romea - logo
18. dubna 2019 (čtvrtek)
svátek má Valérie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romský vzdělávací fond podpořil další romské vysokoškoláky stipendiem. Studují medicínu, IT obory nebo politologii

7.12.2018 10:45
Setkání romských studentů
Setkání romských studentů "Baruvas" v Brně (Foto: Jan Mihaliček)

Romský vzdělávací fond letos už osmým rokem udělil stipendium romským vysokoškolákům v České republice. V akademickém roce 2018 – 2019 z celkově 46 přijatých žádostí bylo podpořeno 16 talentovaných studentů. Na cestě k dosažení vysokoškolského titulu tak každý z nich získal roční podporu v částce 20.000 Kč. Na českých univerzitách mladí Romové studují různé obory.

"Stipendium pomáhá mě a mé rodině na platby kolejného v Praze a ulehčuje to trochu situaci rodičům, jelikož mám ještě tři mladší sourozence," říká pro Romea.cz nový stipendista Jiří Turko, student všeobecného lékařství na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. "Šel jsem na medicínu kvůli mé mladší sestře, která trpí Williamsovým syndromem. Od malička jsem s ní vyrůstal a byl pokaždé u toho, když postupovala nějaký lékařský zákrok. Od té doby jsem zjistil, že chci dělat to samé - pomáhat ostatním a léčit druhé," vysvětluje budoucí lékař.

Získat stipendium ale není lehké. Studenti musí vyplnit obsáhlou online žádost, kde popisují své studijní a profesní cíle, píší eseje na téma jak zlepšit postavení Romů v ČR. Podrobně informují o své finanční a sociální situaci. Musí mít dobrý studijní prospěch, který dokládají vysvědčením ze školy. K tomu navíc ještě dodávají dvě reference, které musí prokazovat, že se aktivně zapojili do dobrovolné činnosti pro nějakou romskou organizaci. Musí se dostavit na osobní pohovor. To pak vše hodnotí tříčlenná komise, kterou navrhuje organizace ROMEA ve spolupráci s REF (Romský vzdělávací fond).

Stipendijní soutěž pro romské VŠ studenty

  • Každoročně se vyhlašuje kolem 8. dubna
  • Uzávěrka bývá v polovině května
  • Žádat mohou studenti denní/dálkové formy magisterských doktoranských programů. U bakalářských oborů pouze denní studenti.
  • Podrobné informace k přihlášce naleznete ZDE.

"Často u žádostí narážíme na problém, že studenti nemají doporučující dopisy prokazující jejich dobrovolné aktivity k romské komunitě. Ke svým studijním povinnostem, mnohdy brigád na dobrovolnictví nemají pochopitelně čas, ale pro REF je to důležitá podmínka. Chtějí podpořit aktivní a cílevědomé Romy. Zájemci o toto stipendium si proto musí podrobně zjistit veškeré podmínky, aby kompletní přihlášku mohli včas zaslat. V případě nesnází s vyplňováním přihlášky, doporučuji s předstihem kontaktovat organizaci ROMEA," upozorňuje Denisa Maková, koordinátorka stipendijního programu pro Českou republiku.

Mezi šestnácti podpořenými stipendisty je i student politologie Jan Čonka. "Ve společnosti se často diskutuje o politice, aniž by ji veřejnost skutečně rozuměla…Proto studuji tento obor, abych lidem se zájmem o politiku mohl lépe vysvětlit její skutečné fungování. Po dokončení magisterského studia mám v úmyslu hledat práci jako analytický vědec," prozrazuje pro romea.cz vysokoškolák z Univerzity Palackého v Olomouci. Jemu stipendium REF umožňuje věnovat se naplno ve studiu." Jsem také rád za možnost seznámit se s dalšími studujícími Romy v rámci setkávání BARUVAS pořádané organizací ROMEA. Velice mě to posiluje a motivuje," dodává.

Další podpoření studenti studují například ekonomii a finance, historii, jazykovou a literární kulturu, speciální pedagogiku, fyzickou geografii a geoekologii, farmacii, bioorganickou chemii a chemickou biologii, sociální práci, elektrotechniku a management nebo kriminalistiku a kriminologii.

REF sídlí v Budapešti. Stipendia realizuje v rámci 16 zemí a od roku 2010 jej v ČR spravuje organizace ROMEA.

Více informací o podpoře studentů s cílem zvýšit vzdělanost a úspěšné uplatnění Romů na trhu práce je k dispozici na stránkách: www.romskastipendia.cz

Přečteno: 658x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Stipendia, Romové, Vzdělávání, Česká republika, REFHLAVNÍ ZPRÁVY

V noci z 18. na 19. dubna 2009 vhodili čtyři neonacisté Ivo Müller, Václav Cojocaru, David Vaculík a Jaromír Lukeš zápalné láhve do rodinného domu ve Vítkově na Opavsku, kde bydlela romská rodina. Při následném požáru byli zraněni tři lidé, mezi nimi tehdy dvouletá Natálka, které utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. Neonacisty soud odsoudil k dvacetiletým resp. dvacetidvouletým trestům odnětí svobody. (Koláž: Romea.cz)

Žhářský útok ve Vítkově, k němuž došlo před deseti lety, potrestaly soudy vysokými tresty

16.4.2019 11:03
Před deseti lety, v noci z 18. na 19. dubna 2009, zaútočila zápalnými láhvemi skupinka sympatizantů extrémní pravice na dům číslo 58 ve Vítkově na Opavsku obývaný romskou rodinou. Následkem požáru byla vážně popálena tehdy dvouletá Natálka. Zranění utrpěla i její matka a otec.
 celý článek

Kumar Vishwanathan (FOTO: Daniela Kantorová)

Kumar Vishwanathan: Žhářský útok ve Vítkově odstartoval úpadek extremistů

16.4.2019 10:50

Žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově před deseti lety, při kterém tehdy dvouletá Natálka utrpěla rozsáhlé popáleniny, odstartoval postupný úpadek pravicového extremismu v regionu. Myslí si to ostravský aktivista Kumar Vishwanathan, který se dlouhodobě věnuje romské menšině. Podle něj tehdy společnost vyslala signál, že takové zločiny nestrpí. Za zapálení domu se spící rodinou poslal soud čtyři neonacisty do vězení na 20 až 22 let.

 celý článek

Jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: Úřad vlády ČR)

Občanští členové "romské rady" vyzvali v souvislosti s posledními incidenty mezi Romy a Čechy premiéra Babiše a ministra Hamáčka k jednání

16.4.2019 9:00
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny vyzvali premiéra a ministra vnitra k jednání v návaznosti na násilné incidenty mezi Romy a Čechy v Lipníku nad Bečvou a Dvorcích na Bruntálsku.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo