romea - logo
17. ledna 2021 (neděle)
svátek má Drahoslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Slovenské ministerstvo školství vydalo poprvé v historii své rozhodnutí i v romštině

11.5.2020 11:36
Děti z Luníku IX (FOTO: Karolína Ryvolová)
Děti z Luníku IX (FOTO: Karolína Ryvolová)

Vzdělávání v marginalizovaných romských komunitách považuje slovenské ministerstvo školství za důležitou prioritu nové vlády. I z toho důvodu vydalo vůbec poprvé v historii rozhodnutí o přijímání dětí na předprimární vzdělávání v době mimořádné situace na školní rok 2020 / 2021 v romském jazyce. Informuje o tom ministerstvo na svých stánkách.

"Je důležitou zprávou, že se ministerstvo školství otevírá a přibližuje i samotným Romům. Souvisí to kromě mého závazku věnovat se začlenění, i se setkáním se zmocněnkyní vlády pro romské komunity Andreou Bučkovou. Právě s Úřadem zmocněnce vlády SR pro romské komunity jsme se dohodli na úzké spolupráci, která se týká i současné těžké situace, kdy děti z romských komunit nemají technické vybavení pro zajištění online výuky. Vydávání pokynů v romském jazyce je tak prvním krokem směrem k romské komunitě, jak začít zlepšovat jejich vzdělávání," uvedla státní tajemnice ministerstva školství Monika Filipová.

Barariben the sikhaviben andre nacija

Merkiňiben the ľikeriben nacijakero hin rendešno paš moderno khetaňiben. E nacija sikavel baro jekhetaňiben le bare kulturakere barvaľipnaha the hin la baro historiko barvaľipen. O bararipen the sikhaviben andre nacijakero čhib phundravel the bararel e nacija kaj peske te pomukel e sera prindžaripnaskeri, čhibakeri the tradicijakeri.

Pre Slovačiko republika hin jekh bararďi-sikhavibnaskeri sustava, savi hiňi jekhetaňi the khetaňi o bararipen the sikhaviben la nacijakero andre dajakeri čhib the sikhaviben andre lengere dajakere čhiba, hin odoj the inštitucionalno arakhaňiben sikhavibnaskero procesis maškar o sikhľarde the sikhľarde thana. O bare hakaja andro regijonalne sikhľarde peren the pro bararipen the sikhaviben pro nacijakere čhavore the sikhľuvne. E ustava pre Slovačiko republika akana le maškarthemutne dokumentenca the e Europakera chartaha regijonalne vaj nacijakere čhibenca the Ramciko dovakeriben pro hakajutno merkiňiben le manušenge pal e Slovačiko republika te hine nacija vaj hine etnikum domukel te prilel peske themeskeri čhib the sikhaviben andre lengeri čhib.

Pre kadi sera pes dodžanena o informaciji, save peren pro bararipen the sikhaviben le manušenge la nacijatar. Džal pal o dokumenti the materijali, save žutinena le sikhľardenge the le manušenge save len zathode, sar the aver lačhe informacija.

Přečteno: 835x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Romové, Vzdělávání, školstvíHLAVNÍ ZPRÁVY

Josef Gabčo (FOTO: AC Sparta Praha futsal)

Skvělý romský futsalista Josef Gabčo mění dres! Z jeho umu bude těžit AC Sparta Praha!

15.1.2021 18:00
Josef Gabčo až do včerejška patřil mezi opory prvoligového futsalového týmu SK Olympik Mělník. O jeho výjimečném postavení hovoří fakt, že od začátku kromě dresu navlékal také kapitánskou pásku. To vše již patří minulosti. Nově bude 27-letý hráč oblékat dres AC Sparta Praha.
 celý článek

Nakladatelství Naše vojsko nabízí ve svém obchodu kalendář s portréty

Policie uzavřela případ propagace nacismu. Na nakladatelství Naše vojsko podala žalobu!

15.1.2021 17:35
Kalendář pro rok 2021 s portréty nacistických pohlavárů Třetí říše se může stát nakladatelství Naše vojsko osudným. Policie právě ukončila vyšetřování propagačních předmětů s nacistickou tématikou a podala návrh na žalobu. Informoval o tom mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.
 celý článek

Policie zasahuje 30. 10. 2020 proti muži, který ohrožoval Bartoloměje Girgu a jeho sedmiletého syna pistolí (FOTO: repro video Bertík Girga)

videoBertík Girga: Muž mířil na mého sedmiletého syna pistolí, policie to vyhodnotila jako přestupek. V únoru jdeme vypovídat na úřad

15.1.2021 15:10
Nedávno došlo v Bílině k vážnému incidentu. Neznámý muž zde před místní prodejnou ohrožoval pistolí zpěváka a textaře Bartoloměje Girgu a jeho syna. Girga je ve veřejnosti znám jako Bertík. Podle jednoho z policistů šlo o pistoli plynovou, Bertík neví, o jakou jde zbraň, podle jeho vyjádření mu však policista sdělil, že byla předělaná na kovové kuličky. Incident se odehrál na parkovišti před bílinskou prodejnou Penny. Policie nakonec celý incident vyhodnotila jako přestupek.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo