romea - logo
3. března 2021 (středa)
svátek má Kamil

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Šéf Pentagonu Lloyd Austin začal zkoumat míru extremismu v řadách armády USA

4.2.2021 15:45
Lloyd Austin, ministr obrany USA - foto Wikipedie
Lloyd Austin, ministr obrany USA - foto Wikipedie

Americký ministr obrany Lloyd Austin ve středu jednal s armádními lídry o extremismu v ozbrojených silách a spustil konzultační proces s cílem problém zmapovat. Oznámil to mluvčí Pentagonu John Kirby, podle kterého je cílem, aby během následujících dvou měsíců každý příslušník armády Spojených států absolvoval "potřebné diskuse" na dané téma.

Iniciativa podle všeho reaguje na události z 6. ledna, kdy se řada aktivních či bývalých vojáků zapojila do napadení sídla Kongresu. Veřejnoprávní rozhlas NPR po analýze soudních spisů a dalších záznamů před dvěma týdny uvedl, že více než 20 lidí obviněných v souvislosti s nepokoji má zkušenosti se službou v armádě. Ty měla i jedna z obětí incidentu Ashli Babbittová, která dříve působila u letectva.

Mluvčí Kirby uvedl, že ministr Austin, který je prvním černošským šéfem Pentagonu, je odhodlán extremismu čelit. Podle agentury AP dodal, že ačkoli to není pro armádu zcela nový problém, výpad přívrženců tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa na Kapitol byl pro armádní špičky budíčkem.

Austin ve středu o věci jednal se šéfem sboru náčelníků štábů Markem Milleym, s veliteli jednotlivých složek armády i s civilními lídry ozbrojených sil. Ministr jim údajně řekl, že ačkoli počet extremistů v armádě může být malý, "možná není tak malý, jak bychom si přáli a jaký si myslíme, že je". "Je to jednoznačně otázka vůdcovství, až po nejnižší úroveň," citoval Kirby z Austinových slov ke špičkám armády USA.

Řada detailů ohledně plánu na potlačení extremismu zůstává nejasná. Austin nicméně nařídil, aby během následujících 60 dní všechny jednotky učinily kroky ve snaze upevnit stávající pravidla a probrat věc se všemi zúčastněnými. Delší lhůta byla stanovena proto, aby si "každá složka, každé velitelství a každá jednotka mohly udělat čas na tyto potřebné diskuse s muži a ženami ozbrojených sil", řekl Kirby.

Agentura AP podotýká, že podobné celoarmádní konzultace nejsou nijak výjimečné, přičemž se často týkají operačních a bezpečnostních protokolů, také se při nich může probírat nevhodné chování mezi vojáky či sebevraždy.

Novou iniciativu chápe deník The New York Times jako posílení snahy vymýtit v řadách vojáků ideologii bělošské nadřazenosti a pravicový extremismus. List připomíná platnou regulaci, která příslušníkům armády USA zakazuje podporovat extremistické a rasistické skupiny nebo účastnit se jejich aktivit.

Norma ovšem byla naposledy upravena v roce 2012 a zástupci Pentagonu údajně připouští, že bojují i s poměrně základními otázkami, například s definicí toho, jaká míra extremistické aktivity už je za hranou.

Přečteno: 494x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

USA, Armáda, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo