romea - logo
27. října 2021 (středa)
svátek má Šarlota / Zoe

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Schindlerův seznam nabízejí v aukci za 60 milionů Kč

Washington , 22.7.2013 11:30, (ROMEA)
Oscar Schindler (FOTO: panzernet.net)
Oscar Schindler (FOTO: panzernet.net)

Jedna ze čtyř dosud existujících verzí takzvaného Schindlerova seznamu je nabízena v dražbě s vyvolávací cenou tři miliony dolarů (téměř 60 milionů korun). Na psacím stroji psaný dokument obsahuje jména 801 mužů, které německý průmyslník Oscar Schindler zachránil přes smrtí v koncentračních táborech, uvedla televizní stanice Sky News. Seznam lze koupit na internetovém aukčním serveru eBay. Aukce končí příští neděli.

Seznam sestavovaný společně Schindlerem a jeho účetním Izákem Sternem proslavil po celém světě stejnojmenný film hollywoodského režiséra Stevena Spielberga z roku 1993. Nabízený čtrnáctistránkový exemplář má datum 18. dubna 1945.

Jak uvedli Gary Zimet a Eric Gazin, kteří dokument prodávají jménem blíže neupřesněné osoby, seznam je "absolutně autentický a pochází od rodiny Izáka Sterna, Schindlerova účetního a jeho pravé ruky". "Očekávám, že dražitelé se objeví až poslední den nebo v posledních pěti či deseti minutách," uvedl Zimet. Jak dodal, rozhodli se seznam vydražit prostřednictvím eBay vzhledem k tomu, že má široký dosah a může přilákat zájemce ze všech koutů světa. Úspěšný dražitel musí být schopný vyzvednout si dokument v Izraeli, poštou totiž zasílán nebude, poznamenala britská televizní stanice.

Schindlerova seznamu vzniklo celkem sedm verzí, z toho čtyři dosud existují. Kromě draženého dokumentu se jeden exemplář nachází v americkém Muzeu holokaustu ve Washingtonu a dva jsou v memoriálu Jad vašem v Jeruzalémě.

Přečteno: 399x
 

Kam dál:

Štítky:  

Schindlerův seznam, prodej, Oscar Schindler, koncentrační tábor, zachránceHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo