romea - logo
13. srpna 2020 (čtvrtek)
svátek má Alena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romští studenti medicíny nabízeli v rámci kampaně zdarma lékařské konzultace

Bukurešť, 10.9.2014 14:59, (ROMEA)
Jeden z budoucích romských lékařů během kampaně, která boří předsudky (www.opensocietyfoundations.org)
Jeden z budoucích romských lékařů během kampaně, která boří předsudky (www.opensocietyfoundations.org)

Jedno z videí mediální kampaně organizace ActiveWatch, která si vzala za cíl bořit stereotypy o Romech, začíná titulky "Když mají hlad, Romové zpívají". Ve spojení s nadací Open Society Foundations a Romským vzdělávacím fondem se pokouší prostřednictvím konkrétních tváří romských studentů medicíny ukázat, že v majoritní společnosti zažité představy o Romech jako nadaných muzikantech či tanečnících, kteří mají rytmus v těle, či Romech jako zlodějích a podvodnících postrádají oporu v reálném světě.

"Nenarodila jsem se s hudbou v žilách," říká o sobě Madalina ve videu a přibližuje svou osobní kušenost, že převládající stereotyp o Romech jako stvořených pro hudbu neplatí pro ni ani pro mnohé její kolegy studenty z lékařské fakulty v Bukurešti. Ve skutečnosti, jak dokazuje video, jsou hodně špatní hudebníci.

Cílem unikátního stipendijního programu je prolomení tohoto pokřiveného kulturního vnímání a podpora začleňování Romů do společnosti. Projekt podpořil za posledních sedm let v Rumunsku, Bulharsku, Srbsku a Makedonii již více než 1000 romských studentů medicíny. Jednou z nich je i Madalina.

Ve videu, na jehož začátku zaznívají z úst budoucích romských lékařů základní doporučení pro zdravý styl života, se mimo jiné také dozvídáme o nabídce lékařských prohlídek a konzultací, které studenti nabízeli v rámci této kampaně v hlavním městě Rumunska zdarma. Závěrečné záběry pak patří osobním výpovědím a hrdým proklamacím jednotlivých účastníků programu.

Podle informací na stránkách nadace OSF mnozí absolventi stipendijního programu získali zaměstnání v nejlepších nemocnicích v Evropě či na klinikách, kam dochází mnoho pacientů z romské komunity. Romové tak mohou vidět sami sebe jako součást evropské lékařské elity a zdravotničtí pracovníci se současně mohou lépe identifikovat s Romy jako pacienty i jako kolegy.

voj, nadace Open Society Foundations
Přečteno: 990x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rumunsko, Studenti, Vzdělávání, Kampaň, OSF, REFHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo