romea - logo
2. června 2020 (úterý)
svátek má Jarmil
Loading
rozšířené vyhledávaní

Slovenská zplnomocněnkyně pro romské komunity Bučková: Věřím, že incident v Krompachoch bude řádně vyšetřen, zásah byl nepřiměřený, policista byl převelen

29.4.2020 11:10
Zmocněnkyně slovenské vlády pro záležitosti romské menšiny Andrea Bučková (FOTO: Repro video Facebook Andrey Bučkové)
Zmocněnkyně slovenské vlády pro záležitosti romské menšiny Andrea Bučková (FOTO: Repro video Facebook Andrey Bučkové)

Zplnomocněnkyně vlády Slovenské republiky pro romské komunity Andrea Bučková dnes na své facebookové stránce zveřejnila vyjádření k napadení dětí z romské osady, které podle všeho zbil obuškem policista kvůli tomu, že sbíraly klestí za páskou ohraničující prostor karantény. Měl jim vyhrožovat také zastřelením. Incidentu měl přihlížet také voják slovenské armády. Incident už předtím tvrdě odsoudil bývalý zplnomocněnec slovenské vlády a nynější europoslanec Peter Pollák.

Andrea Bučková ve svém příspěvku detailněji popsala, co se mělo v Krompachoch v lokalitě Stará Maša v Košickém kraji, kde k incidentu došlo, odehrát.

Andrea Bučková: "Podle aktuálních informací je příslušník policejního sboru, který je zodpovědný za tento skutek, převelen mimo lokalitu Stará Maša"

"Po následném prověření příčin roztržky zjistili, že skupina nezletilých dětí se dostala mimo karanténní zónu, přičemž je příslušníci policie SR začali honit a jeden z nich je podle vyjádření dětí bil obuškem po nohách. Jakmile to moji kolegové zjistili, přivolali rychlou lékařskou pomoc, kterou byly dotčené děti vyšetřeny, a také ředitele OOPZ v Krompachoch a zástupce okresního ředitele policie SR. Zaměstnanci naší regionální kanceláře tam zůstali, aby dohlédli na řádné zdokumentování všech důkazních materiálů a zajistili i fotodokumentaci, na níž je vidět, že děti mají na nohách podlitiny, které měly být způsobeny obušky. Všechny důkazy a lékařské záznamy spojené s incidentem byly odeslány na vnitřní inspekci MV SR. Podle aktuálních informací je příslušník policejního sboru, který je zodpovědný za tento skutek, převelen mimo lokalitu Stará Maša," píše zplnomocněnkyně na svém facebookovém profilu.

"Je mi nesmírně líto, že k takové situaci došlo, obzvláště že na to doplatily nezletilé děti. V současnosti jsme všichni vystaveni zvýšenému tlaku, kvůli opatřením souvisejícím s šířením onemocnění COVID-19. Mnozí si neumíme ani představit, jak vypadá život v karanténě, v jaké se stále nacházejí obyvatelé Žehra a část obyvatel v Krompachoch. I když se všichni snažíme pomoci a snaží se i lidé "za páskou", není to totéž, jako když máme svobodu jít, kam chceme. A zvláště je to těžké pro děti," vyjádřila se Bučková ve svém komentáři.

Zplnomocněnkyně zároveň vyzvala k tomu, aby jak řadoví občané, tak příslušníci policie nepodléhali tlaku, který na mnohé doléhá kvůli opatřením během pandemie. "Nemůžeme však tlaku podlehnout. Zodpovědný přístup se týká všech - lidí v karanténě i příslušníků policejního sboru. Věřím, že celý incident bude řádně vyšetřen a budu se o výsledcích informovat na inspekci MV SR," uvedla Bučková.

Jde ovšem už o třetí sporný zásah slovenské policie vůči Romům během pandemie COVID-19. V předešlých případech však policisté tvrdě zasahovali vůči dospělým Romům. Policisté například tvrdě zasáhli o velikonocích proti Romům v Bardějově. Důvodem mělo být, že jeden z Romů neměl roušku. I kvůli tomuto incidentu podal Peter Pollák podnět na Inspekci ministerstva vnitra. Na sociálních sítích se pak v polovině dubna objevilo video ze zákroku policistů proti Romovi bez roušky v Bánovcích nad Bebravou.

Přečteno: 1672x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Násilí, Děti, Policie, Armáda, Útok, Útok na romské dětiHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo