romea - logo
11. srpna 2020 (úterý)
svátek má Zuzana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Média informují o videu z bitky v Paříži různě: Šlo o napadení uprchlíků nebo o jejich vzájemnou rvačku?

19.4.2016 22:40, (AKTUALIZOVÁNO 20. 4. 2016, 12:40)
Bitka mezi uprchlíky a samozvanou domobranou na předměstí Paříže (duben 2016)
Bitka mezi uprchlíky a samozvanou domobranou na předměstí Paříže (duben 2016)

Server iDNES.cz a Aktuálně.cz zveřejnil v pondělí video z pařížského provizorního tábora pro uprchlíky v blízkosti stanice metra Stalingrad. Servery tvrdí, že na videu je rvačka mezi uprchlíky. Vycházejí ze zpravodajství agentury Reuters. Některé zahraniční servery však uvádějí, že uprchlíci se stali terčem útoku jakési civilní domobrany, některé servery píší o útoku pravicových extremistů.

"Desítky migrantů se ve čtvrtek porvaly v Paříži. Útočili na sebe dřevěnými a kovovými tyčemi. Bitku ukončila po jedenácté večer až policie za použití slzného plynu. Potyčka vypukla mezi běženci, kteří se usadili nedaleko pařížské stanice metra Stalingrad," píše server iDNES.cz.

Zahraniční servery, ale i server televize Nova a server Novinky.cz o rvačce však informují jinak. "V bojovou zónu se proměnila v noci na sobotu centrum Paříže. U stanice metra Stalingrad se střetli migranti se samozvanou civilní brigádou," píše server Tn.cz.

"Policie uvádí, že si stále není jista příčinou střetů, což píše i list Le Parisien, podle kterého mohlo jít o boj o teritorium. List Metro uvádí, že se střetli migranti s ultrapravicovými bojůvkami, které staví „hlídky proti zločinu“," uvádí server Novinky.cz.

"Čtyři migranti byli hospitalizováni a jeden muž byl zatčen minulý týden poté, co samozvaná domobrana napadla uprchlický tábor na severním předměstí Paříže," píše server Eyewitness News.

"Rostoucí napětí vyústilo ve střety mezi stovkami migrantů a pravicovými extremisty v Paříži," napsal server Metro.

"Video jsme převzali od agentury Reuters," napsal serveru Romea.cz Blahoslav Baťa z redakce Aktuálně.cz s odakzem na citaci agentury. "Násilné střety mezi skupinami přistěhovalců vypukly ve čtvrtek (14. dubna) v severní části Paříže, poblíž stanice metra Stalingrad," píše agentura Reuters.

Obdobně na dotazy serveru Romea.cz reagovala editorka iDNES.cz Šárka Pálková, která odkazovala na další článek na serveru iDNES.cz, kde je v závěru zmíněna i možnost útoku pravicových extremistů. U videa tato infromac echybí. "Čerpali jsme primárně ze dvou na sobě nezávislých zdrojů, jak je uvedeno v daném článku. Z agentury Reuters a Le Parisien," uvedla pro Romea.cz Pálková.

"Ve všech těchto zdrojích bylo uvedeno, že se mezi sebou poprali migranti. Navíc jsme čerpali i z britských webů, jak píšeme v závěru zprávy, kde se spekulovalo o napadení pravicovými extremisty. Což jsme také uvedli. Jednalo se ale o bulvární weby a důvěryhodnější jsou v takovém případě Reuters i Le Parisien," dodala Pálková.

O tomto jediném videu si tedy můžeme na internetu přečíst několik verzí toho, jak celá situace vznikla. Záleží odkud jednotlivé zpravodajské servery čerpají informace, jakému zdroji dají přednost. Je to příznačné pro dnešní mediální změť, ve které je těžké se vyznat a udělat si tak názor, který by co nejvíce odpovídal realitě.

VIDEO

Přečteno: 2339x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Média, Uprchlíci, Francie, Hoax, manipulaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo