romea - logo
4. června 2020 (čtvrtek)
svátek má Dalibor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Slovenské ministerstvo školství vydalo poprvé v historii své rozhodnutí i v romštině

11.5.2020 11:36
Děti z Luníku IX (FOTO: Karolína Ryvolová)
Děti z Luníku IX (FOTO: Karolína Ryvolová)

Vzdělávání v marginalizovaných romských komunitách považuje slovenské ministerstvo školství za důležitou prioritu nové vlády. I z toho důvodu vydalo vůbec poprvé v historii rozhodnutí o přijímání dětí na předprimární vzdělávání v době mimořádné situace na školní rok 2020 / 2021 v romském jazyce. Informuje o tom ministerstvo na svých stánkách.

"Je důležitou zprávou, že se ministerstvo školství otevírá a přibližuje i samotným Romům. Souvisí to kromě mého závazku věnovat se začlenění, i se setkáním se zmocněnkyní vlády pro romské komunity Andreou Bučkovou. Právě s Úřadem zmocněnce vlády SR pro romské komunity jsme se dohodli na úzké spolupráci, která se týká i současné těžké situace, kdy děti z romských komunit nemají technické vybavení pro zajištění online výuky. Vydávání pokynů v romském jazyce je tak prvním krokem směrem k romské komunitě, jak začít zlepšovat jejich vzdělávání," uvedla státní tajemnice ministerstva školství Monika Filipová.

Barariben the sikhaviben andre nacija

Merkiňiben the ľikeriben nacijakero hin rendešno paš moderno khetaňiben. E nacija sikavel baro jekhetaňiben le bare kulturakere barvaľipnaha the hin la baro historiko barvaľipen. O bararipen the sikhaviben andre nacijakero čhib phundravel the bararel e nacija kaj peske te pomukel e sera prindžaripnaskeri, čhibakeri the tradicijakeri.

Pre Slovačiko republika hin jekh bararďi-sikhavibnaskeri sustava, savi hiňi jekhetaňi the khetaňi o bararipen the sikhaviben la nacijakero andre dajakeri čhib the sikhaviben andre lengere dajakere čhiba, hin odoj the inštitucionalno arakhaňiben sikhavibnaskero procesis maškar o sikhľarde the sikhľarde thana. O bare hakaja andro regijonalne sikhľarde peren the pro bararipen the sikhaviben pro nacijakere čhavore the sikhľuvne. E ustava pre Slovačiko republika akana le maškarthemutne dokumentenca the e Europakera chartaha regijonalne vaj nacijakere čhibenca the Ramciko dovakeriben pro hakajutno merkiňiben le manušenge pal e Slovačiko republika te hine nacija vaj hine etnikum domukel te prilel peske themeskeri čhib the sikhaviben andre lengeri čhib.

Pre kadi sera pes dodžanena o informaciji, save peren pro bararipen the sikhaviben le manušenge la nacijatar. Džal pal o dokumenti the materijali, save žutinena le sikhľardenge the le manušenge save len zathode, sar the aver lačhe informacija.

Přečteno: 728x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Romové, Vzdělávání, školstvíHLAVNÍ ZPRÁVY

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

Romky ze skupiny Manushe (FOTO: Slovo 21)

Bidaripen: Romky chtějí ostatním Romům dodávat sebedůvěru, že společně mohou věci kolem sebe měnit k lepšímu

2.6.2020 10:14
Bidaripen, tedy romsky odvaha, rozhodně nechybí skupince Romek ve vybraných sedmi lokalitách, aby se v nadcházejících měsících staly rovnocennými partnery respektovanými místní samosprávou a měly možnost spolurozhodovat o tom, co se kolem nich děje. Stejnojmenný projekt lídryním nabídne informace jak správně a efektivně spolupracovat s místními spolky a institucemi například při vybudování přechodu na frekventované ulici.
 celý článek

V pátek 15. 5. 2020 vypukl požár v domě romské rodiny v obci Veltěže u Loun. Rodina dům postupně opravuje, obec vyhlásila na pomoc veřejnou sbírku. (FOTO: Facebook Žhář z Veltěže, koláž: Romea.cz)

videoObec Veltěže otevřela sbírkový účet na pomoc romské rodině, které vyhořel dům. Policie případ stále vyšetřuje

1.6.2020 20:54
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásila veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Od 1. 6. 2020 je dostupné číslo účtu, na které mohou lidé posílat finanční příspěvky až do 30. listopadu 2020. Jak již dříve uvedla pro ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková, obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo