romea - logo
6. dubna 2020 (pondělí)
svátek má Vendula
Loading
rozšířené vyhledávaní

Šest let vězení chce prokuratura pro dozorce z Osvětimi

23.5.2016 9:50
Dozorce Reinhold Hanning byl členem Waffen SS – divize Totenkopf a podílel se na holocaustu v Osvětimi (ZDROJ: jewishjournal.com)
Dozorce Reinhold Hanning byl členem Waffen SS – divize Totenkopf a podílel se na holocaustu v Osvětimi (ZDROJ: jewishjournal.com)

Šest let vězení požaduje německé státní zastupitelství pro bývalého dozorce z nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi Reinholda Hanninga. Čtyřiadevadesátiletý muž se podle státního zástupce Andrease Brendela podílel na vraždě přinejmenším 100.000 lidí, informovala dnes agentura DPA.

"Obžalovaný se podílel na vyhlazování v táboře," řekl dnes ve své závěrečné řeči Brendel. "Dlužíme to obětem, stíhat i dnes tyto zločiny," uvedl s tím, že k úkolům dozorců ve vyhlazovacích táborech patřilo, aby se žádný z vězňů nedostal ven živý.

Obžalovaný Hanning se už na jednom z předešlých stání za své činy omluvil. "Stydím se za to, že jsem přihlížel bezpráví a nic jsem proti tomu neudělal," řekl soudu na konci dubna. "Je mi to upřímně líto," dodal s tím, že lituje, že byl členem zločinecké organizace, která je zodpovědná za smrt mnoha nevinných lidí a zničení bezpočtu rodin.

Hanning sloužil v Osvětimi, kde bylo během druhé světové války usmrceno na 1,1 milionu lidí, převážně Židů, od ledna 1943 do června 1944. Podle Centrály pro zločiny nacismu se tak Hanning podílel na holokaustu. Střežil údajně nejen tábor, ale dohlížel i na přijíždějící transporty.

V Německu se v současnosti konají zřejmě poslední soudní procesy, v nichž se ze svých činů zodpovídají členové personálu nacistických koncentračních táborů. Loni soud v Lüneburgu odsoudil ke čtyřem letům vězení čtyřiadevadesátiletého dozorce z Osvětimi Oskara Gröninga, a to za napomáhání k vraždě 300.000 lidí.

Před soud byl postaven i pětadevadesátiletý příslušník zdravotní služby SS v Osvětimi Hubert Zafke. Na stanovení data začátku svého procesu čeká dvaadevadesátiletá Helma T., která v Osvětimi působila jako radiotelegrafistka a která čelí obžalobě z nápomoci k vraždě 260.000 lidí. Proces s bývalým dozorcem a členem SS Ernstem Tremmelem, který měl v dubnu začít v hesenském Hanau, byl kvůli úmrtí obžalovaného zastaven.

Přečteno: 818x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, Osvětim, Válka, koncentrační tábor, trest, Německo, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo