romea - logo
26. června 2019 (středa)
svátek má Adriana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Situace v bulharském Garmenu se po protiromských protestech zklidňuje

8.6.2015 11:00
Na konci května 2015 vypukly v obci Garmen na jihozápadě Bulharska protiromské protesty
Na konci května 2015 vypukly v obci Garmen na jihozápadě Bulharska protiromské protesty

Situace v bulharském Garmenu se po nedávných protiromských nepokojích vrací zpět do normálu a uklidňuje se. Bulharská Informační agentura Fokus (FIA) uvedla, že guvernér Blagoevgradské oblasti Biser Mihailov se minulý týden setkal s ministryní vnitra Rumyanou Bachvarovou a o nepokojích diskutovali. "V obci budou na příkaz starostky nainstalovány kamery,“ řekl Mahailov. Guvernér také uvedl, že cílem tohoto opatření je zabránit v další eskalaci napětí mezi neromským a romským obyvatelstvem.

"To, co demonstranti a jejich zástupci požadovali, se provádí krok za krokem,“ prohlásil guvernér. Agenturní zpráva neuvádí, zda guvernér přistoupil na požadavky demonstrantů zbourat ilegální romská obydlí. Guvernér rovněž údajně odmítl komentovat tvrzení, že romské děti ukradly jídlo a peníze z místního kostela. Tyto záležitosti podle něho patří do gesce policie, která je prošetří.

Protiromské protesty vypukly v obci Garmen na jihozápadě Bulharska na konci května. Důvodem podle protestujících byly dlouhodobé konflikty s některými z obyvatel provizorních domů, které se nacházejí na okraji obce. Kvůli těmto incidentům proběhlo setkání zástupců protestujících, guvernéra Blagoevgradské oblasti, ředitele krajského ředitelství pro stavební řízení a také starostky obce Garmen Minky Kapitanové.

Podle starostky se jedná o sociální, nikoli etnický problém, protože mnozí z místních Romů jsou do společnosti bez problémů začleněni. Dle serveru Sofiaglobe.com starostka naznačila, že někteří aktéři protestů se snaží protiromské nálady využít k získání politických bodů.

Přečteno: 880x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Bulharsko, Bydlení, nepokoje, Soužití, sousedské sporyHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Sivák je jeden z nejtalentovanějších českých kickboxerů, zdroj: Facebook Vašek Sivák

Kickboxer Sivák se příští týden představí na MMA galavečeru v Praze

19.6.2019 15:14
Předloňský juniorský mistr Evropy a nyní už také vítěz v kategorii mužů na mezinárodním mistrovství ČR v kategorii K-1, o kterém se média vyjadřují jako o jednom z největších talentů v této disciplíně v tuzemsku, má na kontě celou řadu vybojovaných vítězství
 celý článek

Nepokoje v Čemodanovce (FOTO: repro Telekanal 360)

Starosta Čemodanovky: 900 Romů bylo donuceno se vystěhovat po konfliktech s Rusy

19.6.2019 12:08
Po nepokojích v ruském regionu Penza, které zřejmě vyvolal konflikt mladistvých ve vsi Čemodanovka, se z regionu přemístilo asi devět set Romů. Uvedl to server The Moscow Times.
 celý článek

Setkání komunitní skupiny (FOTO: Adam Komenda)

Čunkodomky v Chanově nechceme, domy si opravíme sami, navrhují obyvatelé sídliště

19.6.2019 10:39
Jednání se zúčastnilo několik desítek lidí a společně představili alternativní plán k návrhu vedení města postavit na okraji Chanova obytné kontejnery. Místní občané navrhli, že poničené panelové domy opraví sami obyvatelé sídliště.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo