romea - logo
12. prosince 2019 (čtvrtek)
svátek má Simona
Loading
rozšířené vyhledávaní

Slovenská národní strana vyloučila svého někdejšího dlouholetého předsedu Jána Slotu

Bratislava, 24.4.2013 17:22, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Populistická a fašizující Slovenská národní strana (SNS) ze svých řad vyloučila někdejšího dlouholetého předsedu Jána Slotu. Důvodem byly nesrovnalosti v hospodaření strany, uvedla SNS. Slota, který proslul především slovními útoky proti Maďarům, Romům a homosexuálům, pro své vyškrtnutí ze seznamu členů nevidí důvod.

"Rozhodlo o tom dnešní předsednictvo dvoutřetinovou většinou hlasů," citovaly slovenské weby prohlášení mluvčí SNS Zuzany Kohútkové. Ta dodala, že vyloučení Sloty je výsledkem disciplinárního řízení kvůli nehospodárnému nakládání s majetkem SNS.

"Někdo, kdo vylučuje, musí mít i důvod k tomu, aby vylučoval," okomentoval Slota bez dalších podrobností krok vedení SNS.
Slota vedl nacionalisty do loňského října, kdy jeho post získal Andrej Danko. Ke změně ve vedení tehdy přispěla porážka v jarních předčasných volbách, kdy se nacionalisté nedostali do parlamentu. Ještě za první vlády nynějšího premiéra Roberta Fica v letech 2006 až 2010 byla SNS součástí kabinetu.

Politickou kariéru Slota začal po roce 1989 a ve volbách v roce 1990 byl za SNS zvolen i do tehdejšího československého parlamentu - Federálního shromáždění.

“Jejich jediný pohyb je asi při tom, když se rozmnožují. V tom jsou velmi aktivní,” řekl na adresu Romů Slota, který v minulosti prohlašoval, že na Romy je třeba malý dvůr a dlouhý bič. Internetové stránky SNS také citovaly další Slotovo vyjádření o Romech:. "Ideální by bylo, kdyby se vytvořil nějaký samostatný státní útvar, kde by se toto etnikum mohlo uplatnit, protože jen oni si navzájem nejlépe rozumějí. Nikde na světě, kde kočují, nezapadli do komunit státotvorných národů."

Zástupci romských organizací se po celou dobu Slotova angažmá ve vedoucích funkcích obávali, že jen přilévá olej do ohně. Slota totiž zmíněné věty pronesl v situaci, která byla napjatá i kvůli nepokojům ve Šluknovském výběžku.

"Slota v podstatě nabádá ty, kteří ještě dřímou, k myšlence, že Romy je třeba vystěhovat. To je cesta, aby i u nás za pár měsíců začalo to, co v České republice," řekla tehdy deníku SME romská aktivistka Denisa Havrľová. Podle ní Slota posledními výroky překonává obvyklou míru své nenávistné rétoriky a aktivnější jsou i slovenští extremisté.

Slota našetřil ani homosexuály. K jeho nejmírnějším výrokům na jejich adresu patří jeho proslov o návrhu antidiskriminačního zákona, v němž řekl: V navrhované podobě zrovnoprávňuje i takové zvrhlíky jako jsou homosexuálové s ostatním normálním obyvatelstvem... Není normální, abychom uzákonily v rámci školství nebo armády lidi, kteří jsou zvrhlí a zhovadilí.

Přečteno: 632x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Nacionalismus, Rasismus, homofobie, SlovenskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo