Slovenské ministerstvo školství zřídilo expertní tým zaměřený na řešení problémů vzdělávání národnostních menšin

Slovenské Ministerstvo školství vytvořilo expertní tým, který se zaměřuje na problematiku zanedbávání vzdělávání národnostních menšin a etnických skupin. Slovenskou tiskovou agenturu (SITA) o tom informoval tiskový mluvčí Ministerstva školství, vědy, výzkumu a sportu (MŠVVaŠ) SR.
Expertní tým zřídila státní tajemnice MŠVVaŠ Monika Filipová (SaS), podle které je klíčové začít s akčním plánem inkluzivního vzdělávání a předcházení segregace. Současné vedení Ministerstva školství se navíc musí vyrovnat s právními úkony Evropské unie vůči Slovenské republice pro podezření o porušení směrnice o rasové rovnosti.
Filipová poznamenala, že resort si je vědom toho, že je potřeba řešit zanedbanou problematiku vzdělávání menšin, hlavně u romských dětí.
"I z tohoto důvodu jsem se rozhodla sestavit na ministerstvu expertní tým, se kterým intenzivně pracujeme přípravě adekvátních a realizovatelných opatření," uvedla Filipová. Dodala také, že nezanedbatelnou součástí jejich práce je také komunikace s Ministerstvem zahraničních věcí, stálým zastoupením SR při Evropské unii, zplnomocněnkyní vlády pro romskou komunitu a také veřejnou ochránkyní práv.
"Státní tajemnice uvedla, že bylo potřebné vyslat signál o tom, že Slovenská republika chce komunikovat a diskutovat o těchto problémech s Evropskou komisí. "Problémy v oblasti řešení podezření z diskriminace romských dětí ve vzdělání jsem řešila i s českou a madarskou vládou. Právě společný postoj k tomuto tématu může být klíčovým nástrojem, který by mohl pomoci vystoupit ze začarovaného kruhu vzájemného vylučování," řekla podle SITA Filipová.
Evropská komise v říjnu 2019 zveřejnila stanovisko, ve kterém žádá o dodržování směrnic Evropské unie o rasové rovnosti.
"Na Slovensku je nepřiměřený podíl romských dětí umístěných do speciálních škol, nebo tříd pro děti s mentálním postižením a v hlavním vzdělávácím proudu tak dochází k marginalizaci romských dětí jejich umisťováním do výhradně romských tříd nebo škol," uvedla Evropská komise.
Slovensko má dva měsíce na to, aby učinilo vhodná opatření, jinak může Evropská komise rozhodnou o tom, že případ posune Soudnímu dvoru Evropské unie.
Kam dál:
- VIDEO: Úřad honorárního konzula Petra Toráka ve Velké Británii oficiálně zahájil svou činnost
- Lidé si více osvojují děti včetně těch romských
- Zahajuje další fáze sčítání, lidé se mohou sečíst i přes papírový formulář, stále je možné sečíst se přes internet
- Sociálně vyloučená Bedřiška se promění v moderní čtvrť. Ostrava chce pozvednout i další vyloučené lokality
- Film romské filmařky Very Lackové o odboji Romů proti nacistům bude mít premiéru v Německu
- Člen fašistické ĽSNS Anton Grňo byl odsouzen k pokutě 5 000 eur za pozdrav "Na stráž!"
- Šéf Krušnohoru František Ryba se musí omluvit a bude platit! Mostecký soud dal za pravdu Theuserové v kauze hanlivých výroků
- Slovensko: Zástupci občanské společnosti zpochybňují údaje v Atlase romských komunit!
- Televizní studio RTVS v Košicích připravuje pro děti nový pořad "Tumenca khere - S vámi doma"
- Jarmila Balážová: Co odhaluje bouřlivá debata kolem seriálu Ďábelské Cikánky?
- Alica Sigmund Heráková pro Seznamzprávy.cz: Rasistů ubývá, ale situace Romů stále ještě není veselá
- Vojta Lavička v diskuzním pořadu ke Sčítání 2021: Proč se Romové nehlásí ke své národnosti
Štítky:
Romové, Vzdělávání, Diskriminace, SlovenskoHLAVNÍ ZPRÁVY
