romea - logo
28. ledna 2021 (čtvrtek)
svátek má Otýlie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Slovenské ministerstvo školství zřídilo expertní tým zaměřený na řešení problémů vzdělávání národnostních menšin

19.5.2020 13:32
Ilustrační foto (FOTO: Slovo 21)
Ilustrační foto (FOTO: Slovo 21)

Slovenské Ministerstvo školství vytvořilo expertní tým, který se zaměřuje na problematiku zanedbávání vzdělávání národnostních menšin a etnických skupin. Slovenskou tiskovou agenturu (SITA) o tom informoval tiskový mluvčí Ministerstva školství, vědy, výzkumu a sportu (MŠVVaŠ) SR.

Expertní tým zřídila státní tajemnice MŠVVaŠ Monika Filipová (SaS), podle které je klíčové začít s akčním plánem inkluzivního vzdělávání a předcházení segregace. Současné vedení Ministerstva školství se navíc musí vyrovnat s právními úkony Evropské unie vůči Slovenské republice pro podezření o porušení směrnice o rasové rovnosti.

Filipová poznamenala, že resort si je vědom toho, že je potřeba řešit zanedbanou problematiku vzdělávání menšin, hlavně u romských dětí.

"I z tohoto důvodu jsem se rozhodla sestavit na ministerstvu expertní tým, se kterým intenzivně pracujeme přípravě adekvátních a realizovatelných opatření," uvedla Filipová. Dodala také, že nezanedbatelnou součástí jejich práce je také komunikace s Ministerstvem zahraničních věcí, stálým zastoupením SR při Evropské unii, zplnomocněnkyní vlády pro romskou komunitu a také veřejnou ochránkyní práv.

"Státní tajemnice uvedla, že bylo potřebné vyslat signál o tom, že Slovenská republika chce komunikovat a diskutovat o těchto problémech s Evropskou komisí. "Problémy v oblasti řešení podezření z diskriminace romských dětí ve vzdělání jsem řešila i s českou a madarskou vládou. Právě společný postoj k tomuto tématu může být klíčovým nástrojem, který by mohl pomoci vystoupit ze začarovaného kruhu vzájemného vylučování," řekla podle SITA Filipová.

Evropská komise v říjnu 2019 zveřejnila stanovisko, ve kterém žádá o dodržování směrnic Evropské unie o rasové rovnosti.

"Na Slovensku je nepřiměřený podíl romských dětí umístěných do speciálních škol, nebo tříd pro děti s mentálním postižením a v hlavním vzdělávácím proudu tak dochází k marginalizaci romských dětí jejich umisťováním do výhradně romských tříd nebo škol," uvedla Evropská komise.

Slovensko má dva měsíce na to, aby učinilo vhodná opatření, jinak může Evropská komise rozhodnou o tom, že případ posune Soudnímu dvoru Evropské unie.

Přečteno: 578x
 

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Vzdělávání, Diskriminace, SlovenskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Panelová domy v ulici Kovářská ve Varnsdorfu (FOTO: ROMEA TV)

videoPŘÍMÝ PŘENOS: Protest Iniciativy za důstojné bydlení proti vystěhovávání rodin ve Varnsdorfu. Promluví i Anna Šabatová, bývalá ombudsmanka

28.1.2021 9:00
Iniciativa za důstojné bydlení pořádá ve čtvrtek 28. 1. 2021 (dnes) od 13:00 v severočeském Varnsdorfu shromáždění na podporu rodin vystěhovaných ze svých bytů během druhé vlny pandemie COVID-19. Jako jedna z řečnic vystoupí i bývalá ombudsmanka Anna Šabatová. První romská internetová televize ROMEA TV odvysílá demonstraci v přímém přenosu.
 celý článek

--ilustrační foto--

Mária Lendelová: Na brigády se Romové jen hrnuli

27.1.2021 18:53
Vyprávění paní Márie Lendelové se vinulo ve třech hlavních liniích: události 2. světové války, vlastní život (poválečná pracovní migrace do Čech, život za socialismu a Svaz Cikánů-Romů 1969–1973) a průběžné srovnávání života dříve a nyní. Paní Mária se narodila v lednu 1944 do romské hudebnické rodiny Julia Harvana v obci Telgárt na středním Slovensku. Rok, kdy přišla na svět, byly Telgárt i okolní obce krutě poznamenány nejtvrdšími boji SNP: prakticky celá obec lehla popelem (spáleno bylo 263 domů), lidé museli ze svých domovů utíkat. Právě s evakuací se paní Lendelové pojí nejstarší vzpomínky z jejího života, jež však zná jen zprostředkovaně. O tom, že téměř celá rodina tatínka byla zavražděna, že za války zemřel nešťastnou náhodou její devítiletý bratr a že i ona sama byla v ohrožení života, ví pouze z vyprávění svých rodičů a bratra, jenž ji zachránil.
 celý článek

--ilustrační foto--

videoPREMIÉRA: Pocta Věře Gondolánové

27.1.2021 14:41
ROMEA TV připravila na počest zpěvačky vzpomínkový pořad, ve kterém se ze svého obdivu k ní vyznali kolegové, ale také její synovec Filip Gondolán.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo