romea - logo
19. srpna 2019 (pondělí)
svátek má Ludvík
Loading
rozšířené vyhledávaní

Situace v bulharském Garmenu se po protiromských protestech zklidňuje

8.6.2015 11:00
Na konci května 2015 vypukly v obci Garmen na jihozápadě Bulharska protiromské protesty
Na konci května 2015 vypukly v obci Garmen na jihozápadě Bulharska protiromské protesty

Situace v bulharském Garmenu se po nedávných protiromských nepokojích vrací zpět do normálu a uklidňuje se. Bulharská Informační agentura Fokus (FIA) uvedla, že guvernér Blagoevgradské oblasti Biser Mihailov se minulý týden setkal s ministryní vnitra Rumyanou Bachvarovou a o nepokojích diskutovali. "V obci budou na příkaz starostky nainstalovány kamery,“ řekl Mahailov. Guvernér také uvedl, že cílem tohoto opatření je zabránit v další eskalaci napětí mezi neromským a romským obyvatelstvem.

"To, co demonstranti a jejich zástupci požadovali, se provádí krok za krokem,“ prohlásil guvernér. Agenturní zpráva neuvádí, zda guvernér přistoupil na požadavky demonstrantů zbourat ilegální romská obydlí. Guvernér rovněž údajně odmítl komentovat tvrzení, že romské děti ukradly jídlo a peníze z místního kostela. Tyto záležitosti podle něho patří do gesce policie, která je prošetří.

Protiromské protesty vypukly v obci Garmen na jihozápadě Bulharska na konci května. Důvodem podle protestujících byly dlouhodobé konflikty s některými z obyvatel provizorních domů, které se nacházejí na okraji obce. Kvůli těmto incidentům proběhlo setkání zástupců protestujících, guvernéra Blagoevgradské oblasti, ředitele krajského ředitelství pro stavební řízení a také starostky obce Garmen Minky Kapitanové.

Podle starostky se jedná o sociální, nikoli etnický problém, protože mnozí z místních Romů jsou do společnosti bez problémů začleněni. Dle serveru Sofiaglobe.com starostka naznačila, že někteří aktéři protestů se snaží protiromské nálady využít k získání politických bodů.

Přečteno: 880x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Bulharsko, Bydlení, nepokoje, Soužití, sousedské sporyHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo