romea - logo
7. července 2020 (úterý)
svátek má Bohuslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Slovenská ombudsmanka: Zásah ve Vrbnici nebyl nutný. Policie porušila základní práva a svobody několika Romů

14.7.2015 12:19
Policie údajně zmlátila 2. dubna 2015 několik Romů v obci Vrbnica v Michalovském okrese na Slovensku (FOTO: TV ROMED, koláž Romea.cz)
Policie údajně zmlátila 2. dubna 2015 několik Romů v obci Vrbnica v Michalovském okrese na Slovensku (FOTO: TV ROMED, koláž Romea.cz)

Policejní zásah v obci Vrbnica v Michalovském okrese z dubna tohoto roku nebyl nutný a neměl se uskutečnit. Takový je názor slovenské veřejné ochránkyně práv Jany Dubovcové, která tento zásah na základě podnětu zkoumala. Policie podle ní porušila základní práva a svobody 15 osob. Ombudsmanka se proto obrátila na prezidenta Policejního sboru Tibora Gašpara, kterého žádá, aby situaci co nejdříve napravil. Informovala o tom agentura SITA.

Ombudsmanka policejního prezidenta také žádá, aby prošetřil, zda takové zásahy nejsou rasově motivované a zaměřené proti Romům na Slovensku. Podle ní by tomu tak mohlo být.

Podle policejních statistik je tzv. pátrací akce 100, kterou policie udělala i ve Vrbnica, běžnou policejní praxí. Od roku 2013 nebyl v bratislavském regionu žádný takových zásah, v prešovském jich bylo 259.

"Je to nepoměr, který vzbuzuje vážné pochybnosti o tom, proč takové zásahy probíhají," poznamenala ombudmsanka n atiskové konferenci. Policie může takovýto zásah provést pouze v určitých situacích, ale ani jedna v tomto případě podle ombudsmanky nenastala. "Nešlo ani o ochranu veřejného či národního zájmu, ani o předcházení nepokojům či zločinnosti," vysvětlila Dubovcová.

Policie v romské osadě pátrala po hledaných osobách, ale vtrhnout do obydlí může jen tehdy, když ví, že se v něm konkrétní osoba nachází. "Policie nevěděla, kde se hledané osoby zdržují, a to její nedává možnost, aby na základě úvahy vnikla do obydlí," řekla s tím, že při zásahu tak nebyly splněny zákonné podmínky.

Policie po zásahu tvrdila, že donucovací prostředky v případě obyvatel osady nepoužila, ale lékařské záznamy či fotografie z místa akce mluví o opaku. Proto Jana Dubovcová policii vytýká, že neudělala ze zásahu záznam, a to ani přesto, že ministr vnitra v roce 2007 nařídil záznamy pořizovat.

Vyšetřovatel inspekce ministerstva vnitra zahájil 9. dubna trestní stíhání za zneužívání pravomoci veřejného činitele, ale zatím neobvinil žádnou konkrétní osobu. Jak dále agenturu SITA informoval tiskový odbor ministerstva vnitra, vyšetřování nadále pokračuje.

Během policejního zásahu v obci Vrbnica byly podle jejího starosty Jaroslava Tokar zraněno více Romů. Obyvatelé obce tvrdí, že donucovací prostředky policistů byly během pátrací akce nepřiměřeně tvrdé a zasáhly lidi, kteří slušně žili a nedostali se dosud svým chováním do rozporu se zákonem.

VIDEO

VÝBĚR PROBLEMATICKÝCH ZÁSAHŮ POLICIE PROTI ROMŮM NA SLOVENSKU

srpen 1999 - Jedenadvacetilý Rom zemřel po policejním výslechu na následky střelné rány do břicha. Podle oficiální verze muž při výslechu na policejní stanici v Popradu vytrhl vyšetřovateli pistoli a do břicha se střelil sám. Kauzu projednával Evropský soud pro lidská práva, kam se dostala po 11 letech díky snaze vdovy po zemřelém.(Více zde...)

6. července 2001 - Na policejní stanici ve středoslovenském městě Revúca několik policistů bilo 51letého Roma Karola Sendreie tak brutálně, že na následky zranění zemřel. Po půl roce bylo sedm obviněných policistů propuštěno. Později byli čtyři odsouzeni k trestům vězení od 8,5 roku do čtyř let. (Více zde...)

21. března 2009 - Košičtí policisté zadrželi šestici romských chlapců ve věku od deseti do 16 roků poté, co údajně okradli a zranili starší ženu. Na policejní stanici je pod hrozbou fyzických trestů a za neustálých nadávek nutili se vzájemně fackovat, líbat a vysvléknout donaha. Scény ponižování si nahrávali na mobilní telefon. Devět policistů bylo v souvislosti s tímto činem od policie propuštěno. Soud 27. 2. 2015 pak zprostil obžaloby všech deset současných nebo bývalých policistů, kteří čelili trestnímu stíhání. (Více zde...)

9. května 2010 - Po zásahu slovenské pohotovostní jednotky v Tornali během každoroční oslavy na počest obětí druhé světové války zemřel na udušení 46-letý Rom, proti kterému policisté údajně použili nepřiměřené množství slzotvorného plynu. Podle svědků ho měli policisté bít a kopat do něj. (Více zde...)

16. června 2012 - Bývalý městský policista v Hurbanovu na jihu Slovenska zastřelil nelegálně drženou zbraní 44letého muže, jeho syna i zetě. Druhý syn hlavy rodiny utrpěl průstřel plic a jeho manželka měla poraněnou nohu. Svým činem chtěl prý "vyřešit problém s nepřizpůsobivými obyvateli". (Více zde...)

19. června 2013 - Desítky policistů a těžkooděnců večer obsadily romskou osadu v Moldavě nad Bodvou. Policisté tam údajně pátrali po hledaných osobách. Obyvatelé osady však krátce po útoku tvrdili, že policisté do jejich domů vtrhli bezdůvodně, útočili na ženy i děti a používali prý paralyzéry a slzný plyn. (Více zde...)

2. dubna 2015 - Policisté během pátrací akce s názvem 100 údajně zmlátili asi 19 Romů v obci Vrbnica v Michalovském okrese. Deset obyvatel obce muselo vyhledat lékařskou pomoc.

Přečteno: 1271x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Policie, Násilí, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo