romea - logo
27. září 2022 (úterý)
svátek má Jonáš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Skopje si velkoplošnými billboardy připomíná Památný den romského holokaustu

2.8.2021 11:45
Hlavní město Severní Makedonie Skopje si připomíná Památný den romského holokaustu velkoplošnými billboardy (FOTO: AVAJA)
Hlavní město Severní Makedonie Skopje si připomíná Památný den romského holokaustu velkoplošnými billboardy (FOTO: AVAJA)

Hlavní město Severní Makedonie Skopje si připomíná Památný den romského holokaustu velkoplošnými billboardy, které byly v minulých dnech instalovány v ulicích města. Billboardová kampaň je součástí připomínky tragické noci z 2. na 3. srpna 1944, kdy nacisté zlikvidovali tzv. cikánský rodinný tábor v Osvětimi-Březince. Kampaň organizuje Evropský romský institut pro umění a kulturu (ERIAC) ve spolupráci s místními organizacemi v Bulharsku, Srbsku, Kosovu, Severní Makedonii a na Slovensku.

"Mezi plánované aktivity patří promítání filmů, čtení poezie, billboardové kampaně a mnoho dalšího. Letos jsme v rámci online kampaně oslovili španělsko-romskou umělkyni Rocia Montoyu, aby vytvořila společnou vizuální identitu a zvýšila povědomí o Památném dni romského holocaustu," uvedl ERICA na stránce Hrdí Romové - Svobodná Evropa.

Návrhy, včetně plakátů, titulních obrázků, rámečků s profilovými obrázky na Facebooku nebo návrhů velkoplošných billboardů je možné na stránce volně stáhnout.  

Kromě obrázků s motivem vozu, Rocia Montoya připravila i grafiku, na které je romská dívka Anna Maria Steinbach. Ta byla zachycena na ikonickém krátkém filmovém záběru při deportaci z tábora Westerbork do Osvětimi 9. května 1944.

V pondělí 2. srpna uplyne 77 let od tragické noci, kdy z 2. na 3. srpna 1944 nacisté zlikvidovali tzv. cikánský rodinný tábor v Osvětimi-Březince. V plynových komorách koncentračního tábora i přes aktivní odpor tehdy zavraždili podle nejnovějších studí až 4200 Romů. Každoročně 2. srpna si proto Romové z celé Evropy tento den připomínají jako Památný den romského holokaustu.

Jako Den připomínky vyhlazení Romů a Sintů ustanovil 2. srpen polský sejm v roce 2011. V roce 2015 Evropský parlament uznal toto datum jako Evropský památný den holokaustu Sintů a Romů.

Přečteno: 769x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Makedonie, 2.srpna, Kampaň, Historie, Holocaust, Památný den romského holocaustuHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo