romea - logo
26. února 2021 (pátek)
svátek má Dorota

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romské osady jsou velmi ohrožené epidemií COVID-19, někteří obyvatelé nemají ani přístup k pitné vodě

19.3.2020 12:47
Zplnomocněnec vlády SR pro romské komunity Ábel Ravasz (Zdroj: minv.sk)
Zplnomocněnec vlády SR pro romské komunity Ábel Ravasz (Zdroj: minv.sk)

Romské osady na Slovensku jsou podle vládního zmocněnce pro romské komunity velmi ohrožené současnou epidemií COVID-19.

Zmocněnec vlády Ábel Ravasz hlavní problém vidí v nepřístupnosti čisté a teplé vody pro hygienu. Obyvatelé osad často nemají ani základní hygienické prostředky a proto zmocněnec vyjednával o jejich zprostředkování.

Některé osady a místa s větší koncentrací chudých Romů mají omezený přístup k pitné vodě pouze na čipové karty, které musí mít přeplacené. S tím je také spojená komplikovaná výplata dávek, kterou aktuálně řešila slovenská vláda.

Téma výplaty dávek skrze poštu bylo také součástí jednání Ústředního krizového štábu na Slovensku. Společný návrh zmocněnce Ravasze a neziskových organizací o “mobilní poště”, ale neprošel. Zmocněnec vyzval poštovní doručovatele, bezpečnostní složky státu i obyvatele osad, aby se při výplatách dávek chovali co nejvíce lidsky a slušně.

“Apeluji na každého, aby se choval opravdu slušně a to včetně policie, včetně pošťáků a klientů. Pošta se rozhodla, že ani ona nebude pouštět lidi do budovy bez roušky. Pokud někdo nemá roušku, nebo jiný ochranný prostředek, tak se nedostane na poštu. Řešení samozřejmě není to, že celá skupina lidí bude používat jednu jedinou roušku, ale je potřeba použít různé šály, šátky, kus látky cokoliv,” uvedl Ravazs v rozhovoru pro slovenský spolek Zdielanie.

 

Přečteno: 1732x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Osada, Romové, Voda, Chudoba, Slovensko, Policie, Vláda, COVID-19HLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo