romea - logo
3. srpna 2020 (pondělí)
svátek má Miluše

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Šéfka francouzských nacionalistů se distancovala od výroku svého otce

Paříž, 11.6.2014 11:35, (ROMEA)
Marine Le Pen (FOTO: Gauthier Bouchet, Wikimedia Commons)
Marine Le Pen (FOTO: Gauthier Bouchet, Wikimedia Commons)

Šéfka francouzské nacionalistické Národní fronty (FN) Marine Le Penová zrušila na stranickém webu videokoutek, na němž její otec a čestný předseda FN Jean-Marie Le Pen pravidelně komentoval současné dění. Stalo se tak poté, co Le Pen v pátek pobouřil veřejnost dalším svým zjevně antisemitským výrokem. Le Pen se cítí dcerou zrazen. Uvedla to dnes francouzská média.

Ve svém posledním vystoupení na portálu strany Le Pen kritizoval několik umělců, kteří se veřejně stavějí proti FN. Stranu označují za krajně pravicovou a nebezpečnou. Ke zpěvákovi Patricku Bruelovi, o kterém je známo, že je Žid, ostřílený politik poznamenal, že "příště uděláme várku do pece", a ještě se spokojeně zasmál. To vyvolalo v zemi vlnu protestů a i Le Penová se od otcových slov veřejně distancovala.

"Dcera mi vrazila nůž do zad. To ona vytvořila problém. Kdyby se nevyjádřila, polemika by netrvala déle než šest hodin. Ve svých 85 letech se nehodlám měnit. Pokud je štvu, ať mě zabijí. Sebevraždu nespáchám. Chci vás předem varovat, že pokud se brzy stane nějaká nehoda, tak to nebude z mé vůle," citoval dnes Le Pena web LesInrocks ve článku s titulkem Mezi Jeanem-Mariem a jeho dcerou je vyhlášena válka.

Le Pen byl již v minulosti několikrát odsouzen za šíření rasové nenávisti a za popírání nacistických zločinů, konkrétně za výrok, kterým plynové komory v nacistických vyhlazovacích táborech bagatelizoval jako "detaily historie".

Europoslankyně Le Penová se od převzetí vedení strany v lednu 2011 snaží zbavit FN extremistické pověsti, kterou organizace získala v dobách, kdy straně vládl její otec. Tato strategie přispěla k jejímu dobrému výsledku v prezidentských volbách v roce 2012 a k vítězství FN v nedávných volbách do Evropského parlamentu. Formace v nich získala čtvrtinu hlasů francouzských voličů a Le Penová věří, že může být velmi úspěšná i v prezidentských a parlamentních volbách v roce 2017.

Přečteno: 579x
 

Kam dál:

Štítky:  

Francie, Le Pen Marine, Nacionalismus, AntisemitismusHLAVNÍ ZPRÁVY

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

Pietní akt v Letech u Písku, 2. 8. 2020 (FOTO: Richard Samko, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Pietní akt v Letech připomněl i romské oběti z Osvětimi, Válková podpořila vznik romského vládního zplnomocněnce

29.7.2020 13:06, (AKTUALIZOVÁNO 2. 8. 2020, 14:45)
Čeněk Růžička z Výboru pro odškodnění romského holocaustu dnes na pietní akci v Letech na Písecku vyzval politiky, aby stejně jako antisemitismus odsuzovali projevy anticiganismu. Ty podle něj v Evropě zesilují. Pietní akt v místě někdejšího koncentračního tábora Lety u Písku dnes po poledni připomněl romské oběti z druhé světové války. Akce v Letech se tradičně koná v květnu, letošní termín se posunul kvůli koronaviru.
 celý článek

Helena Válková 2. 8. 2020 v Letech u Písku. (FOTO: ROMEA TV)

videoHelena Válková v Letech u Písku: Podporuji vznik pozice vládního zplnomocněnce pro záležitosti romské menšiny

2.8.2020 14:14
Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková dnes během pietního aktu v Letech u Písku podpořila požadavek Romů, aby byla zřízena pozice vládního zplnomocněnce pro romskou menšinu. Uvedla to ve svém projevu, ve kterém kromě jiného připomněla, že v současné době vzniká nová strategie romského začleňování pro roky 2021 - 2030.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo