romea - logo
19. září 2020 (sobota)
svátek má Zita

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romské osady jsou velmi ohrožené epidemií COVID-19, někteří obyvatelé nemají ani přístup k pitné vodě

19.3.2020 12:47
Zplnomocněnec vlády SR pro romské komunity Ábel Ravasz (Zdroj: minv.sk)
Zplnomocněnec vlády SR pro romské komunity Ábel Ravasz (Zdroj: minv.sk)

Romské osady na Slovensku jsou podle vládního zmocněnce pro romské komunity velmi ohrožené současnou epidemií COVID-19.

Zmocněnec vlády Ábel Ravasz hlavní problém vidí v nepřístupnosti čisté a teplé vody pro hygienu. Obyvatelé osad často nemají ani základní hygienické prostředky a proto zmocněnec vyjednával o jejich zprostředkování.

Některé osady a místa s větší koncentrací chudých Romů mají omezený přístup k pitné vodě pouze na čipové karty, které musí mít přeplacené. S tím je také spojená komplikovaná výplata dávek, kterou aktuálně řešila slovenská vláda.

Téma výplaty dávek skrze poštu bylo také součástí jednání Ústředního krizového štábu na Slovensku. Společný návrh zmocněnce Ravasze a neziskových organizací o “mobilní poště”, ale neprošel. Zmocněnec vyzval poštovní doručovatele, bezpečnostní složky státu i obyvatele osad, aby se při výplatách dávek chovali co nejvíce lidsky a slušně.

“Apeluji na každého, aby se choval opravdu slušně a to včetně policie, včetně pošťáků a klientů. Pošta se rozhodla, že ani ona nebude pouštět lidi do budovy bez roušky. Pokud někdo nemá roušku, nebo jiný ochranný prostředek, tak se nedostane na poštu. Řešení samozřejmě není to, že celá skupina lidí bude používat jednu jedinou roušku, ale je potřeba použít různé šály, šátky, kus látky cokoliv,” uvedl Ravazs v rozhovoru pro slovenský spolek Zdielanie.

 

Přečteno: 1669x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Osada, Romové, Voda, Chudoba, Slovensko, Policie, Vláda, COVID-19HLAVNÍ ZPRÁVY

Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Přes 60 procent Čechů aktivních na internetu si myslí, že Romové jsou zvýhodňováni

10.9.2020 13:41
Polovina Čechů, kteří jsou aktivní na internetu, se ztotožňuje s tvrzením, že národnostní menšiny mají v České republice lepší podmínky než většina, a to alespoň v některých případech. Každý pátý se pak domnívá, že to platí bezvýhradně. Pokud jde o konkrétní národnostní menšiny v České republice, respondenti ve výzkumu nejčastěji zmiňovali romskou menšinu, názory na její situaci se však různily: zatímco 23 % dotázaných ji u nás považuje za znevýhodňovanou, v očích 63 % Čechů je naopak zvýhodňována.
 celý článek

Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Konference sociální bydlení v českých obcích - zkušenosti z praxe

8.9.2020 23:10
Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. ROMEA TV odvysílala celou konferenci v přímém přenosu.
 celý článek

Debata proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále brněnského divadla Husa na provázku.

videoVIDEO: V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů

7.9.2020 14:34
V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů. Brněnské divadlo Husa na provázku uspořádalo diskusi s názvem Mediální obraz romské menšiny - důsledek nebo příčina? Diskuze proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále divadla
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo