romea - logo
27. července 2021 (úterý)
svátek má Věroslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Slovenská národní strana vyloučila svého někdejšího dlouholetého předsedu Jána Slotu

Bratislava, 24.4.2013 17:22, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Populistická a fašizující Slovenská národní strana (SNS) ze svých řad vyloučila někdejšího dlouholetého předsedu Jána Slotu. Důvodem byly nesrovnalosti v hospodaření strany, uvedla SNS. Slota, který proslul především slovními útoky proti Maďarům, Romům a homosexuálům, pro své vyškrtnutí ze seznamu členů nevidí důvod.

"Rozhodlo o tom dnešní předsednictvo dvoutřetinovou většinou hlasů," citovaly slovenské weby prohlášení mluvčí SNS Zuzany Kohútkové. Ta dodala, že vyloučení Sloty je výsledkem disciplinárního řízení kvůli nehospodárnému nakládání s majetkem SNS.

"Někdo, kdo vylučuje, musí mít i důvod k tomu, aby vylučoval," okomentoval Slota bez dalších podrobností krok vedení SNS.
Slota vedl nacionalisty do loňského října, kdy jeho post získal Andrej Danko. Ke změně ve vedení tehdy přispěla porážka v jarních předčasných volbách, kdy se nacionalisté nedostali do parlamentu. Ještě za první vlády nynějšího premiéra Roberta Fica v letech 2006 až 2010 byla SNS součástí kabinetu.

Politickou kariéru Slota začal po roce 1989 a ve volbách v roce 1990 byl za SNS zvolen i do tehdejšího československého parlamentu - Federálního shromáždění.

“Jejich jediný pohyb je asi při tom, když se rozmnožují. V tom jsou velmi aktivní,” řekl na adresu Romů Slota, který v minulosti prohlašoval, že na Romy je třeba malý dvůr a dlouhý bič. Internetové stránky SNS také citovaly další Slotovo vyjádření o Romech:. "Ideální by bylo, kdyby se vytvořil nějaký samostatný státní útvar, kde by se toto etnikum mohlo uplatnit, protože jen oni si navzájem nejlépe rozumějí. Nikde na světě, kde kočují, nezapadli do komunit státotvorných národů."

Zástupci romských organizací se po celou dobu Slotova angažmá ve vedoucích funkcích obávali, že jen přilévá olej do ohně. Slota totiž zmíněné věty pronesl v situaci, která byla napjatá i kvůli nepokojům ve Šluknovském výběžku.

"Slota v podstatě nabádá ty, kteří ještě dřímou, k myšlence, že Romy je třeba vystěhovat. To je cesta, aby i u nás za pár měsíců začalo to, co v České republice," řekla tehdy deníku SME romská aktivistka Denisa Havrľová. Podle ní Slota posledními výroky překonává obvyklou míru své nenávistné rétoriky a aktivnější jsou i slovenští extremisté.

Slota našetřil ani homosexuály. K jeho nejmírnějším výrokům na jejich adresu patří jeho proslov o návrhu antidiskriminačního zákona, v němž řekl: V navrhované podobě zrovnoprávňuje i takové zvrhlíky jako jsou homosexuálové s ostatním normálním obyvatelstvem... Není normální, abychom uzákonily v rámci školství nebo armády lidi, kteří jsou zvrhlí a zhovadilí.

Přečteno: 665x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Nacionalismus, Rasismus, homofobie, SlovenskoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo