romea - logo
28. září 2020 (pondělí)
svátek má Václav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romskou pouť v obci Lutina absolvovalo přibližně pět set věřících

29.7.2020 11:19
Bazilika minor v obci Ľutina (Foto: Wikipedie)
Bazilika minor v obci Ľutina (Foto: Wikipedie)

Přibližně 500 lidí se setkalo na sedmém ročníku pouti romských rodin, která se konala v sobotu v obci Ľutina v okrese Sabinov. Korzár.sk o zom informoval mluvčí Prešovské archieparchie Michal Pavlišinovič.

Program začal modlitbou chval, kterou vedla romská gospelová kapela F6. Během modliteb kněží udíleli svátost smíření a následně se konala svatá liturgie, které předsedal humenský archieparchiální vikář Martin Zlacký. Zároveň přítomným odevzdal pozdrav a požehnání od otce arcibiskupa metropolity Jana Babjaka.

Odpoledne program pokračoval přednáškami pro muže, které měl duchovní správce Centra pro Romy v Malcová Igor Čikoš. K ženám promluvila řádová sestra Lea Zorvanová.

Pro mládež bylo připraveno vystoupení mládežnických gospelových kapel z Čičavy, Lenártové, Snakově a okolí Vranova nad Topľou.

Přečteno: 498x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, církev, romská bohoslužba, Romská pouťHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo