romea - logo
8. srpna 2020 (sobota)
svátek má Soběslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Slovenské ministerstvo školství zřídilo expertní tým zaměřený na řešení problémů vzdělávání národnostních menšin

19.5.2020 13:32
Ilustrační foto (FOTO: Slovo 21)
Ilustrační foto (FOTO: Slovo 21)

Slovenské Ministerstvo školství vytvořilo expertní tým, který se zaměřuje na problematiku zanedbávání vzdělávání národnostních menšin a etnických skupin. Slovenskou tiskovou agenturu (SITA) o tom informoval tiskový mluvčí Ministerstva školství, vědy, výzkumu a sportu (MŠVVaŠ) SR.

Expertní tým zřídila státní tajemnice MŠVVaŠ Monika Filipová (SaS), podle které je klíčové začít s akčním plánem inkluzivního vzdělávání a předcházení segregace. Současné vedení Ministerstva školství se navíc musí vyrovnat s právními úkony Evropské unie vůči Slovenské republice pro podezření o porušení směrnice o rasové rovnosti.

Filipová poznamenala, že resort si je vědom toho, že je potřeba řešit zanedbanou problematiku vzdělávání menšin, hlavně u romských dětí.

"I z tohoto důvodu jsem se rozhodla sestavit na ministerstvu expertní tým, se kterým intenzivně pracujeme přípravě adekvátních a realizovatelných opatření," uvedla Filipová. Dodala také, že nezanedbatelnou součástí jejich práce je také komunikace s Ministerstvem zahraničních věcí, stálým zastoupením SR při Evropské unii, zplnomocněnkyní vlády pro romskou komunitu a také veřejnou ochránkyní práv.

"Státní tajemnice uvedla, že bylo potřebné vyslat signál o tom, že Slovenská republika chce komunikovat a diskutovat o těchto problémech s Evropskou komisí. "Problémy v oblasti řešení podezření z diskriminace romských dětí ve vzdělání jsem řešila i s českou a madarskou vládou. Právě společný postoj k tomuto tématu může být klíčovým nástrojem, který by mohl pomoci vystoupit ze začarovaného kruhu vzájemného vylučování," řekla podle SITA Filipová.

Evropská komise v říjnu 2019 zveřejnila stanovisko, ve kterém žádá o dodržování směrnic Evropské unie o rasové rovnosti.

"Na Slovensku je nepřiměřený podíl romských dětí umístěných do speciálních škol, nebo tříd pro děti s mentálním postižením a v hlavním vzdělávácím proudu tak dochází k marginalizaci romských dětí jejich umisťováním do výhradně romských tříd nebo škol," uvedla Evropská komise.

Slovensko má dva měsíce na to, aby učinilo vhodná opatření, jinak může Evropská komise rozhodnou o tom, že případ posune Soudnímu dvoru Evropské unie.

Přečteno: 539x
 

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Vzdělávání, Diskriminace, SlovenskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo