romea - logo
1. června 2020 (pondělí)
svátek má Laura
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ruská letadla zabíjejí v syrském Idlíbu civilisty včetně dětí

5.3.2020 12:19
Uprchlíci na turecko-řeckých hranicích jsou terčem násilí. Foto Syria News.
Uprchlíci na turecko-řeckých hranicích jsou terčem násilí. Foto Syria News.

Nejméně 15 civilistů včetně jednoho dítěte přišlo o život a dalších 18 jich bylo zraněno při ruských náletech v noci na dnešek v severozápadní syrské provincii Idlib. S odvoláním na sdělení exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) o tom informovala agentura AFP. Tématem se zabývají Globe 24 a ČTK.

Agentura Anadolu informuje o 16 zabitých civilistech. Bombardování se podle organizace SOHR (ta situaci v Sýrii monitoruje z Británie skrze své informátory ve válkou zmítané zemi) odehrálo kolem půlnoci u města Maarat Misrín, na jehož okraji se zdržovali vysídlení Syřané. Nálet zničil dvě velké jednopodlažní budovy a je možné, že bilance obětí poroste, protože mnoho zraněných je ve vážném stavu, uvedla SOHR.

Od prosince vede Ruskem podporovaná syrská armáda rozsáhlou ofenzivu proti povstalcům v Idlibu a podařilo se jí podle SOHR dobýt zhruba polovinu provincie, která je poslední, kde značnou část území kontrolují odpůrci Asadovy vlády v Damašku. Boje v Idlibu dosud podle OSN vyhnaly z domovů téměř milion lidí a více než 470 civilistů podle SOHR přišlo o život.

Ofenziva v Idlibu rovněž vyvolala spory mezi Tureckem, které podporuje některé povstalce, a Ruskem, jež bojuje na straně režimu v Damašku. Turecko přestalo bránit uprchlíkům na svém území v cestě k hranici s Řeckem. Řekové proti uprchlíkům používají násilí a slzný plyn, aby je udrželi na tureckém území. Turecko podle serveru Syria News obvinilo Řecko ze zabití a zranění 6 migrantů na hranici různými typy bomb, včetně plynových. Řecko vzápětí obvinilo Turecko z "výroby" falešných zpáv a násilného vhánění uprchlíků na řecké území.

Evropská unie zase obvinila Ankaru z vydírání a zneužívání uprchlického problému a žádá, aby Turecko dodržovalo dohodu s unií z roku 2016. Turecko na jejím základě začalo za finanční náhradu bránit běžencům přecházet hranici EU. O situaci v Idlibu bude dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v Moskvě jednat se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem.

Podle Syrské organizace pro lidská práva (OSDH / SOHR) provedly v únoru ruská letadla v Idlíbu více náletů. Například minulou sobotu válečné letouny intenzivně bombardovaly oblasti v Ahsamu, Bininu, al-Fateire, Abyanu, Al-Barahu a Sarjahu. v Jabal al-Zawiya v jižním sektoru kampaně Idlib a po půlnoci bylo zahájeno několik náletů na místa poblíž Ataribu, na západ od města Aleppo.

Přečteno: 704x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sýrie, Válka, Rusko, UprchlíciHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo