romea - logo
7. srpna 2020 (pátek)
svátek má Lada

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Slovenské ministerstvo školství vydalo poprvé v historii své rozhodnutí i v romštině

11.5.2020 11:36
Děti z Luníku IX (FOTO: Karolína Ryvolová)
Děti z Luníku IX (FOTO: Karolína Ryvolová)

Vzdělávání v marginalizovaných romských komunitách považuje slovenské ministerstvo školství za důležitou prioritu nové vlády. I z toho důvodu vydalo vůbec poprvé v historii rozhodnutí o přijímání dětí na předprimární vzdělávání v době mimořádné situace na školní rok 2020 / 2021 v romském jazyce. Informuje o tom ministerstvo na svých stánkách.

"Je důležitou zprávou, že se ministerstvo školství otevírá a přibližuje i samotným Romům. Souvisí to kromě mého závazku věnovat se začlenění, i se setkáním se zmocněnkyní vlády pro romské komunity Andreou Bučkovou. Právě s Úřadem zmocněnce vlády SR pro romské komunity jsme se dohodli na úzké spolupráci, která se týká i současné těžké situace, kdy děti z romských komunit nemají technické vybavení pro zajištění online výuky. Vydávání pokynů v romském jazyce je tak prvním krokem směrem k romské komunitě, jak začít zlepšovat jejich vzdělávání," uvedla státní tajemnice ministerstva školství Monika Filipová.

Barariben the sikhaviben andre nacija

Merkiňiben the ľikeriben nacijakero hin rendešno paš moderno khetaňiben. E nacija sikavel baro jekhetaňiben le bare kulturakere barvaľipnaha the hin la baro historiko barvaľipen. O bararipen the sikhaviben andre nacijakero čhib phundravel the bararel e nacija kaj peske te pomukel e sera prindžaripnaskeri, čhibakeri the tradicijakeri.

Pre Slovačiko republika hin jekh bararďi-sikhavibnaskeri sustava, savi hiňi jekhetaňi the khetaňi o bararipen the sikhaviben la nacijakero andre dajakeri čhib the sikhaviben andre lengere dajakere čhiba, hin odoj the inštitucionalno arakhaňiben sikhavibnaskero procesis maškar o sikhľarde the sikhľarde thana. O bare hakaja andro regijonalne sikhľarde peren the pro bararipen the sikhaviben pro nacijakere čhavore the sikhľuvne. E ustava pre Slovačiko republika akana le maškarthemutne dokumentenca the e Europakera chartaha regijonalne vaj nacijakere čhibenca the Ramciko dovakeriben pro hakajutno merkiňiben le manušenge pal e Slovačiko republika te hine nacija vaj hine etnikum domukel te prilel peske themeskeri čhib the sikhaviben andre lengeri čhib.

Pre kadi sera pes dodžanena o informaciji, save peren pro bararipen the sikhaviben le manušenge la nacijatar. Džal pal o dokumenti the materijali, save žutinena le sikhľardenge the le manušenge save len zathode, sar the aver lačhe informacija.

Přečteno: 792x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Romové, Vzdělávání, školstvíHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo