romea - logo
15. srpna 2020 (sobota)
svátek má Hana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Slovenská vláda: Za vysoký počet Romů ve "zvláštních" školách může také incest

11.6.2015 11:14
Osada na Slovensku. Ilustrační foto Archiv Romea.cz.
Osada na Slovensku. Ilustrační foto Archiv Romea.cz.

Podle slovenské vlády je nadměrný počet Romů ve "zvláštních" školách dán tím, že v jejich rodinách dochází mnohem častěji k incestům, které vedou k vývojovým poruchám dětí. Vláda to měl uvést v odpovědi na dubnové zahájení řízení Evropské komise proti Slovensku pro porušení antidiskriminační legislativy EU diskriminací romských dětí na školách. Proti takové argumentaci protestují nevládní organizace.

"Jedním z důvodů pro častější výskyt geneticky podmíněných chorob je fakt, že slovenští Romové mají nejvyšší koeficient příbuzenského křížení v Evropě," napsala podle SME.sk prý vláda Evropské komisi.

Mezinárodní organizace: Argumenty vlády jsou rasistické a stereotypní

Mezinárodní nevládní organizace Evropské centrum pro práva Romů (ERRC), Amnesty International Slovensko a Nadace otevřené společnosti (NOS), vyzvaly slovenskou vládu, aby upustila od takové argumentace.

"Argumenty vlády, které vykreslují Romy jako skupinu charakteristickou 'sociálně-patologickým' životním stylem, považujeme za rasistické a diskriminační," uvádějí nevládní organizace v prohlášení.

"Podobná stanoviska by neměla mít místo v úřední komunikaci. Obzvláště, pokud jde o zemi, která by se mohla zodpovídat za diskriminaci Romů před Evropským soudním dvorem. Použití argumentu o incestu pro ospravedlňování segregovaného vzdělávání romských dětí na Slovensku vysílá vzkaz, že vláda nebere obvinění Evropské komise vážně," uvedly dále organizace.

ERRC, Amnesty International Slovensko a NOS vyzvaly slovenskou vládu, aby zajistila, aby zákony, politiky a praxe byly v souladu s antidiskriminační legislativou Evropské unie. Připomněly, že v roce 2013 veřejná ochránkyně práv poukázala na to, že Romové tvoří více než 88 procent žáků v zkoumaných speciálních třídách a školách pro děti s mentálním postižením.

Vyšší míra incestu v romských komunitách je podle nich historickým stereotypem. Jeho použití při omlouvání segregace ve vzdělávání považují za typický rasistický argument a signál selhání v hledání skutečných řešení klíčových otázek diskriminace.

"Účinně je takto podporován další rasismus proti již tak zranitelné skupině," uvádí se na závěr prohlášení.

Vláda i po kritice trvá na svém

Slovenská vláda však i po kritice mezinárodních organizací trvá na svém. Nemluvit o incestu v romské komunitě jen proto, že to je politicky nekorektní, je podle ministra vnitra Roberta Kaliňák pokrytecké.

"Dostali bychom se do pokrytecké schématu, v níž bychom neřešili problém. Když ho nepojmenujete, není co řešit," řekl podle serveru Romovia.sme.sk šéf resortu vnitra po středečním jednání slovenské vlády.

Kaliňák tvrdí, že mezi Romy dochází k incestu mnohem častěji než v jiných komunitách a prý před tím zavírat oči. "Pokud se o tom nebude mluvit, bude to vzkvétat," doplnil.

"Pak můžeme vyškrtnout z trestního zákona i konkrétní paragraf o souloži mezi příbuznými, protože i ten je pak xenofobní," připomněl Kaliňák.

 

Přečteno: 3761x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Vláda, Evropská komise, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo