romea - logo
23. ledna 2022 (neděle)
svátek má Zdeněk

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Šéf OSN: Pravicoví extremisté se stávají nadnárodní hrozbou

23.2.2021 9:32
George Floyd leží spoutaný na zemi, policista mu kolenem tlačí na krk. Foto z videa.
George Floyd leží spoutaný na zemi, policista mu kolenem tlačí na krk. Foto z videa.

Neonacisté a pravicoví extremisté, kteří věří v nadřazenost bílé rasy, se stávají "nadnárodní hrozbou", uvedl v pondělí na zahájení zasedání Rady OSN pro lidská práva (UNHRC) generální tajemník OSN António Guterres. Tato uskupení podle něj získávají stále víc podporovatelů, informovala agentura Reuters.

"Hnutí, která prosazují nadřazenost bílé rasy, a neonacistická hnutí jsou něčím více, než jen hrozbou vnitřního terorismu. Stávají se nadnárodní hrozbou," uvedl Guterres v Ženevě. "Tato extremistická hnutí jsou největší vnitřní bezpečnostní hrozbou v několika zemích," dodal šéf OSN, aniž by státy konkrétně jmenoval.

Reuters však připomíná například Spojené státy, kde během čtyř let administrativy exprezidenta Donalda Trumpa rostlo rasové napětí. Situace se vystupňovala 6. ledna, kdy skupina Trumpových příznivců vtrhla do sídla Kongresu ve Washingtonu. Trumpův nástupce Joe Biden výtržníky později označil za "gaunery, vzbouřence, politické extremisty a příznivce teorie o nadřazenosti bílé rasy".

Podle Guterrese mají nenávistné skupiny často podporu lidí zastávajících zodpovědné pozice, což "bylo ještě nedávno nepředstavitelné" Vyzval ke koordinovanému boji proti takovým uskupením.

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová má 18. března radě, která bude zasedat čtyři týdny, představit výsledky vyšetřování o systematickém rasismu. Rezoluci, která komisařce uložila do roka vypracovat zprávu o rasismu ve světě, loni navrhly africké státy a přijalo ji všech 47 členských zemí UNHRC. V pozadí rezoluce stála smrt černocha George Floyda, kterého koncem loňského května při zatýkání udusil bělošský policista a která vyvolala vlnu demonstrací proti rasismu a policejní brutalitě nejen v USA, ale i v mnoha dalších zemích světa.

Přečteno: 595x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

OSN, Extremismus, Rasismus, Lidská práva, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo