romea - logo
14. srpna 2020 (pátek)
svátek má Alan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Slovenská vláda schválila své pogramové prohlášení. Počítá v něm se zlepšováním postavení Romů

21.4.2020 17:10
Igor Matovič, předseda slovenské vlády, předseda OLaNO
Igor Matovič, předseda slovenské vlády, předseda OLaNO

Slovenská vláda v neděli schválila své programové prohlášení, které jí předložil premiér Igor Matovič. Plánuje v něm mimo jiné přijmout zákon o postavení národnostních menšin, který by měl přispět ke zpomalení asimilace jejich příslušníků.

Ochranu a podporu národnostních menšin vláda považuje za své přirozené poslání. V prohlášení se hovoří i o zlepšení sociálního, ekonomického a občanského postavení Romů a snižování chudoby, především v segregovaných oblastech v méně rozvinutých regionech. Zvláštní důraz má být kladen na zlepšení standardů bydlení, přístupu k pitné vodě a základní infrastruktuře a zdravotní péči.

„Vláda SR bude v této souvislosti aktivně podporovat férové vypořádání právních vztahů k pozemkům v obcích s přítomností marginalizovaných romských komunit,“ píše se v prohlášení. Zmiňuje se v něm také zvyšování zaměstnanosti, zastavení neoprávněného zařazování romských dětí do speciálních základních škol nebo posilování romské kulturní identity a romského jazyka nebo podporu vzniku a fungování sociálnách podniků v obcích a regionech.

Vláda připomíná i možnost zřízení Úřadu pro národnostní menšiny, které by vedlo zrušení Úřadu zplnomocněnce vlády SR pro národnostní menšiny i Rady vlády SR pro lidská práva, národnostní menšiny a genderovou rovnost. Prohlášení zmiňuje i možnost rozšíření působnosti zákona o používání jazyků národnostních menšin na vyšší územní celky.

bau, TASR
Přečteno: 547x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Romové, Vláda, ZaměstnanostHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo