romea - logo
6. prosince 2019 (pátek)
svátek má Mikuláš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Situace v bulharském Garmenu se po protiromských protestech zklidňuje

8.6.2015 11:00
Na konci května 2015 vypukly v obci Garmen na jihozápadě Bulharska protiromské protesty
Na konci května 2015 vypukly v obci Garmen na jihozápadě Bulharska protiromské protesty

Situace v bulharském Garmenu se po nedávných protiromských nepokojích vrací zpět do normálu a uklidňuje se. Bulharská Informační agentura Fokus (FIA) uvedla, že guvernér Blagoevgradské oblasti Biser Mihailov se minulý týden setkal s ministryní vnitra Rumyanou Bachvarovou a o nepokojích diskutovali. "V obci budou na příkaz starostky nainstalovány kamery,“ řekl Mahailov. Guvernér také uvedl, že cílem tohoto opatření je zabránit v další eskalaci napětí mezi neromským a romským obyvatelstvem.

"To, co demonstranti a jejich zástupci požadovali, se provádí krok za krokem,“ prohlásil guvernér. Agenturní zpráva neuvádí, zda guvernér přistoupil na požadavky demonstrantů zbourat ilegální romská obydlí. Guvernér rovněž údajně odmítl komentovat tvrzení, že romské děti ukradly jídlo a peníze z místního kostela. Tyto záležitosti podle něho patří do gesce policie, která je prošetří.

Protiromské protesty vypukly v obci Garmen na jihozápadě Bulharska na konci května. Důvodem podle protestujících byly dlouhodobé konflikty s některými z obyvatel provizorních domů, které se nacházejí na okraji obce. Kvůli těmto incidentům proběhlo setkání zástupců protestujících, guvernéra Blagoevgradské oblasti, ředitele krajského ředitelství pro stavební řízení a také starostky obce Garmen Minky Kapitanové.

Podle starostky se jedná o sociální, nikoli etnický problém, protože mnozí z místních Romů jsou do společnosti bez problémů začleněni. Dle serveru Sofiaglobe.com starostka naznačila, že někteří aktéři protestů se snaží protiromské nálady využít k získání politických bodů.

Přečteno: 883x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Bulharsko, Bydlení, nepokoje, Soužití, sousedské sporyHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo