romea - logo
24. října 2020 (sobota)
svátek má Nina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Síť místních romských organizací není spokojena s analýzou hospodářské a sociální situace v členských státech EU

6.4.2020 11:15
Ilustrační FOTO: Petr Zewlakk Vrabec
Ilustrační FOTO: Petr Zewlakk Vrabec

Evropská unie 26. února publikovala tzv. zimní balíček evropského semestru tedy každoroční analýzu hospodářské a sociální situace v členských státech EU. Balíček obsahuje 28 národních zpráv vypracovaných členskými zeměmi (včetně Velké Británie) a hodnotící zprávu Evropské komise týkající se pokroku strukturálních reforem v těchto zemích.

Síť místních romských organizací (The European Roma Grassroots Organisations Network) uvítala, že tato zpráva popisuje i situaci Romů v Evropě: „V rámci prosazování rovnosti příležitostí a posílení inkluze je nezbytné zajistit rovný přístup ke kvalitnímu vzdělávání od raného věku pro ty skupiny, jejichž početní zastoupení v jednotlivých stupních vzdělávacího systému je nízké – to se týká zejména Romů.“

Nicméně zklamáním pro romské organizace je, že Romové jsou zmíněni pouze v souvislosti se vzděláváním. Zpráva opomíjí skutečnost, že přes 80 % Romů v Evropě čelí chudobě a sociálnímu vyloučení, že jejích míra zaměstnanosti, zdraví, kvality bydlení a dalších indikátorů je extrémně nízká ve srovnání s většinovou částí populace, a že anticiganismus a diskriminace jsou na vzestupu.

Síť místních romských organizací vypracovala analýzu jednotlivých národních zpráv, která ukázala, že většina členských států rovněž ignoruje tato fakta. Níže je uveden přehled hlavních závěrů analýzy. Celá analýza je dostupná zde.

Hlavní závěry analýzy

1. Pouze 6 národních zpráv explicitně zmiňuje Romy, přestože většina z nich čelí diskriminaci, marginalizaci, segregaci a chudobě a jsou diskriminování v oblasti zaměstnanosti, vzdělání a zdraví.

2. Národní strategii romské integrace není ve zprávách členských států přisouzena náležitá důležitost a vyjádřena podpora. To je indikátorem skutečnosti, že EU rámec pro vnitrostátní strategie integrace Romů není efektivně začleněn do rámce hospodářských politik koordinovaných evropských semestrem.

3. Přístupy většiny členských států k právům Romů a jejich inkluzi lze charakterizovat jako fragmentární a nekoordinované. Absentuje komplexní a ucelená politika založená na empirických faktech, která by zároveň měla za cíl eliminaci anticiganismu.

4. Postoj k romským komunitám je odrazem obecnějšího postoje většiny států EU, které záležitosti etnických menšin a diskriminace neřadí mezi své priority.

5. Občanské společnosti jsou pouze zřídka deklarovány jako klíčoví partneři v oblasti navrhování, implementace a monitoringu veřejných politik. Nejenže exkluze občanského sektoru oslabuje účinnost vládních intervencí, ale podkopává demokratizaci rozhodovacích procesů.

 

 

fk, The European Roma Grassroots Organisations Network, překlad Nikola Ludlová
Přečteno: 510x
 

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Občanská společnost, Neziskový sektor, Evropská komise, Evropská unie, DiskriminaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Nenávistná hesla Sdružení Mostečané Mostu, říjen 2018 (koláž: Romea.cz)

Ústecký soud vyzval k ukončení politické činnosti spolek Mostečané Most. Chtěli „zřídit vesnici pro lůzu“

22.10.2020 11:03
Krajský soud v Ústí nad Labem vydal rozhodnutí, jímž upozornil spolek Sdružení Mostečané Mostu, že vyvíjí protiprávně činnost politické strany. Pokud toho spolek do 1 roku nezanechá, soud ho rozpustí. 
 celý článek

Gyulla Banga

Hudebník Gyulla Banga: Také jsem psal, že COVID-19 je podvod. Potom, co jsem měl čtyřicítky horečky a nemohl vstát z postele, už mluvím jinak

21.10.2020 20:25
Pořád na Facebooku čtu, jak je onemocnění COVID-19 podvod, jak je ta nemoc smyšlená, že je to jen horší verze chřipky, nic jiného. Bohužel, musím vás zklamat. Ten virus existuje a opravdu je mnohem zákeřnější než běžná chřipka.
 celý článek

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se 13. 10. 2020 setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. (FOTO: Veřejný ochránce práv)

Sterilizované ženy se setkaly s ministryní financí Alenou Schillerovou. Ta podpořila návrh na jejich odškodnění

21.10.2020 16:40
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se minulý týden setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. Tématem schůzky bylo především sdílení osobních příběhů jednotlivých žen v návaznosti na návrh zákona o odškodnění obětí nezákonných sterilizací, který v Poslanecké sněmovně čeká na své projednání téměř rok.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo