romea - logo
22. října 2021 (pátek)
svátek má Sabina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Skupinu Slováků, kteří přežili holokaust, očkoval proti covidu-19 slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí

29.1.2021 14:31
Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)
Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

Skupinu Slováků, kteří za druhé světové války přežili holokaust, vakcínou proti covidu-19 očkoval slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí. Učinil tak při příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holokaustu a symbolického zahájení další fáze aplikace vakcíny na Slovensku. Zároveň požádal o odpuštění za podíl Slovenska na pronásledování židů. Očkování zmíněných seniorů uvítal předseda Židovské náboženské obce Bratislava Tomáš Stern.

"Přicházím s přesvědčením, že vakcína může ochránit a přinést vám mnoho pěkných dnů," řekl Krajčí, který je vystudovaným lékařem. Dodal, že právě do vakcíny proti covidu-19 země vkládá velkou naději.

Podle Sterna bude první dávkou vakcíny proti covidu-19 celkově očkováno všech 128 přeživších holokaust, kteří žijí ve slovenské metropoli. "Tímto aktem se podaří zkrátit dobu izolace právě těm, kteří ve svém životě již jednu nucenou izolaci zažili," uvedl.

Rektor Panevropské vysoké školy a jeden z očkovaných Juraj Stern řekl, že očkování je mimořádně důležité proto, aby se lidé mohli vrátit k běžnému způsobu života. Ocenil zájem členů židovské komunity o aplikaci vakcíny.

Krajčí před přeživšími označil holokaust za největší tragédii v dějinách lidstva. "Právě vy jste nedobrovolnými svědky smutného podílu Slovenska na této tragedii. (...) Jako člen vlády i jako křesťan chci říci - odpusťte," uvedl Krajčí.

Slovensko, které bylo za druhé světové války spojeno s nacistickým Německem, deportovalo do koncentračních a vyhlazovacích táborů asi 70 000 Židů. První transport s tisícovkou židovských děvčat a svobodných žen odjel ze Slovenska do koncentračního a vyhlazovacího tábora Osvětim v roce 1942.

Slovensko nově rozšířilo možnost přihlásit se na očkování proti covidu-19 i pro osoby starší 75 let. V první fázi očkování, která začala na konci prosince, bylo sérum podáváno hlavně zdravotníkům a pak klientům domovů seniorů. Dosud bylo na pětimilionovém Slovensku očkováno více než 108 000 lidí. Po otevření registrace na očkování pro další skupinu lidí ale došlo k přetížení příslušného telefonického centra a ministerstvo zdravotnictví požádalo o trpělivost.

Přečteno: 729x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, COVID-19, SlovenskoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo