romea - logo
17. ledna 2021 (neděle)
svátek má Drahoslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Slovenská vláda schválila své pogramové prohlášení. Počítá v něm se zlepšováním postavení Romů

21.4.2020 17:10
Igor Matovič, předseda slovenské vlády, předseda OLaNO
Igor Matovič, předseda slovenské vlády, předseda OLaNO

Slovenská vláda v neděli schválila své programové prohlášení, které jí předložil premiér Igor Matovič. Plánuje v něm mimo jiné přijmout zákon o postavení národnostních menšin, který by měl přispět ke zpomalení asimilace jejich příslušníků.

Ochranu a podporu národnostních menšin vláda považuje za své přirozené poslání. V prohlášení se hovoří i o zlepšení sociálního, ekonomického a občanského postavení Romů a snižování chudoby, především v segregovaných oblastech v méně rozvinutých regionech. Zvláštní důraz má být kladen na zlepšení standardů bydlení, přístupu k pitné vodě a základní infrastruktuře a zdravotní péči.

„Vláda SR bude v této souvislosti aktivně podporovat férové vypořádání právních vztahů k pozemkům v obcích s přítomností marginalizovaných romských komunit,“ píše se v prohlášení. Zmiňuje se v něm také zvyšování zaměstnanosti, zastavení neoprávněného zařazování romských dětí do speciálních základních škol nebo posilování romské kulturní identity a romského jazyka nebo podporu vzniku a fungování sociálnách podniků v obcích a regionech.

Vláda připomíná i možnost zřízení Úřadu pro národnostní menšiny, které by vedlo zrušení Úřadu zplnomocněnce vlády SR pro národnostní menšiny i Rady vlády SR pro lidská práva, národnostní menšiny a genderovou rovnost. Prohlášení zmiňuje i možnost rozšíření působnosti zákona o používání jazyků národnostních menšin na vyšší územní celky.

bau, TASR
Přečteno: 568x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Romové, Vláda, ZaměstnanostHLAVNÍ ZPRÁVY

Josef Gabčo (FOTO: AC Sparta Praha futsal)

Skvělý romský futsalista Josef Gabčo mění dres! Z jeho umu bude těžit AC Sparta Praha!

15.1.2021 18:00
Josef Gabčo až do včerejška patřil mezi opory prvoligového futsalového týmu SK Olympik Mělník. O jeho výjimečném postavení hovoří fakt, že od začátku kromě dresu navlékal také kapitánskou pásku. To vše již patří minulosti. Nově bude 27-letý hráč oblékat dres AC Sparta Praha.
 celý článek

Nakladatelství Naše vojsko nabízí ve svém obchodu kalendář s portréty

Policie uzavřela případ propagace nacismu. Na nakladatelství Naše vojsko podala žalobu!

15.1.2021 17:35
Kalendář pro rok 2021 s portréty nacistických pohlavárů Třetí říše se může stát nakladatelství Naše vojsko osudným. Policie právě ukončila vyšetřování propagačních předmětů s nacistickou tématikou a podala návrh na žalobu. Informoval o tom mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.
 celý článek

Policie zasahuje 30. 10. 2020 proti muži, který ohrožoval Bartoloměje Girgu a jeho sedmiletého syna pistolí (FOTO: repro video Bertík Girga)

videoBertík Girga: Muž mířil na mého sedmiletého syna pistolí, policie to vyhodnotila jako přestupek. V únoru jdeme vypovídat na úřad

15.1.2021 15:10
Nedávno došlo v Bílině k vážnému incidentu. Neznámý muž zde před místní prodejnou ohrožoval pistolí zpěváka a textaře Bartoloměje Girgu a jeho syna. Girga je ve veřejnosti znám jako Bertík. Podle jednoho z policistů šlo o pistoli plynovou, Bertík neví, o jakou jde zbraň, podle jeho vyjádření mu však policista sdělil, že byla předělaná na kovové kuličky. Incident se odehrál na parkovišti před bílinskou prodejnou Penny. Policie nakonec celý incident vyhodnotila jako přestupek.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo