romea - logo
27. května 2022 (pátek)
svátek má Valdemar

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romské osady jsou velmi ohrožené epidemií COVID-19, někteří obyvatelé nemají ani přístup k pitné vodě

19.3.2020 12:47
Zplnomocněnec vlády SR pro romské komunity Ábel Ravasz (Zdroj: minv.sk)
Zplnomocněnec vlády SR pro romské komunity Ábel Ravasz (Zdroj: minv.sk)

Romské osady na Slovensku jsou podle vládního zmocněnce pro romské komunity velmi ohrožené současnou epidemií COVID-19.

Zmocněnec vlády Ábel Ravasz hlavní problém vidí v nepřístupnosti čisté a teplé vody pro hygienu. Obyvatelé osad často nemají ani základní hygienické prostředky a proto zmocněnec vyjednával o jejich zprostředkování.

Některé osady a místa s větší koncentrací chudých Romů mají omezený přístup k pitné vodě pouze na čipové karty, které musí mít přeplacené. S tím je také spojená komplikovaná výplata dávek, kterou aktuálně řešila slovenská vláda.

Téma výplaty dávek skrze poštu bylo také součástí jednání Ústředního krizového štábu na Slovensku. Společný návrh zmocněnce Ravasze a neziskových organizací o “mobilní poště”, ale neprošel. Zmocněnec vyzval poštovní doručovatele, bezpečnostní složky státu i obyvatele osad, aby se při výplatách dávek chovali co nejvíce lidsky a slušně.

“Apeluji na každého, aby se choval opravdu slušně a to včetně policie, včetně pošťáků a klientů. Pošta se rozhodla, že ani ona nebude pouštět lidi do budovy bez roušky. Pokud někdo nemá roušku, nebo jiný ochranný prostředek, tak se nedostane na poštu. Řešení samozřejmě není to, že celá skupina lidí bude používat jednu jedinou roušku, ale je potřeba použít různé šály, šátky, kus látky cokoliv,” uvedl Ravazs v rozhovoru pro slovenský spolek Zdielanie.

 

Přečteno: 1807x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Osada, Romové, Voda, Chudoba, Slovensko, Policie, Vláda, COVID-19HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo