Romy odmítli obsloužit v restauraci. Po třinácti letech se u ústavního soudu dočkali odškodnění kvůli průtahům v řízení

Ústavní soud Slovenské republiky odškodnil čtyři Romy, kteří se téměř třináct let bezvýsledně domáhají nápravy za diskriminaci. Se žalobou na ochranu před diskriminací se na soud obrátili poté, co je v listopadu 2005 personál pohostinství v obci nedaleko Vranova nad Topľou odmítl obsloužit pro jejich etnický původ. Ústavní soud našel v postupu obecných soudů několik pochybení, které vedly ke zbytečným průtahům v řízení a každému z poškozených Romů přiznal odškodnění 1000 eur a náhradu nákladů řízení.
Žalobu na ochranu před diskriminací podali poškození v březnu 2006. Šlo o jednu z prvních žalob týkajících se diskriminace z důvodu etnického původu, které byly na slovenské soudy podané po přijetí antidiskriminačního zákona v roce 2004.
Poškození se domáhali nápravy za diskriminací, s níž se setkali v pohostinství v obci Čaklov.
"V ten den jsme se vraceli autem z pracovní cesty z Prešova a zastavili jsme se tam. Personál nám prostě řekl, že oni Cikány neobsluhují," vzpomíná jeden z poškozených Romů.
Okresní soud žalobě stěžovatelů opakovaně částečně vyhověl, ale Krajský soud v Prešově jeho rozhodnutí opakovaně změnil tak, že žalobu zamítl. Rozhodnutí krajského soudu na základě podaných dovolání opakovaně zrušil Nejvyšší soud SR.
V roce 2014 Krajský soud v Prešově žalobu poškozených zamítl potřetí. Poškození proto v březnu 2014 podali dovolání. Okresní soud ve Vranově nad Topľou však více než 4 roky ve věci nekonal a dovolání nepředložil Nejvyššímu soudu SR k rozhodnutí. Celé soudní řízení ve věci trvá již téměř třináct let.
V únoru 2019 se poškození proto obrátili s ústavní stížností na Ústavní soud SR. Namítali, že nečinností obecných soudů došlo k porušení jejich práva na projednání věci bez zbytečných průtahů.
Ústavní soud našel v postupu obecných soudů několik pochybení, které soudní řízení výrazně prodloužili. Zvláště poukázal na markantní pochybení okresního soudu, který poté co mu Nejvyšší soud SR v prosinci 2014 vrátil soudní spis na doplnění, přes čtyři roky ve věci vůbec nekonal.
"Jsme rádi, že se po třinácti letech případ nějak pohnul dopředu. Ale stále čekáme na to, kdy soudy konečně rozhodnou o naší žalobě a diskriminaci ze strany majitele pohostinství. Děkujeme naší advokátce za spolupráci a trpělivost," řekli k rozhodnutí ústavního soudu poškození.
"Rozhodnutí Ústavního soudu ukázalo, jak těžké a časově náročné je - i po patnácti letech od přijetí antidiskriminačního zákona - domoci se u nás spravedlnosti v případech diskriminace, a zvláště té rasové. Soudní řízení trvají často až neuvěřitelně dlouho. Vnímám však jako velmi důležité, že poškození i po tolika letech ve sporu pokračují a domáhají se spravedlnosti. Případy jako tento totiž umožňují odhalovat a poukazovat na nedostatky v posuzování případů diskriminace ze strany soudů a vytvářet určitý tlak směrem k postupnému zlepšení jejich rozhodovací praxe," řekla právní zástupkyně poškozených Vanda Durbáková.
Jde v krátké době o druhé rozhodnutí ústavního soudu v obdobné věci. V březnu 2019 odškodnil za průtahy v soudním řízení Roma, který se domáhal nápravy za diskriminaci v přístupu k zaměstnání a jeho případ obecné soudy roky ignorovali.
Kam dál:
- Odmítl rozvážet košer jídlo. Byla to diskriminace a muž jde na čtyři měsíce do vězení
- Policie uzavřela případ propagace nacismu. Na nakladatelství Naše vojsko podala žalobu!
- Německo: Nejvyšší soud potvrdil zproštění obžaloby v případu bomby v Düsseldorfu
- "Hlídej tu černou!" Romům se při nákupech ochranka věší na paty. Špatné zkušenosti s tím mají i Mihaličková, Voráč či Banga
- Na politiky si za porušování opatření policie netroufne. Romovi dala pokutu 500 eur za překročení hranic okresu, když šel pro dřevo do kamen
- Zmocněnkyně pro romské komunity Andrea Bučková: V nejbližší době se nechám očkovat proti koronaviru. Je to nejlepší způsob, jak porazit COVID-19
- Emil Voráč: Pomáhejme všem Romům, ale pomoc musí mít smysl z dlouhodobého hlediska. Musí dovést lidi k samostatnosti a nezávislosti
- Europoslanec Peter Pollák se nechal naočkovat proti koronaviru. Chce dát Romům příklad a chce bojovat proti konspiračním teoriím, kterými jsou Romové ovlivněni
- Karanténní opatření v romské osadě Ratnovce bylo ukončeno. Policisté ani vojáci již osadu nehlídají
- ECRI: Slovensko by mělo více podporovat bydlení a vzdělávání Romů. A mělo by více podporovat lidi z LGBTI komunity
- Romská osada Ratnovce u Piešťan je kvůli Covidu 19 zavřená. Hlídají ji policisté a vojáci
- Skandální rozhodnutí soudu: Rasistické fanoušky obžalované z útoku na afričana v tramvaji soud osvobodil i napočtvrté
Štítky:
Soud, Diskriminace, odškodnění, SlovenskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Skvělý romský futsalista Josef Gabčo mění dres! Z jeho umu bude těžit AC Sparta Praha!
15.1.2021 18:00
Policie uzavřela případ propagace nacismu. Na nakladatelství Naše vojsko podala žalobu!
15.1.2021 17:35