romea - logo
20. ledna 2021 (středa)
svátek má Ilona

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ruská letadla zabíjejí v syrském Idlíbu civilisty včetně dětí

5.3.2020 12:19
Uprchlíci na turecko-řeckých hranicích jsou terčem násilí. Foto Syria News.
Uprchlíci na turecko-řeckých hranicích jsou terčem násilí. Foto Syria News.

Nejméně 15 civilistů včetně jednoho dítěte přišlo o život a dalších 18 jich bylo zraněno při ruských náletech v noci na dnešek v severozápadní syrské provincii Idlib. S odvoláním na sdělení exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) o tom informovala agentura AFP. Tématem se zabývají Globe 24 a ČTK.

Agentura Anadolu informuje o 16 zabitých civilistech. Bombardování se podle organizace SOHR (ta situaci v Sýrii monitoruje z Británie skrze své informátory ve válkou zmítané zemi) odehrálo kolem půlnoci u města Maarat Misrín, na jehož okraji se zdržovali vysídlení Syřané. Nálet zničil dvě velké jednopodlažní budovy a je možné, že bilance obětí poroste, protože mnoho zraněných je ve vážném stavu, uvedla SOHR.

Od prosince vede Ruskem podporovaná syrská armáda rozsáhlou ofenzivu proti povstalcům v Idlibu a podařilo se jí podle SOHR dobýt zhruba polovinu provincie, která je poslední, kde značnou část území kontrolují odpůrci Asadovy vlády v Damašku. Boje v Idlibu dosud podle OSN vyhnaly z domovů téměř milion lidí a více než 470 civilistů podle SOHR přišlo o život.

Ofenziva v Idlibu rovněž vyvolala spory mezi Tureckem, které podporuje některé povstalce, a Ruskem, jež bojuje na straně režimu v Damašku. Turecko přestalo bránit uprchlíkům na svém území v cestě k hranici s Řeckem. Řekové proti uprchlíkům používají násilí a slzný plyn, aby je udrželi na tureckém území. Turecko podle serveru Syria News obvinilo Řecko ze zabití a zranění 6 migrantů na hranici různými typy bomb, včetně plynových. Řecko vzápětí obvinilo Turecko z "výroby" falešných zpáv a násilného vhánění uprchlíků na řecké území.

Evropská unie zase obvinila Ankaru z vydírání a zneužívání uprchlického problému a žádá, aby Turecko dodržovalo dohodu s unií z roku 2016. Turecko na jejím základě začalo za finanční náhradu bránit běžencům přecházet hranici EU. O situaci v Idlibu bude dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v Moskvě jednat se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem.

Podle Syrské organizace pro lidská práva (OSDH / SOHR) provedly v únoru ruská letadla v Idlíbu více náletů. Například minulou sobotu válečné letouny intenzivně bombardovaly oblasti v Ahsamu, Bininu, al-Fateire, Abyanu, Al-Barahu a Sarjahu. v Jabal al-Zawiya v jižním sektoru kampaně Idlib a po půlnoci bylo zahájeno několik náletů na místa poblíž Ataribu, na západ od města Aleppo.

Přečteno: 766x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sýrie, Válka, Rusko, UprchlíciHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo