romea - logo
16. května 2022 (pondělí)
svátek má Přemysl

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Slovenská zplnomocněnkyně pro romské komunity Bučková: Věřím, že incident v Krompachoch bude řádně vyšetřen, zásah byl nepřiměřený, policista byl převelen

29.4.2020 11:10
Zmocněnkyně slovenské vlády pro záležitosti romské menšiny Andrea Bučková (FOTO: Repro video Facebook Andrey Bučkové)
Zmocněnkyně slovenské vlády pro záležitosti romské menšiny Andrea Bučková (FOTO: Repro video Facebook Andrey Bučkové)

Zplnomocněnkyně vlády Slovenské republiky pro romské komunity Andrea Bučková dnes na své facebookové stránce zveřejnila vyjádření k napadení dětí z romské osady, které podle všeho zbil obuškem policista kvůli tomu, že sbíraly klestí za páskou ohraničující prostor karantény. Měl jim vyhrožovat také zastřelením. Incidentu měl přihlížet také voják slovenské armády. Incident už předtím tvrdě odsoudil bývalý zplnomocněnec slovenské vlády a nynější europoslanec Peter Pollák.

Andrea Bučková ve svém příspěvku detailněji popsala, co se mělo v Krompachoch v lokalitě Stará Maša v Košickém kraji, kde k incidentu došlo, odehrát.

Andrea Bučková: "Podle aktuálních informací je příslušník policejního sboru, který je zodpovědný za tento skutek, převelen mimo lokalitu Stará Maša"

"Po následném prověření příčin roztržky zjistili, že skupina nezletilých dětí se dostala mimo karanténní zónu, přičemž je příslušníci policie SR začali honit a jeden z nich je podle vyjádření dětí bil obuškem po nohách. Jakmile to moji kolegové zjistili, přivolali rychlou lékařskou pomoc, kterou byly dotčené děti vyšetřeny, a také ředitele OOPZ v Krompachoch a zástupce okresního ředitele policie SR. Zaměstnanci naší regionální kanceláře tam zůstali, aby dohlédli na řádné zdokumentování všech důkazních materiálů a zajistili i fotodokumentaci, na níž je vidět, že děti mají na nohách podlitiny, které měly být způsobeny obušky. Všechny důkazy a lékařské záznamy spojené s incidentem byly odeslány na vnitřní inspekci MV SR. Podle aktuálních informací je příslušník policejního sboru, který je zodpovědný za tento skutek, převelen mimo lokalitu Stará Maša," píše zplnomocněnkyně na svém facebookovém profilu.

"Je mi nesmírně líto, že k takové situaci došlo, obzvláště že na to doplatily nezletilé děti. V současnosti jsme všichni vystaveni zvýšenému tlaku, kvůli opatřením souvisejícím s šířením onemocnění COVID-19. Mnozí si neumíme ani představit, jak vypadá život v karanténě, v jaké se stále nacházejí obyvatelé Žehra a část obyvatel v Krompachoch. I když se všichni snažíme pomoci a snaží se i lidé "za páskou", není to totéž, jako když máme svobodu jít, kam chceme. A zvláště je to těžké pro děti," vyjádřila se Bučková ve svém komentáři.

Zplnomocněnkyně zároveň vyzvala k tomu, aby jak řadoví občané, tak příslušníci policie nepodléhali tlaku, který na mnohé doléhá kvůli opatřením během pandemie. "Nemůžeme však tlaku podlehnout. Zodpovědný přístup se týká všech - lidí v karanténě i příslušníků policejního sboru. Věřím, že celý incident bude řádně vyšetřen a budu se o výsledcích informovat na inspekci MV SR," uvedla Bučková.

Jde ovšem už o třetí sporný zásah slovenské policie vůči Romům během pandemie COVID-19. V předešlých případech však policisté tvrdě zasahovali vůči dospělým Romům. Policisté například tvrdě zasáhli o velikonocích proti Romům v Bardějově. Důvodem mělo být, že jeden z Romů neměl roušku. I kvůli tomuto incidentu podal Peter Pollák podnět na Inspekci ministerstva vnitra. Na sociálních sítích se pak v polovině dubna objevilo video ze zákroku policistů proti Romovi bez roušky v Bánovcích nad Bebravou.

Přečteno: 1838x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Násilí, Děti, Policie, Armáda, Útok, Útok na romské dětiHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo