romea - logo
23. července 2019 (úterý)
svátek má Libor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Slovenská etnografka Zuzana Kumanová: Existuje množství mýtů o Romech. Jedním z nich je, že všichni žijí v osadách

10.7.2019 11:33
Zuzana Kumanová. Foto arcvhiv Romea.cz
Zuzana Kumanová. Foto arcvhiv Romea.cz

Sociální zaostávání, nižší vzdělání a nakonec problémy s prací. V prostředí romského etnika se to jeví jako začarovaný kruh. Etnografka a historička Zuzana Kumanová se ve svém výzkumu zabývá kulturou a dějinami Romů. Věnuje se i tématu romského holocaustu. Začátkem ledna převzala od bývalého prezidenta Andreje Kisky státní vyznamenání. Rozhovor s ní, včetně videa, přinesl server Dobré noviny.sk.

Romové podle této etnografky preferují pojmenování Rom. "V roce 1971 se konal první mezinárodní kongres Romů v Londýně. Samotná romská reprezentace už tam požádala evropskou veřejnost, aby akceptovala pojmenování Rom, romský," připomněla Zuzana Kumanová.

Pojmenování Rom je endoetnonym, tedy vychází "z nitra". "Pojmenování Cikán přichází" z venku ". Na našem území však dostalo pejorativní nádech, protože se používá ve smyslu lhát (cigánit), klamat, být nečestný," vysvětlila.

Na našem území jsme termín Rom začali používat po roce 1989, důsledněji po roce 1991. Byla přijata Zásada vládní politiky k Romům. Těmito dokumenty byli Romové zrovnoprávnění jako národnostní menšina.

Podle Atlasu romských komunit žije na Slovensku přibližně 400 000 Romů. Zhruba 40% z nich žije v osadách. "Vždy je důležité vzít v úvahu rozdíly, které jsou mezi romskou komunitou a majoritou. Také je třeba říci, že ani romské osady nejsou homogenními komunitami. Jsou lidé, kteří se navzdory vícegenerační chudobě snaží, jsou zaměstnaní, posílají děti do školy. Na druhé straně, zde žijí lidé, kteří rezignovali na osud, "konstatovala Kumanová. 

Několik let dozadu dělaly různé instituce průzkum, jak to vypadá například s dávkou v hmotné nouzi. Největší skupinou příjemců dávek v hmotné nouzi nejsou podle ní vícečetné romské rodiny, ale jednotlivci. Z toho vyplývá, že Romové nejsou těmi, kteří by nejvíce benefitovali na sociálním systému. Jsou to lidé, kteří by rádi nastoupili do práce, rádi by se vzdělávali, ale prostředí vícegenerační chudoby jim neumožňuje, aby dokázali samostatně vstoupit na trh práce bez pomoci, kterou by potřebovali.

Práce Zuzany Kumanové si všiml i bývalý prezident Andrej Kiska. Udělil jí státní vyznamenání, Pribinův kříž I. třídy, za mimořádné zásluhy o sociální rozvoj Slovenské republiky v oblasti etnografie a historie.

"Byla jsem velmi potěšena, protože si všiml práce na projektu Ma bisteren! Jde o projekt, který spolu s kolegy realizujeme od roku 2005. Věnuje se tématu připomenutí romského holocaustu. Snažíme se odkrývat bílá místa, připomínat všechny perzekuce, jimž byli Romové vystaveni, "dodala s tím, že se jim podařilo osadit už osm památníků na místa, kde došlo k přímé likvidaci romských komunit.

fk, Dobré noviny.sk
Přečteno: 518x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Romové, EtnologieHLAVNÍ ZPRÁVY

(FOTO: Jarmila Vaňová)

Naděje pro Luník IX: Síla na změnu přichází ze samotného ghetta (2.část)

18.7.2019 14:19
„Jako novinářka jsem na sídliště chodila často a dlouhé roky. Znala jsem se s obyvateli, poslanci, starosty. Lidé mě zdravili a nikdy jsem neměla problém s tím, aby se mi na kameru vyjádřili. Opravdové poznání však přišlo až po tom, co jsem na Luníku začala pracovat jako terénní sociální pracovnice,“ přibližuje v předchozím čísle v prvním díle unikátní sondy do nitra a kontextů nejznámějšího slovenského ghetta Jarmila Vaňová.
 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

IPSI: Poskytne stát dotaci na čunkodomky v Chanově? Most v to marně doufá

18.7.2019 12:37
Napsali jsme řediteli odboru politiky bydleníMinisterstvo pro místní rozvoj (MMR), co je pravdy na tom, že na stavbu kontejnerových domů po vzoru akce Jiřího Čunka s vystěhováním Romů na skládku Poschlá za Vsetínem (nazývaných čunkodomy, čuknoboxy nebo čuknobuňky) bude město Most v Chanově "čerpat státní dotaci z programu ministerstva pro místní rozvoj".
 celý článek

Památník v Letech u Písku v roce 2004 (FOTO: Archiv Romea.cz)

Odborná soutěž k podobě památníku v Letech bude vyhlášena v září. Výsledky by měly být na jaře

18.7.2019 10:52
Muzeum romské kultury ve spolupráci s firmou ONplan ukončilo tříměsíční konzultační fázi přípravy mezinárodní dvoufázové krajinářsko-architektonické soutěže „Lety u Písku, Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách“.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo