romea - logo
28. srpna 2015 (pátek)
svátek má Augustýn
romano vodi - předplatné
Loading
rozšířené vyhledávaní

Slovenská tlumočnice ve Velké Británii: Děti nejsou odebírány bezdůvodně

Londýn, 28.8.2012 14:58, (ROMEA)
"Je to velmi těžké dívat se do prázdné postýlky a kočárku,“ uvedla matka odebraných dětí. (REPROFOTO: TV Joj)

Slovenská tlumočnice Petra Schwarczová působící ve Velké Británii již tři roky odmítá tvrzení televize Joj, že ve Velké Británii jsou českým a slovenským Romům bezdůvodně odebírané děti. Na zprávy reagovala na svém blogu. Pro server SME.sk pak uvedla, že děti jsou odebírány pouze v případě dlouhodobých problémů.

Petra Schwarczová není zaměstnankyní sociálního úřadu, ale pracuje na živnostenský list. "Volají nás všude, nepracuji jen pro sociální úřad," uvedla pro server SME.sk. Podle ní není případů rodin, které mají problémy s péčí o děti mnoho. Když začne sociální úřad nějakou rodinu řešit, musí jít o dlouhodobé problém yv rodině. "Jde o velmi závažné věci a ne ty, které jsou v diskusích pod články. Určitě nejde o jednu na zadek nebo jedno vynechané očkování. Musí jít o dlouhodobý problém, kterého si někdo všimne, ať už učitelé ve škole nebo lékaři. Policejní hlídky si všimnou děti bez dozoru. Nebo o extrémní případ, kdy se musí jednat hned. Úřady musí mít pocit, že děti jsou zanedbávány nebo ohroženy," řekla  Schwarczová.

Úřad začne podle ní jednat v momentě, kdy dostane nějaký podnět. "Děti však nevezmou hned. Přijdou si popovídat s rodinou, zhodnotit situaci. Někdy zjistí, že se nic neděje a nechají to tak. Na druhé straně se jim může něco nezdá a začnou rodinu navštěvovat častěji. To však neznamená, že by hned braly děti do pěstounské péče. Je do toho angažovaných hodně odborníků," vysvětluje postupy úřadů ve Velké Británii Petra Schwarczová a odmítá informace televize Joj, že na odebírání dětí se podílí organizovaná skupinu, která láká Slováky do Velké Británie, kde jsou bez práce, zázemí, a tak přijdou o děti.

Televize Joj popsala ve své reportáži průběh setkávání rodičů s odebranými dětmi. Podle Joj si rodiče stěžují, že v místnosti pro setkávání není nic. Nejsou tam hračky, stoly ani postel. Na setkání se svými dětmi mají rodiče pouhých 90 minut. Po celou dobu vše sledují a zapisují úředníci, sociální pracovnice. Podle rodičů jsou děti často hladové a prosí je o jídlo. Dát jim domácí stravu mají však rodiče zakázané. Svědci hovoří o psychickém teroru.

Schwarczová takto dramaticky situaci nevidí. "Na setkání jsem já s danou sociální pracovnicí v jedné místnosti, kam přijde matka. Dítě tam donesou v určenou hodinu. Může se s mámou hrát, mohou se dotýkat, může ho krmit. Není pravda, že jsou zakázány citové projevy. Sociální pracovnice si píše poznámky, jak se matka stará o dítě. Zohledňuje to, zda se dostavila na všechny setkání," uvedla pro server SME.sk Schwarczová, která zatím nezažila situaci, kdy by soud rozhodl o odebrání dítěte k adopci.

"Jen o odejmutí do dočasné pěstounské péče. Ale vím i o případech, kdy soud rozhodl, že vrátil děti z pěstounské péče," dodává Petra Schwarczová s tím, že některýmn rodičům byly děti vráceny. "Z těch případů, při kterých jsem byla, museli chodit na setkání, na zdravotní prohlídky. Museli prokázat, že děti mají co jíst a mají vlastní postel. Základní práva dítěte musí být dodrženy. Nemám pocit, že by potřebovali od rodičů něco speciálního, jen základní věci," řekla na závěr rozhovoru pro server SME.sk Petra Schwarczová.

Přečteno: 3160x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Velká Británie, Odebírání dětí ve Velké Británii



HLAVNÍ ZPRÁVY

Sídliště Janov (foto: voj)

Nulová tolerance na sídlišti Janov: Pro pokuty se samopalem

26.8.2015 14:52
Reportérka serveru Romea.cz se vydala mapovat situaci v litvínovském sídlišti Janov. Vyloučené lokalitě, která před sedmi lety zažila jednu z prvních velkých protiromských akcí extremistů. A kde před nedávnem vznikla petice „slušných obyvatel“, kteří tvrdí, že jsou terorizováni místními Romy a očekávají nové protesty a demonstrace.
 celý článek

Dítě běží k rodině s balíčkem ovoce, které uprchlíkům darovali turisté. (FOTO: bau)

FOTOGALERIE Řecký ostrov Kos: Horká, nehybná letargie a fámy místních hoteliérů o uprchlících

25.8.2015 15:11
Masu uprchlíků v hlavním městě řeckého ostrova Kos tvoří různorodá směsice lidí. Někteří přebývají ve stanu, jiní na matracích, někdo spí na chodníku jen s batohem pod hlavou. Na vyřízení dokladů a svou další cestu čekají na promenádě k přístavu, na pláži, v parcích – skoro všude, kde se dá. Několikrát za den u jejich ležení zastavují auta – místní i turisté jim nosí balenou vodu, potraviny a hračky pro děti. Když jdu blíž, někteří mě zdraví nebo zamávají na pozdrav. Atmosféru v přístavu ovládá horká, nehybná letargie.
 celý článek

Dezider Banga (FOTO: Kristína Magdolenová)

Spisovatel Dezider Banga: Otec mi řekl, „jestli mě máš rád, uč se!“

25.8.2015 12:00
Dezider Banga se narodil 24. srpna 1939 v Hradišti, okres Poltár. Učitelské vzdělání získal na Pedagogické škole v Krupině. Pak studoval češtinu a dějepis na Filozofické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě. Po ukončení studia šest let působil jako středoškolský učitel na gymnáziu v Trebišově, později 10 let jako dramaturg Literární redakce Slovenské televize v Košicích. Odtud odešel do Bratislavy, kde byl redaktorem a později šéfredaktorem společenského měsíčníku Nová cesta, Bratislava. Po Listopadu 1989 byl předsedou občanského sdružení Romani kultura, šéfredaktorem kulturně-společenského měsíčníku Roma a dětského časopisu Luluďi. Žije v Bratislavě. Včera se dožil 76 let.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

Další články z rubriky







Romano voďi

Romano voďi 12/2013

..
romea - logo