romea - logo
21. května 2022 (sobota)
svátek má Monika

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Šéf republikánské menšiny: Trump je za vyvolání násilností morálně zodpovědný. Senát však rozhodl, že se v souvislosti s útokem na Kongresu nedopustil podněcování ke vzpouře

15.2.2021 12:30
Donald Trump (FOTO: Michael Vadon, Wikimedia Commons)
Donald Trump (FOTO: Michael Vadon, Wikimedia Commons)

Bývalý prezident Donald Trump se v souvislosti s násilnostmi v Kongresu z letošního 6. ledna nedopustil podněcování ke vzpouře. Rozhodl o tom o víkendu americký Senát. Pro odsouzení republikánského exprezidenta v procesu ústavní žaloby hlasovalo 57 senátorů, k dosažení potřebné dvoutřetinové většiny chybělo deset hlasů. Trump výsledek hlasování uvítal a proces označil za další fázi honu na čarodějnice. Podle vůdce republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella ale není pochyb o tom, že Trump je za vyvolání násilností morálně zodpovědný.

Demokraté podali ústavní žalobu na Trumpa za jeho roli při násilnostech v Kongresu, na který v lednu zaútočil dav Trumpových stoupenců. Ten den zákonodárci měli na programu potvrzení výsledků listopadových prezidentských voleb, v nichž zvítězil kandidát Demokratické strany Joe Biden. V souvislosti s výtržnostmi v Kapitolu zemřelo pět lidí.

"Šestý leden se ve Spojených státech zapíše do historie jako den hanby. To, že Donald Trump nebyl odsouzen, se do historie zapíše jako hlasování hanby," řekl šéf senátní většiny, demokrat Chuck Schumer.

Demokraté se během nyní ukončeného procesu snažili dokázat, že Trump svými výroky o údajně zfalšovaných volbách a nutnosti tvrdě bojovat za jeho vítězství své stoupence vybízel k násilí. Pomocí impeachmentu mu chtěli zabránit v tom, aby se o prezidentský úřad mohl v roce 2024 ucházet znovu, o čemž Trump uvažuje. Dnes Trump svým stoupencům vzkázal, že "naše historické, vlastenecké a nádherné hnutí Udělejme Ameriku znovu velikou právě začíná" a že o další podrobnosti se s nimi podělí v příštích měsících.

Joe Biden: Tato smutná kapitola naší historie nám připomíná, že demokracie je křehká a je potřeba ji stále bránit.

"Tato smutná kapitola naší historie nám připomíná, že demokracie je křehká a je potřeba ji stále bránit," uvedl nově volený preziden Joe Biden v prohlášení vydaném několik hodin po hlasování v Senátu. Prohlásil rovněž, že myslí na ty, kdo Kapitol střežili a kdo tam přišli o své životy.

Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová označila republikánské senátory, kteří hlasovali pro to, aby byl bývalý prezident Trump osvobozen, za zbabělce. "Dnes jsme v Senátu viděli zbabělou skupinu republikánů, kteří zjevně nemají jinou možnost, protože měli strach, aby si uhájili svou práci," řekla demokratka.

Bývalý prezident, který od odchodu z Bílého domu 20. ledna zůstává většinou skrytý před zraky veřejnosti ve svém domě na Floridě, má stále horlivé podporovatele. Republikánské politiky tak nutí k tomu, aby mu buď přísahali věrnost, nebo se báli jeho hněvu.

Trump zatím nezveřejnil své dlouhodobé politické plány po impeachmentu, naznačil nicméně, že se bude chtít znovu ucházet o prezidentský úřad, a podle médií se chystá pomáhat v republikánských primárkách těm kandidátům, kteří budou chtít vystřídat v Kongresu republikány, kteří hlasovali pro jeho usvědčení z podněcování ke vzpouře.

Nancy Pelosiová: Dnes jsme v Senátu viděli zbabělou skupinu republikánů, kteří zjevně nemají jinou možnost, protože měli strach, aby si uhájili svou práci.

Trump si v průzkumech veřejného mínění držel silnou pozici i po událostech na Kapitolu ze 6. ledna. Podle průzkumu agentur Reuters a Ipsos, který vyšel jen krátce po vpádu Trumpových příznivců do sídla Kongresu, schvalovalo jeho práci 70 procent republikánů. Podle pozdějšího průzkumu zhruba stejný počet republikánů chce, aby Trump znovu kandidoval na prezidenta.

I když Trump má zatím nad stranou moc, někteří republikánští senátoři během projednávání ústavní žaloby řekli, že skvrna, kterou zanechal tragický útok na Kapitol a měsíce Trumpových výroků o zfalšovaných volbách, poškodí jeho šance na opětovné získání moci v roce 2024. "Poté, co americká veřejnost uvidí celou pravdu, nevidím možnost, jak by mohl být Donald Trump znovu zvolen prezidentem," řekla republikánská senátorka Lisa Murkowská.

Podle některých republikánů by vliv Donalda Trumpa, který už není v úřadu prezidenta a nemá přístup na twitter, svou oblíbenou komunikační platformu, mohl postupem času slábnout. Objevovat se podle nich budou nová témata a nové osobnosti. Podle Trumpova spojence, republikánského senátora Johna Cornyna, utrpěl odkaz bývalého prezidenta trvalé škody. "I když prezident udělal mnoho dobrého, v paměti bohužel zůstane jeho chování po volbách," řekl Cornyn. "A to je myslím tragédie," dodal.

 

Přečteno: 262x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

USA, Donald TrumpHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo