romea - logo
25. února 2020 (úterý)
svátek má Liliana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romský vzdělávací fond podpořil další romské vysokoškoláky stipendiem. Studují medicínu, IT obory nebo politologii

7.12.2018 10:45
Setkání romských studentů
Setkání romských studentů "Baruvas" v Brně (Foto: Jan Mihaliček)

Romský vzdělávací fond letos už osmým rokem udělil stipendium romským vysokoškolákům v České republice. V akademickém roce 2018 – 2019 z celkově 46 přijatých žádostí bylo podpořeno 16 talentovaných studentů. Na cestě k dosažení vysokoškolského titulu tak každý z nich získal roční podporu v částce 20.000 Kč. Na českých univerzitách mladí Romové studují různé obory.

"Stipendium pomáhá mě a mé rodině na platby kolejného v Praze a ulehčuje to trochu situaci rodičům, jelikož mám ještě tři mladší sourozence," říká pro Romea.cz nový stipendista Jiří Turko, student všeobecného lékařství na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. "Šel jsem na medicínu kvůli mé mladší sestře, která trpí Williamsovým syndromem. Od malička jsem s ní vyrůstal a byl pokaždé u toho, když postupovala nějaký lékařský zákrok. Od té doby jsem zjistil, že chci dělat to samé - pomáhat ostatním a léčit druhé," vysvětluje budoucí lékař.

Získat stipendium ale není lehké. Studenti musí vyplnit obsáhlou online žádost, kde popisují své studijní a profesní cíle, píší eseje na téma jak zlepšit postavení Romů v ČR. Podrobně informují o své finanční a sociální situaci. Musí mít dobrý studijní prospěch, který dokládají vysvědčením ze školy. K tomu navíc ještě dodávají dvě reference, které musí prokazovat, že se aktivně zapojili do dobrovolné činnosti pro nějakou romskou organizaci. Musí se dostavit na osobní pohovor. To pak vše hodnotí tříčlenná komise, kterou navrhuje organizace ROMEA ve spolupráci s REF (Romský vzdělávací fond).

Stipendijní soutěž pro romské VŠ studenty

  • Každoročně se vyhlašuje kolem 8. dubna
  • Uzávěrka bývá v polovině května
  • Žádat mohou studenti denní/dálkové formy magisterských doktoranských programů. U bakalářských oborů pouze denní studenti.
  • Podrobné informace k přihlášce naleznete ZDE.

"Často u žádostí narážíme na problém, že studenti nemají doporučující dopisy prokazující jejich dobrovolné aktivity k romské komunitě. Ke svým studijním povinnostem, mnohdy brigád na dobrovolnictví nemají pochopitelně čas, ale pro REF je to důležitá podmínka. Chtějí podpořit aktivní a cílevědomé Romy. Zájemci o toto stipendium si proto musí podrobně zjistit veškeré podmínky, aby kompletní přihlášku mohli včas zaslat. V případě nesnází s vyplňováním přihlášky, doporučuji s předstihem kontaktovat organizaci ROMEA," upozorňuje Denisa Maková, koordinátorka stipendijního programu pro Českou republiku.

Mezi šestnácti podpořenými stipendisty je i student politologie Jan Čonka. "Ve společnosti se často diskutuje o politice, aniž by ji veřejnost skutečně rozuměla…Proto studuji tento obor, abych lidem se zájmem o politiku mohl lépe vysvětlit její skutečné fungování. Po dokončení magisterského studia mám v úmyslu hledat práci jako analytický vědec," prozrazuje pro romea.cz vysokoškolák z Univerzity Palackého v Olomouci. Jemu stipendium REF umožňuje věnovat se naplno ve studiu." Jsem také rád za možnost seznámit se s dalšími studujícími Romy v rámci setkávání BARUVAS pořádané organizací ROMEA. Velice mě to posiluje a motivuje," dodává.

Další podpoření studenti studují například ekonomii a finance, historii, jazykovou a literární kulturu, speciální pedagogiku, fyzickou geografii a geoekologii, farmacii, bioorganickou chemii a chemickou biologii, sociální práci, elektrotechniku a management nebo kriminalistiku a kriminologii.

REF sídlí v Budapešti. Stipendia realizuje v rámci 16 zemí a od roku 2010 jej v ČR spravuje organizace ROMEA.

Více informací o podpoře studentů s cílem zvýšit vzdělanost a úspěšné uplatnění Romů na trhu práce je k dispozici na stránkách: www.romskastipendia.cz

Přečteno: 724x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Stipendia, Romové, Vzdělávání, Česká republika, REFHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo