romea - logo
25. května 2020 (pondělí)
svátek má Viola
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romské osady jsou velmi ohrožené epidemií COVID-19, někteří obyvatelé nemají ani přístup k pitné vodě

19.3.2020 12:47
Zplnomocněnec vlády SR pro romské komunity Ábel Ravasz (Zdroj: minv.sk)
Zplnomocněnec vlády SR pro romské komunity Ábel Ravasz (Zdroj: minv.sk)

Romské osady na Slovensku jsou podle vládního zmocněnce pro romské komunity velmi ohrožené současnou epidemií COVID-19.

Zmocněnec vlády Ábel Ravasz hlavní problém vidí v nepřístupnosti čisté a teplé vody pro hygienu. Obyvatelé osad často nemají ani základní hygienické prostředky a proto zmocněnec vyjednával o jejich zprostředkování.

Některé osady a místa s větší koncentrací chudých Romů mají omezený přístup k pitné vodě pouze na čipové karty, které musí mít přeplacené. S tím je také spojená komplikovaná výplata dávek, kterou aktuálně řešila slovenská vláda.

Téma výplaty dávek skrze poštu bylo také součástí jednání Ústředního krizového štábu na Slovensku. Společný návrh zmocněnce Ravasze a neziskových organizací o “mobilní poště”, ale neprošel. Zmocněnec vyzval poštovní doručovatele, bezpečnostní složky státu i obyvatele osad, aby se při výplatách dávek chovali co nejvíce lidsky a slušně.

“Apeluji na každého, aby se choval opravdu slušně a to včetně policie, včetně pošťáků a klientů. Pošta se rozhodla, že ani ona nebude pouštět lidi do budovy bez roušky. Pokud někdo nemá roušku, nebo jiný ochranný prostředek, tak se nedostane na poštu. Řešení samozřejmě není to, že celá skupina lidí bude používat jednu jedinou roušku, ale je potřeba použít různé šály, šátky, kus látky cokoliv,” uvedl Ravazs v rozhovoru pro slovenský spolek Zdielanie.

 

Přečteno: 1627x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Osada, Romové, Voda, Chudoba, Slovensko, Policie, Vláda, COVID-19HLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo