romea - logo
23. ledna 2020 (čtvrtek)
svátek má Zdeněk
Loading
rozšířené vyhledávaní

Slovenská vláda: Za vysoký počet Romů ve "zvláštních" školách může také incest

11.6.2015 11:14
Osada na Slovensku. Ilustrační foto Archiv Romea.cz.
Osada na Slovensku. Ilustrační foto Archiv Romea.cz.

Podle slovenské vlády je nadměrný počet Romů ve "zvláštních" školách dán tím, že v jejich rodinách dochází mnohem častěji k incestům, které vedou k vývojovým poruchám dětí. Vláda to měl uvést v odpovědi na dubnové zahájení řízení Evropské komise proti Slovensku pro porušení antidiskriminační legislativy EU diskriminací romských dětí na školách. Proti takové argumentaci protestují nevládní organizace.

"Jedním z důvodů pro častější výskyt geneticky podmíněných chorob je fakt, že slovenští Romové mají nejvyšší koeficient příbuzenského křížení v Evropě," napsala podle SME.sk prý vláda Evropské komisi.

Mezinárodní organizace: Argumenty vlády jsou rasistické a stereotypní

Mezinárodní nevládní organizace Evropské centrum pro práva Romů (ERRC), Amnesty International Slovensko a Nadace otevřené společnosti (NOS), vyzvaly slovenskou vládu, aby upustila od takové argumentace.

"Argumenty vlády, které vykreslují Romy jako skupinu charakteristickou 'sociálně-patologickým' životním stylem, považujeme za rasistické a diskriminační," uvádějí nevládní organizace v prohlášení.

"Podobná stanoviska by neměla mít místo v úřední komunikaci. Obzvláště, pokud jde o zemi, která by se mohla zodpovídat za diskriminaci Romů před Evropským soudním dvorem. Použití argumentu o incestu pro ospravedlňování segregovaného vzdělávání romských dětí na Slovensku vysílá vzkaz, že vláda nebere obvinění Evropské komise vážně," uvedly dále organizace.

ERRC, Amnesty International Slovensko a NOS vyzvaly slovenskou vládu, aby zajistila, aby zákony, politiky a praxe byly v souladu s antidiskriminační legislativou Evropské unie. Připomněly, že v roce 2013 veřejná ochránkyně práv poukázala na to, že Romové tvoří více než 88 procent žáků v zkoumaných speciálních třídách a školách pro děti s mentálním postižením.

Vyšší míra incestu v romských komunitách je podle nich historickým stereotypem. Jeho použití při omlouvání segregace ve vzdělávání považují za typický rasistický argument a signál selhání v hledání skutečných řešení klíčových otázek diskriminace.

"Účinně je takto podporován další rasismus proti již tak zranitelné skupině," uvádí se na závěr prohlášení.

Vláda i po kritice trvá na svém

Slovenská vláda však i po kritice mezinárodních organizací trvá na svém. Nemluvit o incestu v romské komunitě jen proto, že to je politicky nekorektní, je podle ministra vnitra Roberta Kaliňák pokrytecké.

"Dostali bychom se do pokrytecké schématu, v níž bychom neřešili problém. Když ho nepojmenujete, není co řešit," řekl podle serveru Romovia.sme.sk šéf resortu vnitra po středečním jednání slovenské vlády.

Kaliňák tvrdí, že mezi Romy dochází k incestu mnohem častěji než v jiných komunitách a prý před tím zavírat oči. "Pokud se o tom nebude mluvit, bude to vzkvétat," doplnil.

"Pak můžeme vyškrtnout z trestního zákona i konkrétní paragraf o souloži mezi příbuznými, protože i ten je pak xenofobní," připomněl Kaliňák.

 

Přečteno: 3639x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Vláda, Evropská komise, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo