Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Slovenská ombudsmanka upozornila na segregaci romských žáků

20. září 2013
Čtení na 2 minuty

Slovensko podle tamní ombudsmanky Jany Dubovcové diskriminuje Romy v přístupu ke vzdělání. Veřejná ochránkyně práv upozornila, že ve zvláštních třídách škol končí zejména romští žáci, kteří tak ztrácejí šanci na získání plnohodnotného vzdělání. Jde o první případ svého druhu na Slovensku za poslední roky, kdy státní instituce upozornila na porušování práv obyvatel země.

Ombudsmanka svá zjištění zahrnula do mimořádné zprávy, poukazující na nedodržování lidských práv a svobod na Slovensku. Zprávou by se měl zabývat parlament, jenž by pak mohl schválit opatření k nápravě. Termín projednání dokumentu ve sněmovně podle dostupných informací stanoven zatím nebyl.

"Mimořádnou zprávu jsem parlamentu předložila kvůli tomu, že jsem zjistila vážné porušování lidských práv, které se týká velkého počtu lidí. Navíc jde i o nezletilé, u nichž je dlouhodobě a zásadně porušováno právo na přístup ke vzdělání," uvedla Dubovcová.

Ombudsmanka ve zprávě poukázala na to, že ve zkoumaných školách devět z deseti žáků zařazených do zvláštních tříd bylo romského původu. Předpisy podle Dubovcové sice přikazují školám přehodnocovat chování žáků, v žádné z 21 prověřovaných škol k přeřazení žáků ze zvláštní do tradiční třídy ovšem nedošlo.

"Žáku, který je vzděláván ve speciální základní škole nebo ve speciální třídě, slovenský školský systém prakticky neumožňuje získat například úplné střední odborné vzdělání," upozornila Dubovcová, která v minulosti byla soudkyní a v letech 2010 až 2012 poslankyní za tehdy vládní pravicovou stranu SDKU-DS.

Právě zařazení dětí do speciálních tříd je později prý znevýhodňuje při hledání práce a ve snaze vymanit se z chudoby. Kontrola také zjistila, že i ve školách s výlučně romskými žáky probíhá výuka pouze ve slovenštině a nikoli v jejich mateřském jazyce, na což mají příslušníci menšiny právo ze zákona. Ombudsmanka uvedla, že některé obvody škol byly zřízeny tak, aby zahrnovaly zejména romské děti.

Dubovcová kritizovala i způsob, kterým samospráva na východě Slovenska přistoupila k bourání příbytků v nelegálně postavené romské osadě. Na pětimilionovém Slovensku se v roce 2011 k romské menšině hlásilo zhruba 105.000 lidí, podle odborníků je však skutečný počet Romů v zemi výrazně vyšší.

Na diskriminaci Romů v přístupu ke vzdělání na Slovensku dlouhodobě upozorňují nevládní organizace. Poukázaly také na vytváření čistě romských tříd. Tuto praxi za nezákonnou označily slovenské soudy, které posuzovaly zřizování tříd na základě etnického původu žáků ve východoslovenské obci Šarišské Michaľany. Soudci rozhodli, že tyto třídy porušují zákony, které mají zamezit diskriminaci.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon