romea - logo
5. března 2021 (pátek)
svátek má Kazimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Šéf OSN: Pravicoví extremisté se stávají nadnárodní hrozbou

23.2.2021 9:32
George Floyd leží spoutaný na zemi, policista mu kolenem tlačí na krk. Foto z videa.
George Floyd leží spoutaný na zemi, policista mu kolenem tlačí na krk. Foto z videa.

Neonacisté a pravicoví extremisté, kteří věří v nadřazenost bílé rasy, se stávají "nadnárodní hrozbou", uvedl v pondělí na zahájení zasedání Rady OSN pro lidská práva (UNHRC) generální tajemník OSN António Guterres. Tato uskupení podle něj získávají stále víc podporovatelů, informovala agentura Reuters.

"Hnutí, která prosazují nadřazenost bílé rasy, a neonacistická hnutí jsou něčím více, než jen hrozbou vnitřního terorismu. Stávají se nadnárodní hrozbou," uvedl Guterres v Ženevě. "Tato extremistická hnutí jsou největší vnitřní bezpečnostní hrozbou v několika zemích," dodal šéf OSN, aniž by státy konkrétně jmenoval.

Reuters však připomíná například Spojené státy, kde během čtyř let administrativy exprezidenta Donalda Trumpa rostlo rasové napětí. Situace se vystupňovala 6. ledna, kdy skupina Trumpových příznivců vtrhla do sídla Kongresu ve Washingtonu. Trumpův nástupce Joe Biden výtržníky později označil za "gaunery, vzbouřence, politické extremisty a příznivce teorie o nadřazenosti bílé rasy".

Podle Guterrese mají nenávistné skupiny často podporu lidí zastávajících zodpovědné pozice, což "bylo ještě nedávno nepředstavitelné" Vyzval ke koordinovanému boji proti takovým uskupením.

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová má 18. března radě, která bude zasedat čtyři týdny, představit výsledky vyšetřování o systematickém rasismu. Rezoluci, která komisařce uložila do roka vypracovat zprávu o rasismu ve světě, loni navrhly africké státy a přijalo ji všech 47 členských zemí UNHRC. V pozadí rezoluce stála smrt černocha George Floyda, kterého koncem loňského května při zatýkání udusil bělošský policista a která vyvolala vlnu demonstrací proti rasismu a policejní brutalitě nejen v USA, ale i v mnoha dalších zemích světa.

Přečteno: 486x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

OSN, Extremismus, Rasismus, Lidská práva, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo