romea - logo
4. června 2020 (čtvrtek)
svátek má Dalibor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Slovenská etnografka Zuzana Kumanová: Existuje množství mýtů o Romech. Jedním z nich je, že všichni žijí v osadách

10.7.2019 11:33
Zuzana Kumanová. Foto arcvhiv Romea.cz
Zuzana Kumanová. Foto arcvhiv Romea.cz

Sociální zaostávání, nižší vzdělání a nakonec problémy s prací. V prostředí romského etnika se to jeví jako začarovaný kruh. Etnografka a historička Zuzana Kumanová se ve svém výzkumu zabývá kulturou a dějinami Romů. Věnuje se i tématu romského holocaustu. Začátkem ledna převzala od bývalého prezidenta Andreje Kisky státní vyznamenání. Rozhovor s ní, včetně videa, přinesl server Dobré noviny.sk.

Romové podle této etnografky preferují pojmenování Rom. "V roce 1971 se konal první mezinárodní kongres Romů v Londýně. Samotná romská reprezentace už tam požádala evropskou veřejnost, aby akceptovala pojmenování Rom, romský," připomněla Zuzana Kumanová.

Pojmenování Rom je endoetnonym, tedy vychází "z nitra". "Pojmenování Cikán přichází" z venku ". Na našem území však dostalo pejorativní nádech, protože se používá ve smyslu lhát (cigánit), klamat, být nečestný," vysvětlila.

Na našem území jsme termín Rom začali používat po roce 1989, důsledněji po roce 1991. Byla přijata Zásada vládní politiky k Romům. Těmito dokumenty byli Romové zrovnoprávnění jako národnostní menšina.

Podle Atlasu romských komunit žije na Slovensku přibližně 400 000 Romů. Zhruba 40% z nich žije v osadách. "Vždy je důležité vzít v úvahu rozdíly, které jsou mezi romskou komunitou a majoritou. Také je třeba říci, že ani romské osady nejsou homogenními komunitami. Jsou lidé, kteří se navzdory vícegenerační chudobě snaží, jsou zaměstnaní, posílají děti do školy. Na druhé straně, zde žijí lidé, kteří rezignovali na osud, "konstatovala Kumanová. 

Několik let dozadu dělaly různé instituce průzkum, jak to vypadá například s dávkou v hmotné nouzi. Největší skupinou příjemců dávek v hmotné nouzi nejsou podle ní vícečetné romské rodiny, ale jednotlivci. Z toho vyplývá, že Romové nejsou těmi, kteří by nejvíce benefitovali na sociálním systému. Jsou to lidé, kteří by rádi nastoupili do práce, rádi by se vzdělávali, ale prostředí vícegenerační chudoby jim neumožňuje, aby dokázali samostatně vstoupit na trh práce bez pomoci, kterou by potřebovali.

Práce Zuzany Kumanové si všiml i bývalý prezident Andrej Kiska. Udělil jí státní vyznamenání, Pribinův kříž I. třídy, za mimořádné zásluhy o sociální rozvoj Slovenské republiky v oblasti etnografie a historie.

"Byla jsem velmi potěšena, protože si všiml práce na projektu Ma bisteren! Jde o projekt, který spolu s kolegy realizujeme od roku 2005. Věnuje se tématu připomenutí romského holocaustu. Snažíme se odkrývat bílá místa, připomínat všechny perzekuce, jimž byli Romové vystaveni, "dodala s tím, že se jim podařilo osadit už osm památníků na místa, kde došlo k přímé likvidaci romských komunit.

fk, Dobré noviny.sk
Přečteno: 622x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Romové, EtnologieHLAVNÍ ZPRÁVY

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

Romky ze skupiny Manushe (FOTO: Slovo 21)

Bidaripen: Romky chtějí ostatním Romům dodávat sebedůvěru, že společně mohou věci kolem sebe měnit k lepšímu

2.6.2020 10:14
Bidaripen, tedy romsky odvaha, rozhodně nechybí skupince Romek ve vybraných sedmi lokalitách, aby se v nadcházejících měsících staly rovnocennými partnery respektovanými místní samosprávou a měly možnost spolurozhodovat o tom, co se kolem nich děje. Stejnojmenný projekt lídryním nabídne informace jak správně a efektivně spolupracovat s místními spolky a institucemi například při vybudování přechodu na frekventované ulici.
 celý článek

V pátek 15. 5. 2020 vypukl požár v domě romské rodiny v obci Veltěže u Loun. Rodina dům postupně opravuje, obec vyhlásila na pomoc veřejnou sbírku. (FOTO: Facebook Žhář z Veltěže, koláž: Romea.cz)

videoObec Veltěže otevřela sbírkový účet na pomoc romské rodině, které vyhořel dům. Policie případ stále vyšetřuje

1.6.2020 20:54
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásila veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Od 1. 6. 2020 je dostupné číslo účtu, na které mohou lidé posílat finanční příspěvky až do 30. listopadu 2020. Jak již dříve uvedla pro ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková, obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo