romea - logo
8. prosince 2019 (neděle)
svátek má Květoslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Slovenská vláda ustupuje od záměru seškrtat sociální dávky

Bratislava, 28.5.2013 15:05, (ROMEA)
Vlevo Robert Fico (FOTO:Presidential Press and Information Office).
Vlevo Robert Fico (FOTO:Presidential Press and Information Office).

Slovenská vláda ustupuje od záměru seškrtat sociální dávky, které zvažovala jako jedno z opatření k ozdravení státních financí. Oznámil to premiér Robert Fico, který v minulosti prosazoval například omezení státní podpory jen na několik dětí v rodině.

"Vláda nebude hledat další peníze ke konsolidaci veřejných financí v sociálním systému. Můžeme tam dělat pořádek, ovšem na lidech, kteří mají pár eur, nelze řešit miliardový problém ve veřejných financích," uvedl Fico na Facebooku. Dodal, že ozdravení státních financí chce jeho jednobarevný kabinet uskutečnit pomocí lepšího čerpaní peněz z fondů EU, zlepšením výběru daní a úsporami na fungování státu.

Ještě před měsícem Fico přitom přišel s návrhem, aby stát podporoval nanejvýš tři děti v rodině. "Pravděpodobně je dlouhodobě neudržitelný stav, aby měl někdo deset nebo jedenáct dětí jen kvůli tomu, aby z toho žil. Nikoliv proto, že děti chce, ale proto, že počet dětí je pro něj zdrojem příjmů," tvrdil tehdy premiér. Patrně tím kritizoval také příslušníky romské menšiny, z nichž mnozí jsou odkázáni na finanční pomoc od státu.

Kabinet rovněž počítal se zrušením rodinných přídavků pro bohaté. Ekonomové ovšem spočítali, že na tomto opatření by stát výrazněji ušetřil pouze v případě, že by přídavky škrtl lidem s příjmem přesahujícím průměrnou mzdu v zemi. Ta činí 805 eur (20 900 Kč) měsíčně. Představitelé Ficovy strany Směr-sociální demokracie obvykle tvrdí, že úsporná opatření se mají dotknout pouze firem a nejbohatších lidí.

Slovenská vláda potřebuje v příštím roce ušetřit dalších 800 milionů eur (přes 20 miliard korun), aby dostála svým závazkům zlepšit kondici veřejných financí. Návrhy úsporných opatření hodlá ministerstvo financí představit v létě, kdy pokročí práce na sestavení státního rozpočtu na rok 2014. Ficova vláda po svém nástupu do úřadu loni na jaře například zvýšila sazbu daně ze zisku firem na 23 z 19 procent, zavedla zvláštní daň pro společnosti podnikající v regulovaných sektorech ekonomiky nebo více zatížila peněžní ústavy takzvanou bankovní daní.

Přečteno: 1103x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sociální dávky, Slovensko, FicoHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo