romea - logo
20. srpna 2019 (úterý)
svátek má Bernard
Loading
rozšířené vyhledávaní

Slovenská vláda ustupuje od záměru seškrtat sociální dávky

Bratislava, 28.5.2013 15:05, (ROMEA)
Vlevo Robert Fico (FOTO:Presidential Press and Information Office).
Vlevo Robert Fico (FOTO:Presidential Press and Information Office).

Slovenská vláda ustupuje od záměru seškrtat sociální dávky, které zvažovala jako jedno z opatření k ozdravení státních financí. Oznámil to premiér Robert Fico, který v minulosti prosazoval například omezení státní podpory jen na několik dětí v rodině.

"Vláda nebude hledat další peníze ke konsolidaci veřejných financí v sociálním systému. Můžeme tam dělat pořádek, ovšem na lidech, kteří mají pár eur, nelze řešit miliardový problém ve veřejných financích," uvedl Fico na Facebooku. Dodal, že ozdravení státních financí chce jeho jednobarevný kabinet uskutečnit pomocí lepšího čerpaní peněz z fondů EU, zlepšením výběru daní a úsporami na fungování státu.

Ještě před měsícem Fico přitom přišel s návrhem, aby stát podporoval nanejvýš tři děti v rodině. "Pravděpodobně je dlouhodobě neudržitelný stav, aby měl někdo deset nebo jedenáct dětí jen kvůli tomu, aby z toho žil. Nikoliv proto, že děti chce, ale proto, že počet dětí je pro něj zdrojem příjmů," tvrdil tehdy premiér. Patrně tím kritizoval také příslušníky romské menšiny, z nichž mnozí jsou odkázáni na finanční pomoc od státu.

Kabinet rovněž počítal se zrušením rodinných přídavků pro bohaté. Ekonomové ovšem spočítali, že na tomto opatření by stát výrazněji ušetřil pouze v případě, že by přídavky škrtl lidem s příjmem přesahujícím průměrnou mzdu v zemi. Ta činí 805 eur (20 900 Kč) měsíčně. Představitelé Ficovy strany Směr-sociální demokracie obvykle tvrdí, že úsporná opatření se mají dotknout pouze firem a nejbohatších lidí.

Slovenská vláda potřebuje v příštím roce ušetřit dalších 800 milionů eur (přes 20 miliard korun), aby dostála svým závazkům zlepšit kondici veřejných financí. Návrhy úsporných opatření hodlá ministerstvo financí představit v létě, kdy pokročí práce na sestavení státního rozpočtu na rok 2014. Ficova vláda po svém nástupu do úřadu loni na jaře například zvýšila sazbu daně ze zisku firem na 23 z 19 procent, zavedla zvláštní daň pro společnosti podnikající v regulovaných sektorech ekonomiky nebo více zatížila peněžní ústavy takzvanou bankovní daní.

Přečteno: 1101x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sociální dávky, Slovensko, FicoHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo