romea - logo
26. října 2021 (úterý)
svátek má Erik

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romští studenti medicíny nabízeli v rámci kampaně zdarma lékařské konzultace

Bukurešť, 10.9.2014 14:59, (ROMEA)
Jeden z budoucích romských lékařů během kampaně, která boří předsudky (www.opensocietyfoundations.org)
Jeden z budoucích romských lékařů během kampaně, která boří předsudky (www.opensocietyfoundations.org)

Jedno z videí mediální kampaně organizace ActiveWatch, která si vzala za cíl bořit stereotypy o Romech, začíná titulky "Když mají hlad, Romové zpívají". Ve spojení s nadací Open Society Foundations a Romským vzdělávacím fondem se pokouší prostřednictvím konkrétních tváří romských studentů medicíny ukázat, že v majoritní společnosti zažité představy o Romech jako nadaných muzikantech či tanečnících, kteří mají rytmus v těle, či Romech jako zlodějích a podvodnících postrádají oporu v reálném světě.

"Nenarodila jsem se s hudbou v žilách," říká o sobě Madalina ve videu a přibližuje svou osobní kušenost, že převládající stereotyp o Romech jako stvořených pro hudbu neplatí pro ni ani pro mnohé její kolegy studenty z lékařské fakulty v Bukurešti. Ve skutečnosti, jak dokazuje video, jsou hodně špatní hudebníci.

Cílem unikátního stipendijního programu je prolomení tohoto pokřiveného kulturního vnímání a podpora začleňování Romů do společnosti. Projekt podpořil za posledních sedm let v Rumunsku, Bulharsku, Srbsku a Makedonii již více než 1000 romských studentů medicíny. Jednou z nich je i Madalina.

Ve videu, na jehož začátku zaznívají z úst budoucích romských lékařů základní doporučení pro zdravý styl života, se mimo jiné také dozvídáme o nabídce lékařských prohlídek a konzultací, které studenti nabízeli v rámci této kampaně v hlavním městě Rumunska zdarma. Závěrečné záběry pak patří osobním výpovědím a hrdým proklamacím jednotlivých účastníků programu.

Podle informací na stránkách nadace OSF mnozí absolventi stipendijního programu získali zaměstnání v nejlepších nemocnicích v Evropě či na klinikách, kam dochází mnoho pacientů z romské komunity. Romové tak mohou vidět sami sebe jako součást evropské lékařské elity a zdravotničtí pracovníci se současně mohou lépe identifikovat s Romy jako pacienty i jako kolegy.

voj, nadace Open Society Foundations
Přečteno: 1020x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rumunsko, Studenti, Vzdělávání, Kampaň, OSF, REFHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo