romea - logo
28. května 2020 (čtvrtek)
svátek má Vilém
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romští studenti medicíny nabízeli v rámci kampaně zdarma lékařské konzultace

Bukurešť, 10.9.2014 14:59, (ROMEA)
Jeden z budoucích romských lékařů během kampaně, která boří předsudky (www.opensocietyfoundations.org)
Jeden z budoucích romských lékařů během kampaně, která boří předsudky (www.opensocietyfoundations.org)

Jedno z videí mediální kampaně organizace ActiveWatch, která si vzala za cíl bořit stereotypy o Romech, začíná titulky "Když mají hlad, Romové zpívají". Ve spojení s nadací Open Society Foundations a Romským vzdělávacím fondem se pokouší prostřednictvím konkrétních tváří romských studentů medicíny ukázat, že v majoritní společnosti zažité představy o Romech jako nadaných muzikantech či tanečnících, kteří mají rytmus v těle, či Romech jako zlodějích a podvodnících postrádají oporu v reálném světě.

"Nenarodila jsem se s hudbou v žilách," říká o sobě Madalina ve videu a přibližuje svou osobní kušenost, že převládající stereotyp o Romech jako stvořených pro hudbu neplatí pro ni ani pro mnohé její kolegy studenty z lékařské fakulty v Bukurešti. Ve skutečnosti, jak dokazuje video, jsou hodně špatní hudebníci.

Cílem unikátního stipendijního programu je prolomení tohoto pokřiveného kulturního vnímání a podpora začleňování Romů do společnosti. Projekt podpořil za posledních sedm let v Rumunsku, Bulharsku, Srbsku a Makedonii již více než 1000 romských studentů medicíny. Jednou z nich je i Madalina.

Ve videu, na jehož začátku zaznívají z úst budoucích romských lékařů základní doporučení pro zdravý styl života, se mimo jiné také dozvídáme o nabídce lékařských prohlídek a konzultací, které studenti nabízeli v rámci této kampaně v hlavním městě Rumunska zdarma. Závěrečné záběry pak patří osobním výpovědím a hrdým proklamacím jednotlivých účastníků programu.

Podle informací na stránkách nadace OSF mnozí absolventi stipendijního programu získali zaměstnání v nejlepších nemocnicích v Evropě či na klinikách, kam dochází mnoho pacientů z romské komunity. Romové tak mohou vidět sami sebe jako součást evropské lékařské elity a zdravotničtí pracovníci se současně mohou lépe identifikovat s Romy jako pacienty i jako kolegy.

voj, nadace Open Society Foundations
Přečteno: 986x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rumunsko, Studenti, Vzdělávání, Kampaň, OSF, REFHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo