romea - logo
23. května 2022 (pondělí)
svátek má Vladimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Skandální přehmat v Irsku. Blonďatá holčička odebraná romskému páru je podle DNA jejich dcera

Dublin, 23.10.2013 21:16, (ROMEA)
BBC informuje o případu sedmileté blonďaté holčičky odebrané romskému páru v Irsku.
BBC informuje o případu sedmileté blonďaté holčičky odebrané romskému páru v Irsku.

Hysterie, kterou vyvolala světová média kvůli blonďaté holčičce v romské rodině v Řecku má za následek skandální přehmat v Irsku. Policie v Dublinu odebrala romskému páru sedmiletou blonďatou holčičku. Prý si nebyli jistí, že je opravdu jejich dcerou. Například server Tn.cz informoval, "že by mohlo jít o podobný případ jako u malé Marušky, kterou před několika dny objevili v Řecku." Testy DNA nyní potvrdily, že blonďatá holčička je dcerou romského páru.

Podle některých médií upozornil na sedmiletou blondýnku s modrýma očima anonym, který se zřejmě ozval poté, co se v médiích objevily zprávy o Marušce, kterou minulý týden objevili v řecké Farsale. Tam odebrala policie dítě romskému páru, který se vydával za její rodiče a údajně měl falešné doklady na deset dětí.

Další média však informovala, že irští policisté odhalili "falešné" rodiče náhodně, když mezi shlukem romských dětí v městečku Tallaght zahlédli blonďaté modrooké děvčátko. Pár, který ho vychovával, prý požádali o vysvětlení , ale ten jim měl údajně předložit pouze nepravé doklady. Dítě jim proto okamžitě odebrali.

Irské úřady naprosto ignorovaly tvrzení nejstarší osmnáctileté sestry blonďaté romské holčičky. "Je to moje sestra. Máme veškerou potřebnou dokumentaci a můžeme dokázat, že je tím, kým tvrdíme. Je to obrovský omyl . Budeme se soudit," uvedla ještě před výsledky DNA testů sestra. Po návratu médiím řekla, že její sedmiletá sestřička je celou událostí velmi traumatizována a nedokáže si vysvětlit co se stalo. "Vzali nám jí jen proto, že měla blonďaté vlasy a modré oči," doplnila podle serveru The Independent.

V Irsku se však nejedná o jediný přehmat po vypuknutí protiromské hysterie kvůli "řeckému blonďatému andílku". V pondělí byl romským rodičům odebrán dvouletý hoch. Rodině byl vrácen druhý den, také zde testy prokázaly, že je jejich pravým synem.

Martin Collins, který pomáhá romské a travellerské komunitě v Irsku, uvedl, že děti jsou doslova "unášeni ze svých rodin". "Doufám, že to není začátek nějakého vzorce chování, kdy budou romské děti, které nejsou snědé a nemají hnědé oči, odvážené jedno za druhým od rodin a po testech DNA zase navraceni. Je to ostudné. Je to odporné," uvedl Martin Collins.

VIDEO

Novinář Jake Bowers: Jsme považováni za vinné dokud se neprokáže opak

Novinář Jake Bowers, který sám je Rom, se v rozhovoru pro BBC velmi divil tomu, jakým způsobem média informují o nalezené dívce v Řecku. "Způsob, jakým se o této zprávě informovalo je ohromující. Všechen ten šok a hrůza, že v romské komunitě bylo nalezeno blonďaté dítě. Překvapující. Jsem také blonďatý a mám modré oči a jsem z romské komunity. Šok a hrůza, která proběhla médii, pramení z toho, že toto blonďaté dítě vyrůstá v rodině postižené chudobou. Ale skutečnost, že miliony romských dětí napříč celou Evropou žijí v ghettech hluboko pod evropskou úrovní chudoby, už žádný šok a hrůzu nevyvolává. Tomuto faktu se žádné reportáže v médiích nevěnují," uvedl Jake Bowers.

"Představa, že bychom dítě ukradli či unesli, je prastarým mýtem. Mám obavy, že když nyní lidé uslyší tuto zprávu, která jen odpovídá dalšímu ze stereotypů, budou díky ní Romové lynčováni. Jsme považováni za vinné dokud se neprokáže opak, takže je lehce nasnadě, že se vynoří onen stereotyp prastarého strachu o Romech kradoucích děti," dodal Bowers s tím, že v případě řecké blonďaté holčičky je na soudu, aby rozhodl. "Romský pár se ocitl v situaci, kdy se ujal chudého dítěte, a jak se zdá z důkazů, které jsme viděli díky rodinným videím a podobným věcem, vychovali dítě velmi dobře. Nyní jsou však konfrontovány s předsudky, které říkají, že tito lidé jsou zloději a dítě ukradli," uvedl v rozhovoru pro BBC Jake Bowers.

Vyšetřování v kauze řecké blondýnky pokračuje

Malá blonďatá dívka nalezená minulý týden ve středním Řecku u romského páru nepatří k žádnému z 610 dětí pohřešovaných Interpolem. Řecká policie prověřuje desítky případů zmizení dětí v nejméně čtyřech zemích, odkud by pravděpodobně mohla pocházet. Jde o USA, Švédsko, Polsko a Francii.

Vyšetřovatelé údajně pracují nyní na nejpravděpodobnější hypotéze, že dítě slyšící na jméno Maria mohlo uvíznout u romského páru poté, co řecké úřady rozbily v letech 2008 a 2010 síť obchodníků s dětmi. Šlo zejména o bulharské občany, kteří mířili do Řecka s cílem prodat malé děti k adopci.

Žena, která se spolu s partnerem o dítě starala a úřady ji spolu s ním již vsadily do vazby pro obvinění z únosu, tvrdí, že dítě převzala od skutečné matky. Ta se údajně o dítě nebyla s to starat.

Po aféře kolem Mariy řecká prokuratura dnes nařídila, aby byly prověřeny všechny rodné listy vydané od 1. ledna 2008. Reagoval tak na zprávy médií, že některé rodiny kvůli dávkám hlásí narození dítěte v různých regionech.

ERRC: Pokus o násilné odebrání romského chlapce v Srbsku

Evropské centrum pro práva Romů (ERRC) vyzvalo média, aby se při přinášení reportáží o případě v Řecku chovala zodpovědně, obzvláště proto, že dosud nebyla zjištěna plná pravda. ERRC ví nejméně o jedné zprávě ze Srbska, kde se neonacisté pokusili sebrat dvouletého chlapce jeho rodičům, protože nebyl „tak tmavý jako jeho rodiče“. "Nezodpovědné reportáže mohou mít vážný negativní dopad pro romské rodiny po celé Evropě," uvedlo ERRC.

"Pakliže v Řecku došlo ke zločinu, což stále není ani zdaleka jasné, s těmi, kteří se jej dopustili, by se mělo zacházet jako s jedinci a nikoli jako s reprezentanty své etnické skupiny. Takový případ by mohl vyvstat v jakékoli rasové, etnické, náboženské nebo národnostní skupině. Kriminalita nesouvisí s etnickou příslušností. Nabádáme ke zdrženlivosti všechny místní autority, sdělovací prostředky a jiné zainteresované osoby," uvedlo v tiskovém prohlášení ERRC.

VIDEO

ryz, BBC, The Independent, ČTK, CNN
Přečteno: 2497x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, IrskoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo