romea - logo
5. srpna 2020 (středa)
svátek má Kristián

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ruská letadla zabíjejí v syrském Idlíbu civilisty včetně dětí

5.3.2020 12:19
Uprchlíci na turecko-řeckých hranicích jsou terčem násilí. Foto Syria News.
Uprchlíci na turecko-řeckých hranicích jsou terčem násilí. Foto Syria News.

Nejméně 15 civilistů včetně jednoho dítěte přišlo o život a dalších 18 jich bylo zraněno při ruských náletech v noci na dnešek v severozápadní syrské provincii Idlib. S odvoláním na sdělení exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) o tom informovala agentura AFP. Tématem se zabývají Globe 24 a ČTK.

Agentura Anadolu informuje o 16 zabitých civilistech. Bombardování se podle organizace SOHR (ta situaci v Sýrii monitoruje z Británie skrze své informátory ve válkou zmítané zemi) odehrálo kolem půlnoci u města Maarat Misrín, na jehož okraji se zdržovali vysídlení Syřané. Nálet zničil dvě velké jednopodlažní budovy a je možné, že bilance obětí poroste, protože mnoho zraněných je ve vážném stavu, uvedla SOHR.

Od prosince vede Ruskem podporovaná syrská armáda rozsáhlou ofenzivu proti povstalcům v Idlibu a podařilo se jí podle SOHR dobýt zhruba polovinu provincie, která je poslední, kde značnou část území kontrolují odpůrci Asadovy vlády v Damašku. Boje v Idlibu dosud podle OSN vyhnaly z domovů téměř milion lidí a více než 470 civilistů podle SOHR přišlo o život.

Ofenziva v Idlibu rovněž vyvolala spory mezi Tureckem, které podporuje některé povstalce, a Ruskem, jež bojuje na straně režimu v Damašku. Turecko přestalo bránit uprchlíkům na svém území v cestě k hranici s Řeckem. Řekové proti uprchlíkům používají násilí a slzný plyn, aby je udrželi na tureckém území. Turecko podle serveru Syria News obvinilo Řecko ze zabití a zranění 6 migrantů na hranici různými typy bomb, včetně plynových. Řecko vzápětí obvinilo Turecko z "výroby" falešných zpáv a násilného vhánění uprchlíků na řecké území.

Evropská unie zase obvinila Ankaru z vydírání a zneužívání uprchlického problému a žádá, aby Turecko dodržovalo dohodu s unií z roku 2016. Turecko na jejím základě začalo za finanční náhradu bránit běžencům přecházet hranici EU. O situaci v Idlibu bude dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v Moskvě jednat se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem.

Podle Syrské organizace pro lidská práva (OSDH / SOHR) provedly v únoru ruská letadla v Idlíbu více náletů. Například minulou sobotu válečné letouny intenzivně bombardovaly oblasti v Ahsamu, Bininu, al-Fateire, Abyanu, Al-Barahu a Sarjahu. v Jabal al-Zawiya v jižním sektoru kampaně Idlib a po půlnoci bylo zahájeno několik náletů na místa poblíž Ataribu, na západ od města Aleppo.

Přečteno: 739x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sýrie, Válka, Rusko, UprchlíciHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo