romea - logo
5. dubna 2020 (neděle)
svátek má Miroslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romské osady jsou velmi ohrožené epidemií COVID-19, někteří obyvatelé nemají ani přístup k pitné vodě

19.3.2020 12:47
Zplnomocněnec vlády SR pro romské komunity Ábel Ravasz (Zdroj: minv.sk)
Zplnomocněnec vlády SR pro romské komunity Ábel Ravasz (Zdroj: minv.sk)

Romské osady na Slovensku jsou podle vládního zmocněnce pro romské komunity velmi ohrožené současnou epidemií COVID-19.

Zmocněnec vlády Ábel Ravasz hlavní problém vidí v nepřístupnosti čisté a teplé vody pro hygienu. Obyvatelé osad často nemají ani základní hygienické prostředky a proto zmocněnec vyjednával o jejich zprostředkování.

Některé osady a místa s větší koncentrací chudých Romů mají omezený přístup k pitné vodě pouze na čipové karty, které musí mít přeplacené. S tím je také spojená komplikovaná výplata dávek, kterou aktuálně řešila slovenská vláda.

Téma výplaty dávek skrze poštu bylo také součástí jednání Ústředního krizového štábu na Slovensku. Společný návrh zmocněnce Ravasze a neziskových organizací o “mobilní poště”, ale neprošel. Zmocněnec vyzval poštovní doručovatele, bezpečnostní složky státu i obyvatele osad, aby se při výplatách dávek chovali co nejvíce lidsky a slušně.

“Apeluji na každého, aby se choval opravdu slušně a to včetně policie, včetně pošťáků a klientů. Pošta se rozhodla, že ani ona nebude pouštět lidi do budovy bez roušky. Pokud někdo nemá roušku, nebo jiný ochranný prostředek, tak se nedostane na poštu. Řešení samozřejmě není to, že celá skupina lidí bude používat jednu jedinou roušku, ale je potřeba použít různé šály, šátky, kus látky cokoliv,” uvedl Ravazs v rozhovoru pro slovenský spolek Zdielanie.

 

Přečteno: 1478x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Osada, Romové, Voda, Chudoba, Slovensko, Policie, Vláda, COVID-19HLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo