romea - logo
23. října 2021 (sobota)
svátek má Teodor

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Slovenská vláda chce účinnější boj proti extremismu

17.8.2016 15:22
Marián Kotleba (Koláž: Romea.cz)
Marián Kotleba (Koláž: Romea.cz)

Slovenská vláda dnes schválila návrh změn trestního zákona a trestního řádu, kterými chce docílit účinnějšího boje proti projevům extremismu. Nově by kromě jiného o těchto trestných činech měl rozhodovat pouze jeden soud, informovalo ministerstvo spravedlnosti.

Podle předlohy bude například trestná nejen podpora a propagace hnutí k potlačení práv a svobod jiných osob, ale už i samotné založení takového hnutí. V případě extremistických materiálů zase nebude potřeba prokazovat jeho spojitost s podněcováním k nenávisti či násilí.

Mezi trestné činy navrhla vláda zařadit delikt apartheidu, tedy snahy o zachování útlaku a nadvlády jedné rasové skupiny nad jinou.

Po schválení návrhu parlamentem bude trestné činy extremismu na prvním stupni projednávat pouze Specializovaný trestný soud, který se v současnosti zabývá nejvážnějšími kriminálními případy.

Loni soudy na pětimilionovém Slovensku potrestaly za extremistické trestné činy zhruba tři desítky osob. Oproti předchozímu roku to představuje pokles o přibližně polovinu.

Zastavit nárůst extremismu na Slovensku si dala za cíl současná koaliční vláda premiéra Roberta Fica po březnových volbách, ve kterých uspěla i krajní pravice.

Podle slovenské generální prokuratury se projevy extremismu přesouvají na sociální sítě a internetová fóra, což komplikuje vyšetřování. Odborníci zase upozornili, že policie některé případy extremismu vyšetřuje coby přestupky, za které hrozí pouze pokuta.

Na začátku července vstoupil na Slovensku v platnost zákon o trestní odpovědnosti právnických osob, který se vztahuje i na trestné činy extremismu. Postavení právnických osob mají na Slovensku také politické strany a hnutí.

Přečteno: 1182x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Extremismus, VládaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo