romea - logo
1. července 2022 (pátek)
svátek má Jaroslava

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Slovenská prokuratura zahájila trestní stíhání některých policistů za násilí při razii v romské osadě

Bratislava, 18.12.2013 12:05, (ROMEA)
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Slovenská prokuratura nařídila vyšetřit červnový zásah policistů v romské osadě na východě Slovenska, jehož razanci kritizovali Romové i nevládní organizace. Z vyjádření prokuratury vyplývá, že stíháni by mohli být strážníci, kteří se zákroku zúčastnili. Sama policie zásah obhajovala a vlastní pochybení při něm neshledala.

Do policejní razie v osadě v Moldavě nad Bodvou se podle aktivistů zapojilo několik desítek členů zvláštní policejní jednotky, kteří začali provádět domovní prohlídky. Podle více svědectví se chovali agresivně a napadli několik místních obyvatel, kteří museli vyhledat lékařské ošetření.

K vyšetření zásahu vybídly například mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International a Evropské centrum pro práva Romů. Případem se ještě v létě zabývala inspekce slovenského ministerstva vnitra, která pochybení policistů nezjistila. Opačný postoj k postupu policie při razii nyní ovšem zaujala prokuratura.

Ke stíhání je důvod 

"Generální prokuratura dospěla k závěru, že je důvod k zahájení trestního stíhání," uvedla mluvčí prokuratury Andrea Predajňová, detaily však neuvedla.

Ministerstvo vnitra reagovalo, že postup prokuratury respektuje. Tvrdilo také, že se nepotvrdily původní informace o zranění desítek osob nebo dítěte. Videonahrávku ze zásahu policie ovšem nepořídila. Ministr vnitra Robert Kaliňák se před časem policistů zastal a použití donucovacích prostředků proti sedmi osobám z osady označil za oprávněné.

Slovenská média s odvoláním na výpovědi Romů už dříve uvedla, že se policisté mohli mstít za to, že obyvatelé osady strážníkům několik dnů před tím poškodili služební vůz. Policie tuto verzi ovšem popřela, akce zaměřená na pátrání po hledaných osobách prý byla předem plánovaná. Po jejím skončení policisté předvedli 15 osob, z toho sedm kvůli přestupkům nebo podezření ze spáchání trestného činu.

Jak proběhla razie podle svědectví

V neděli Romové z osady ve slovenské Moldavě nad Bodvou údajně poškodili policejní auto. Ve středu 19.6. 2013 se policisté vrátili. Osadu obklíčilo dvacet policejních aut, z nichž podle místní neziskové organizace vyskákala speciální policejní jednotka v kuklách, která začala hromadně zatýkat a demolovat zařízení domů v osadě. "Policisté šli od jednoho příbytku k druhému, vylamovali dveře, rozbíjeli okna, nábytek, velmi agresivním způsobem útočili na jednotlivé obyvatele, aniž s nimi nějakým rozumným způsobem komunikovali. Došlo ke zraněním, někteří klienti museli vyhledat lékařské ošetření, existují o tom lékařské zprávy," uvedl Martin Vavrinčík z neziskové organizace ETP Slovensko, která vede v osadě komunitní centrum.

V nejhorším stavu bylo šestitýdenní novorozeně, které museli v bezvědomí odvést do nemocnice. Podle tehdejších informací ČTK bylo v pondělí 24.června novorozeně z nemocnice propuštěno. Jak uvedl náměstek ředitele košické nemocnice, bylo již v dobrém stavu. Podle romských aktivistů byl novorozenec zraněn, když policisté při akci použili slzný sprej. Policie to ale odmítá, informoval deník Sme.

"Do této akce bylo nasazeno celkem 63 policistů pořádkové, dopravní a kriminální policie.

Podrobnosti naleznete v článku Slovenští policisté v kuklách zdemolovali romskou osadu. Šestitýdenní novorozeně skončilo v nemocnici.

Přečteno: 1594x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Slovensko, Násilí, Policie, vyšetřováníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo