romea - logo
7. března 2021 (neděle)
svátek má Tomáš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Slovenská organizace Človek v ohrození získala mezinárodní cenu za občanskou solidaritu, za pomoc Romům během koronakrize

16.2.2021 10:31
Cena EHSV za občanskou solidaritu. Foto: webová stránka Človeka v ohrození
Cena EHSV za občanskou solidaritu. Foto: webová stránka Človeka v ohrození

Slovenská nevládní organizace Človek v ohrození získala v pondělí Cenu za občanskou solidaritu Evropského hospodářského a sociálního výboru (EHSV) za svůj projekt zaměřený na pomoc romské komunitě během pandemie koronavirus. Spolu s ní bylo na virtuální ceremonii oceněných 23 iniciativ z členských států EU a Británie, přičemž každý vítězný projekt získal částku 10 000 eur.

Projekt neziskové organizace s názvem "Jejich zdraví je i naše zdraví" vybrala hodnotící komise jako nejlepšího kandidáta ze Slovenska za výjimečnou iniciativu pro zajištění dodávek jídla a pomoci 10 000 Romům během pandemie," píše se v prohlášení EHSV. Poradní orgán Evropské komise EHSV označil práci slovenské organizace za příklad pozoruhodné solidarity.

Oceněná slovenská iniciativa se zaměřuje na okamžitou pomoc romským komunitám, zejména doručováním potravin a hygienických pomůcek do osad bez přístupu vody. Dobrovolníci však pomáhají i s dlouhodobými následky pandemie - pracují například s lidmi, kteří v důsledku koronakriza přišli o práci, nebo zorganizovali letní školu pro děti, které se pro nedostatek prostředků nemohli účastnit distančního vzdělávání.

"Je to uznání naší práce a doufáme, že se tím lépe zviditelní přínos občanské společnosti, a to nejen v dobách krize, protože v současnosti se na naši úlohu ve společnosti hledí s rostoucí nedůvěrou," vyjádřila se na margo ocenění ředitelka organizace Andrea Najvirtová.

Jedním z vítězů se stal i český projekt "Zabraňte proniknutí duši" probíhající v podobě online webinářů, na nichž odborníci diskutují se středoškoláky na téma péče o duševní zdraví. Oceněný byl i rakouský projekt zaměřený na boj proti dezinformacím o koronaviru či maďarská iniciativa poskytující bezplatné právní poradenství v oblasti lidských práv. Za Polsko získala ocenění studentka se svým projektem internetového obchodu materiální pomoci pro oběti domácího násilí, jehož míra se v důsledku pandemie v mnoha zemích zvýšila.

fk, TASR
Přečteno: 334x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Sociálně vyloučené lokality, pomoc, sociální oblast, Občanská společnostHLAVNÍ ZPRÁVY

Pavla Svrčinová a vtip, který sdílela na svém facebookovém profilu. (Koláž: Romea.cz)

Budoucí hlavní hygienička Pavla Svrčinová se omluvila Romům za rasistický vtip

5.3.2021 20:05
Budoucí hlavní hygienička Pavla Svrčinová se omluvila Romům za sdílení rasistického vtipu na svém facebookovém profilu. Svrčinovou kontaktovala s žádostí o vysvětlení vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková. Budoucí hlavní hygienička se podle Válkové v telefonickém rozhovoru za celou věc omluvila a požádala zmocněnkyni o přeposlání její omluvy všem členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

František Lízna (FOTO: repro Česká televize)

Umřel páter František Lízna, který se zastával Romů. Je důležité, aby neztratili svůj romipen, říkával

5.3.2021 14:55
Ve čtvrtek večer zemřel katolický kněz a někdejší chartista František Lízna (79). Zprávu o jeho úmrtí zveřejnil jezuita Jan Regner. Lízna byl člověkem se srdcem na dlani, dlouho pomáhal Romům a lidem z okraje společnosti vůbec. Dlouhou poutí se vyléčil z rakoviny, v poslední době si stěžoval na plicní embolii, nakonec podlehl koronaviru.
 celý článek

--ilustrační foto--

videoZÁZNAM VYSÍLÁNÍ: Rozhovor s novým honorárním konzulem Petrem Torákem

5.3.2021 13:53
Záznam živého vysílání rozhovoru s novým honorárním konzulem přímo z místa jeho působiště v Peterborough.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo