romea - logo
29. listopadu 2021 (pondělí)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Sestra Atanázie, první romská jeptiška v Československu: Mojí rodinou jsou děti na sídlišti

Bardějov, Slovensko, 10.1.2014 13:53, (ROMEA)

Zřejmě první romskou jeptiškou, která začala působit ještě v někdejším Československu, byla sestra Atanázie, rodným jménem Maria Holubová (61). K zásluhám této energické ženy patří například vybudování mateřské školy či pěveckého sboru v ghettu ve slovenském Bardějově. Její portrét a povídání o jejích životě, aktivitách a práci přinesl server Romovia.sme.sk.

Sestra Atanázie pochází z pěti sourozenců a i když jsou od sebe vzdáleni stovky kilometrů, udržují i na dálku častý kontakt. Její bratr, který se živil jako profesionální voják, žije v Teplicích, dvě sestry v Praze a třetí se odstěhovala do Švédska. "Každý den si spolu povídáme přes Skype ," vypráví o své rodině sestra Atanázie.

Když se na střední škole setkala s řeholníkem Mariánem Potašem, otevřel se romské studentce jiný pohled na život. "Nikoho nezajímalo, jestli jsem Romka, nebo bílá, jak to bylo doma na vesnici. Hned mě přijali mezi sebe," cituje vzpomínky sestry Atanázie server Romovia.sme.sk.

Po maturitě a složení řeholního slibu, který musel kvůli komunistickému režimu proběhnout v tajnosti, začala pracovat jako civilní zaměstnankyně v Ústavu sociální péče v Bardějově, kde pečovala o duševně nemocné chlapce. Až s převratem se mohla svobodně přihlásit ke své víře a začala se věnovat romským dětem. Dnes již přes dvacet let plní svoji službu na bardějovském sídlišti Poštárka.

Sestra Atanázie nepopírá, že obyvatelé sídliště byli překvapeni, když mezi ně přišla Romka v hábitu. "Postupně si zvykli a chodí si za námi popovídat, postěžovat se," vypráví o své práci. Romové si k ní prý našli snadněji cestu, když viděli, že je jednou z nich.

Co na své práci nejvíce zdůrazňuje, je působení na děti a jejich rodiče. Společně se salesiány se jí podařilo na sídlišti otevřít první církevní mateřskou školu. Ve dvou třídách se věnují 50 dětem, přijali i romské asistentky, aby odbourali řečovou bariéru. Mnoho z dětí mluví totiž zatím pouze romsky.

"I rodiče dětí, které učíme, mění svůj způsob myšlení. Více se snaží svým dětem pomáhat, chtějí, aby měli vzdělání. Alespoň učňák," optimisticky vypráví sestra Atanázie. Dvacet žáků, kteří absolvovali předškolní výchovu, již začalo studovat na soukromém romském gymnáziu v Kremnici.

Při otázce, co by nejvíce pomohlo Romům, nezaváhá ani na vteřinu - možnost pracovat.

voj, server Romovia.sme.sk
Přečteno: 643x
 

Kam dál:

Štítky:  

Křesťané, Víra, sociální službaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo