romea - logo
28. listopadu 2021 (neděle)
svátek má René

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Situace v bulharském Garmenu se po protiromských protestech zklidňuje

8.6.2015 11:00
Na konci května 2015 vypukly v obci Garmen na jihozápadě Bulharska protiromské protesty
Na konci května 2015 vypukly v obci Garmen na jihozápadě Bulharska protiromské protesty

Situace v bulharském Garmenu se po nedávných protiromských nepokojích vrací zpět do normálu a uklidňuje se. Bulharská Informační agentura Fokus (FIA) uvedla, že guvernér Blagoevgradské oblasti Biser Mihailov se minulý týden setkal s ministryní vnitra Rumyanou Bachvarovou a o nepokojích diskutovali. "V obci budou na příkaz starostky nainstalovány kamery,“ řekl Mahailov. Guvernér také uvedl, že cílem tohoto opatření je zabránit v další eskalaci napětí mezi neromským a romským obyvatelstvem.

"To, co demonstranti a jejich zástupci požadovali, se provádí krok za krokem,“ prohlásil guvernér. Agenturní zpráva neuvádí, zda guvernér přistoupil na požadavky demonstrantů zbourat ilegální romská obydlí. Guvernér rovněž údajně odmítl komentovat tvrzení, že romské děti ukradly jídlo a peníze z místního kostela. Tyto záležitosti podle něho patří do gesce policie, která je prošetří.

Protiromské protesty vypukly v obci Garmen na jihozápadě Bulharska na konci května. Důvodem podle protestujících byly dlouhodobé konflikty s některými z obyvatel provizorních domů, které se nacházejí na okraji obce. Kvůli těmto incidentům proběhlo setkání zástupců protestujících, guvernéra Blagoevgradské oblasti, ředitele krajského ředitelství pro stavební řízení a také starostky obce Garmen Minky Kapitanové.

Podle starostky se jedná o sociální, nikoli etnický problém, protože mnozí z místních Romů jsou do společnosti bez problémů začleněni. Dle serveru Sofiaglobe.com starostka naznačila, že někteří aktéři protestů se snaží protiromské nálady využít k získání politických bodů.

Přečteno: 930x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Bulharsko, Bydlení, nepokoje, Soužití, sousedské sporyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo