romea - logo
13. listopadu 2019 (středa)
svátek má Tibor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romští studenti medicíny nabízeli v rámci kampaně zdarma lékařské konzultace

Bukurešť, 10.9.2014 14:59, (ROMEA)
Jeden z budoucích romských lékařů během kampaně, která boří předsudky (www.opensocietyfoundations.org)
Jeden z budoucích romských lékařů během kampaně, která boří předsudky (www.opensocietyfoundations.org)

Jedno z videí mediální kampaně organizace ActiveWatch, která si vzala za cíl bořit stereotypy o Romech, začíná titulky "Když mají hlad, Romové zpívají". Ve spojení s nadací Open Society Foundations a Romským vzdělávacím fondem se pokouší prostřednictvím konkrétních tváří romských studentů medicíny ukázat, že v majoritní společnosti zažité představy o Romech jako nadaných muzikantech či tanečnících, kteří mají rytmus v těle, či Romech jako zlodějích a podvodnících postrádají oporu v reálném světě.

"Nenarodila jsem se s hudbou v žilách," říká o sobě Madalina ve videu a přibližuje svou osobní kušenost, že převládající stereotyp o Romech jako stvořených pro hudbu neplatí pro ni ani pro mnohé její kolegy studenty z lékařské fakulty v Bukurešti. Ve skutečnosti, jak dokazuje video, jsou hodně špatní hudebníci.

Cílem unikátního stipendijního programu je prolomení tohoto pokřiveného kulturního vnímání a podpora začleňování Romů do společnosti. Projekt podpořil za posledních sedm let v Rumunsku, Bulharsku, Srbsku a Makedonii již více než 1000 romských studentů medicíny. Jednou z nich je i Madalina.

Ve videu, na jehož začátku zaznívají z úst budoucích romských lékařů základní doporučení pro zdravý styl života, se mimo jiné také dozvídáme o nabídce lékařských prohlídek a konzultací, které studenti nabízeli v rámci této kampaně v hlavním městě Rumunska zdarma. Závěrečné záběry pak patří osobním výpovědím a hrdým proklamacím jednotlivých účastníků programu.

Podle informací na stránkách nadace OSF mnozí absolventi stipendijního programu získali zaměstnání v nejlepších nemocnicích v Evropě či na klinikách, kam dochází mnoho pacientů z romské komunity. Romové tak mohou vidět sami sebe jako součást evropské lékařské elity a zdravotničtí pracovníci se současně mohou lépe identifikovat s Romy jako pacienty i jako kolegy.

voj, nadace Open Society Foundations
Přečteno: 979x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rumunsko, Studenti, Vzdělávání, Kampaň, OSF, REFHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační foto (FOTO: Pixabay)

Vláda zaujala neutrální stanovisko k návrhu odškodnění protiprávně sterilizovaných žen

31.10.2019 16:00
Skupina poslanců ČSSD, ANO, TOP 09 a KDU-ČSL v čele s Helenou Válkovou, vládní zmocněnkyní pro lidská práva, přišla s návrhem odškodnit protiprávně sterilizované ženy. Vláda, na včerejším jednání, k tomuto návrhu zaujala neutrální stanovisko. Jednorázové finanční odškodnění 300 tisíc korun by měla podle návrhu doputovat až ke čtyřem stovkám protiprávně sterilizovaných žen.
 celý článek

Nenávistné příspěvky na Facebooku (koláž: Romea.cz)

videoPŘÍMÝ PŘENOS: Mezinárodní konference Anticikanismus a nenávistné projevy v online prostředí

29.10.2019 12:35
V Praze se uskutečnila Výroční konference INACH 2019. Proběhla 30. října v hotelu Belvedere. Tématem konference byl anticikanismus a nenávistné projevy v online prostředí. Pořadatelem akce byla organizace INACH ve spolupráci s ROMEA o. p. s. První romská internetová televize ROMEA TV odvysílala z konference přímý přenos.
 celý článek

Václav Sivák (FOTO: Facebook Václava Siváka)

videoPřepište dějiny! Historický úspěch! Václav Sivák se stal mistrem světa v Kickboxu!

26.10.2019 12:32
Václav Sivák získal zlatou medaili na mistrovství světa v Kickboxu v Sarajevu. Ve včerejším finálovém duelu porazil borce z Kazachstánu a stal se tak historicky prvním mistrem světa v Kickboxu z České republiky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo