romea - logo
20. května 2022 (pátek)
svátek má Zbyšek

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Slovenská vláda se omluvila za protižidovská opatření z období války

9.9.2021 13:07
Deportace slovenských Židů do Osvětimi (FOTO: Yad Vashem)
Deportace slovenských Židů do Osvětimi (FOTO: Yad Vashem)

Slovenská vláda se ve středu omluvila za protižidovská opatření, která země přijala v roce 1941 a která omezila práva Židů. Kabinet premiéra Eduarda Hegera tak učinil u příležitosti 80. výročí schválení takzvaného židovského kodexu, jež připadá na 9. září.

Na základě zmíněného vládního nařízení byla Židům za druhé světové války například odebrána většina politických práv nebo dále omezena jejich vlastnická práva a svoboda pohybu. Přijetí protižidovských opatření předcházelo deportacím asi 70.000 Židů z území tehdejšího Slovenska do koncentračních táborů.

"Vláda Slovenské republiky dnes cítí mravní povinnost veřejně projevit žal nad zločiny, kterých se dopustila tehdejší státní moc, zvláště nad tím, že 9. září 1941 přijala hanebné nařízení omezující základní lidská práva a svobody občanů židovského původu," píše se v prohlášení, o kterém ČTK informoval tiskový odbor úřadu vlády.

Den přijetí židovského kodexu, který se řadí ke stinným kapitolám slovenské historie, je v zemi památným dnem obětí holokaustu a rasového násilí. Například ministerstvo vnitra zmíněné kulaté výročí přiblíží prostřednictvím výstavy dobových dokumentů, organizovány jsou i jiné připomínkové akce.

Válečná Slovenská republika byla spjata s nacistickým Německem. Z nynějších parlamentních stran se sympatiemi k válečnému slovenskému státu netají opoziční krajně pravicová strana Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko.

Přečteno: 1064x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Válka, Antisemitismus, Židé, Holocaust, Vláda, omluvaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo