romea - logo
30. května 2020 (sobota)
svátek má Ferdinand
Loading
rozšířené vyhledávaní

Slovenské ministerstvo školství zřídilo expertní tým zaměřený na řešení problémů vzdělávání národnostních menšin

19.5.2020 13:32
Ilustrační foto (FOTO: Slovo 21)
Ilustrační foto (FOTO: Slovo 21)

Slovenské Ministerstvo školství vytvořilo expertní tým, který se zaměřuje na problematiku zanedbávání vzdělávání národnostních menšin a etnických skupin. Slovenskou tiskovou agenturu (SITA) o tom informoval tiskový mluvčí Ministerstva školství, vědy, výzkumu a sportu (MŠVVaŠ) SR.

Expertní tým zřídila státní tajemnice MŠVVaŠ Monika Filipová (SaS), podle které je klíčové začít s akčním plánem inkluzivního vzdělávání a předcházení segregace. Současné vedení Ministerstva školství se navíc musí vyrovnat s právními úkony Evropské unie vůči Slovenské republice pro podezření o porušení směrnice o rasové rovnosti.

Filipová poznamenala, že resort si je vědom toho, že je potřeba řešit zanedbanou problematiku vzdělávání menšin, hlavně u romských dětí.

"I z tohoto důvodu jsem se rozhodla sestavit na ministerstvu expertní tým, se kterým intenzivně pracujeme přípravě adekvátních a realizovatelných opatření," uvedla Filipová. Dodala také, že nezanedbatelnou součástí jejich práce je také komunikace s Ministerstvem zahraničních věcí, stálým zastoupením SR při Evropské unii, zplnomocněnkyní vlády pro romskou komunitu a také veřejnou ochránkyní práv.

"Státní tajemnice uvedla, že bylo potřebné vyslat signál o tom, že Slovenská republika chce komunikovat a diskutovat o těchto problémech s Evropskou komisí. "Problémy v oblasti řešení podezření z diskriminace romských dětí ve vzdělání jsem řešila i s českou a madarskou vládou. Právě společný postoj k tomuto tématu může být klíčovým nástrojem, který by mohl pomoci vystoupit ze začarovaného kruhu vzájemného vylučování," řekla podle SITA Filipová.

Evropská komise v říjnu 2019 zveřejnila stanovisko, ve kterém žádá o dodržování směrnic Evropské unie o rasové rovnosti.

"Na Slovensku je nepřiměřený podíl romských dětí umístěných do speciálních škol, nebo tříd pro děti s mentálním postižením a v hlavním vzdělávácím proudu tak dochází k marginalizaci romských dětí jejich umisťováním do výhradně romských tříd nebo škol," uvedla Evropská komise.

Slovensko má dva měsíce na to, aby učinilo vhodná opatření, jinak může Evropská komise rozhodnou o tom, že případ posune Soudnímu dvoru Evropské unie.

Přečteno: 454x
 

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Vzdělávání, Diskriminace, SlovenskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo