romea - logo
16. října 2021 (sobota)
svátek má Havel

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Šéf řeských neonacistů byl obviněn ze zločinného spolčení a skončil ve vazbě

Athény, Řecko, 4.10.2013 10:50, (ROMEA)
Vůdce řecké neonacistické parlamentní strany Zlatý úsvit Nikos Michaloliákos. Foto: Archiv Romea.cz
Vůdce řecké neonacistické parlamentní strany Zlatý úsvit Nikos Michaloliákos. Foto: Archiv Romea.cz

Řecká justice uvalila vazbu na šéfa neonacistů ze strany Zlatý úsvit Nikolaose Michaloliakose s oficiálním obviněním ze zločinného spolčení. Spolu s ním budou takto čekat na soud ještě dva jeho spolustraníci, kteří jsou jako on zároveň poslanci parlamentu. Zatímco vláda prodloužení Michaloliakosovy vazby uvítala, zástupci Zlatého úsvitu to označili za nespravedlivé a neústavní.

Michaloliakos byl zadržen minulou sobotu spolu s několika dalšími spolustraníky. Řecká justice po jeho výslechu rozhodla, že politik bude na soud čekat ve vazbě.

Zadržení Michaloliakose a dalších dvou desítek členů Zlatého úsvitu souvisí s vraždou levicového aktivisty a populárního zpěváka Pavlose Fisase z poloviny září. Michaloliakos je podezírán z toho, že nesl přímou odpovědnost za nelegální aktivity strany. Je označován za autoritářského vůdce, který s nostalgií vzpomíná na vojenskou diktaturu v Řecku na přelomu 60. a 70. let a který se zhlíží v německém nacistickém diktátorovi Adolfu Hitlerovi.

Vůdce Zlatého úsvitu, stejně jako ostatní zadržení, jakoukoli vinu odmítá. Obviněním se brání s tím, že extremista, který se k vraždě levicového aktivisty přiznal, nebyl členem strany.

Ve vazební cele musí také po úterním rozhodnutí soudu trávit čekání na soudní proces poslanec Jannis Lagos, který údajně nese na vraždě nepřímou odpovědnost. Dnes byla potvrzena vazba i pro zákonodárce Christose Pappase, který je označován za ideologa strany a pravou ruku jejího šéfa.

Ponechat Michaloliakose ve vazbě vláda podle agentury Reuters uvítala s tím, že konfrontace státu se Zlatým úsvitem představuje nejdynamičtější střetnutí s neonacistickým zločineckým spolkem v evropské a možná i světové historii od druhé světové války.

"Ti, kteří věří v demokracii, podpoří boj proti neonacismu," komentoval situaci řecký ministr veřejného pořádku Nikos Dendias, jehož citoval deník Eleftherotypia.

Zlatý úsvit v prohlášení uvedl, že zadržení jeho vůdce bylo "nařízeno zahraničními mocenskými centry". Podle něj jde o perzekuci lídra "třetí nejsilnější strany v zemi". Průzkumy veřejného mínění dlouhodobě umísťují stranu ve volebních preferencích.

Média spekulují, že se vláda bude snažit přimět justici k vynesení rozsudků nad nejdůležitějšími činiteli Zlatého úsvitu před obecními volbami na jaře příštího roku.

Od roku 1974, kdy padla v Řecku vojenská vláda, jde teprve o první případ, kdy byl ve funkci zatčen nějaký šéf strany či poslanec. Vláda se nyní připravuje na převzetí půlročního předsednictví Evropské unie, což bude od 1. ledna. Mnozí lidé doma i v zahraničí řecké vládě vyčítali, že je vůči Zlatému úsvitu až příliš benevolentní.

Přečteno: 237x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Neonacismus, Řecko, Zlatý úsvitHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo