznamenal po setkání předseda Strany tolerance a soužití František Tanko. Jak dále uvedl, jedním z důvodů, proč se pro takový krok rozhodli, je nespokojenost s čerpáním eurofondů či neřešení romské problematiky, a to za posledních 28 let.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon