romea - logo
6. prosince 2021 (pondělí)
svátek má Mikuláš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Slovenská policie poprvé vznesla obvinění z volební korupce. Podpláceni byli i Romové

Slovensko, 27.11.2013 11:08, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Slovenská policie vůbec poprvé vznesla obvinění z volební korupce. Obviněný Slovák podle vyšetřovatelů sliboval voličům pětieurové (asi 140korunové) slevové kupony a tabák, pokud ve volbách do zastupitelstva Banskobystrického kraje dají hlas vybraným kandidátům. Hrozí mu až pět let vězení. Policie zjistila i další pokusy o ovlivňování voleb.

 

Případ se odehrál počátkem listopadu v obci Šimonovce na jihovýchodě Slovenska. "Lístek s čísly kandidátů, které je třeba volit, údajně dával osloveným přímo na veřejnosti," citovala agentura SITA policejního mluvčího Michala Slivku. Podle policie jim kupóny předal v den krajských voleb, tabák jim slíbil dát na druhý den. V případě prokázání viny mu hrozí vězení na jeden až pět let. Je stíhán na svobodě.

Policie v souvislosti s volebním uplácením prověřuje také další dva případy. Ve východoslovenské obci Jarovnice nedaleko Prešova se jistý člověk snažil výměnou za výhody přimět především Romy k hlasování pro konkrétního kandidáta.

Ve městě Stará Ľubovňa na severovýchodě Slovenska se zase jiný člověk pokusil podplatit trojici Romů. Dva dny před prvním kolem voleb zde podle vyšetřovatelů pachatel třem Romům slíbil peníze za to , že budou hlasovat za kandidáta na poslance kraje Milana Š . Jeden z Romů údajně dostal peníze hned na místě. Policie vidí trestný čin i při řízení zmiňované trojice, která se na odměně dohodla. "Trestní stíhání bylo zahájeno ve věci ," řekl pro agenturu SITA Michal Slivka . V těchto případech zatím nikoho neobvinili.

Volební korupce je ve slovenském trestním zákoníku druhým rokem. V minulosti se v zemi opakovaně objevovaly zprávy o uplácení voličů. Slovenská média například před rokem informovala o tom, že populistická Slovenská národní strana při prezidentských volbách v roce 2009 kontroverzním způsobem agitovala za znovuzvolení Ivana Gašparoviče. Starostům jako motivaci pro zajištění vysoké volební účasti a hlasů v Gašparovičův prospěch nabízela odměny v podobě auta či spotřební elektroniky.

Kromě podezření z volební korupce se policie zabývá i dalšími případy, které se vyskytly při těchto krajských volbách. Vyšetřují například hanlivé letáky v poštovních schránkách, postříkání billboardů a plakátů a také výtržnost v Považské Bystrici.

V souvislosti s druhým kolem voleb, které se konalo sobotu 23. listopadu , prověřují tři podněty z Košického kraje. V prvním případě občan oznámil, že bylo možné kupovat hlasy od přibližně dvě stě lidí za pět eur. Ve druhém případě podal jeden z kandidátů trestní oznámení , údajně se o něm na internetu šířily nepravdivé informace. Policie také prověřuje možné maření voleb, prý někdo mobilem rozesílal informace, které mohly ovlivňovat volební výsledky .

ČTK, fk, Romovia.sme.sk
Přečteno: 621x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Volby, Volby 2013, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo