romea - logo
19. ledna 2020 (neděle)
svátek má Doubravka
Loading
rozšířené vyhledávaní

Média informují o videu z bitky v Paříži různě: Šlo o napadení uprchlíků nebo o jejich vzájemnou rvačku?

19.4.2016 22:40, (AKTUALIZOVÁNO 20. 4. 2016, 12:40)
Bitka mezi uprchlíky a samozvanou domobranou na předměstí Paříže (duben 2016)
Bitka mezi uprchlíky a samozvanou domobranou na předměstí Paříže (duben 2016)

Server iDNES.cz a Aktuálně.cz zveřejnil v pondělí video z pařížského provizorního tábora pro uprchlíky v blízkosti stanice metra Stalingrad. Servery tvrdí, že na videu je rvačka mezi uprchlíky. Vycházejí ze zpravodajství agentury Reuters. Některé zahraniční servery však uvádějí, že uprchlíci se stali terčem útoku jakési civilní domobrany, některé servery píší o útoku pravicových extremistů.

"Desítky migrantů se ve čtvrtek porvaly v Paříži. Útočili na sebe dřevěnými a kovovými tyčemi. Bitku ukončila po jedenácté večer až policie za použití slzného plynu. Potyčka vypukla mezi běženci, kteří se usadili nedaleko pařížské stanice metra Stalingrad," píše server iDNES.cz.

Zahraniční servery, ale i server televize Nova a server Novinky.cz o rvačce však informují jinak. "V bojovou zónu se proměnila v noci na sobotu centrum Paříže. U stanice metra Stalingrad se střetli migranti se samozvanou civilní brigádou," píše server Tn.cz.

"Policie uvádí, že si stále není jista příčinou střetů, což píše i list Le Parisien, podle kterého mohlo jít o boj o teritorium. List Metro uvádí, že se střetli migranti s ultrapravicovými bojůvkami, které staví „hlídky proti zločinu“," uvádí server Novinky.cz.

"Čtyři migranti byli hospitalizováni a jeden muž byl zatčen minulý týden poté, co samozvaná domobrana napadla uprchlický tábor na severním předměstí Paříže," píše server Eyewitness News.

"Rostoucí napětí vyústilo ve střety mezi stovkami migrantů a pravicovými extremisty v Paříži," napsal server Metro.

"Video jsme převzali od agentury Reuters," napsal serveru Romea.cz Blahoslav Baťa z redakce Aktuálně.cz s odakzem na citaci agentury. "Násilné střety mezi skupinami přistěhovalců vypukly ve čtvrtek (14. dubna) v severní části Paříže, poblíž stanice metra Stalingrad," píše agentura Reuters.

Obdobně na dotazy serveru Romea.cz reagovala editorka iDNES.cz Šárka Pálková, která odkazovala na další článek na serveru iDNES.cz, kde je v závěru zmíněna i možnost útoku pravicových extremistů. U videa tato infromac echybí. "Čerpali jsme primárně ze dvou na sobě nezávislých zdrojů, jak je uvedeno v daném článku. Z agentury Reuters a Le Parisien," uvedla pro Romea.cz Pálková.

"Ve všech těchto zdrojích bylo uvedeno, že se mezi sebou poprali migranti. Navíc jsme čerpali i z britských webů, jak píšeme v závěru zprávy, kde se spekulovalo o napadení pravicovými extremisty. Což jsme také uvedli. Jednalo se ale o bulvární weby a důvěryhodnější jsou v takovém případě Reuters i Le Parisien," dodala Pálková.

O tomto jediném videu si tedy můžeme na internetu přečíst několik verzí toho, jak celá situace vznikla. Záleží odkud jednotlivé zpravodajské servery čerpají informace, jakému zdroji dají přednost. Je to příznačné pro dnešní mediální změť, ve které je těžké se vyznat a udělat si tak názor, který by co nejvíce odpovídal realitě.

VIDEO

Přečteno: 2327x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Média, Uprchlíci, Francie, Hoax, manipulaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo