romea - logo
10. srpna 2020 (pondělí)
svátek má Vavřinec

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Slovenské Sdružení měst a obcí a Rozvojový program OSN zkoumají život Romů ve městech i osadách

Bratislava, 20.2.2013 15:11, (ROMEA)
Slovenská romská osada Jánovce (foto: Lukáš Houdek)
Slovenská romská osada Jánovce (foto: Lukáš Houdek)

Jak žijí Romové přibližně v třetině slovenských měst a obcí se snaží zjistit společný průzkum Sdružení měst a obcí Slovenska (ZMOS) a Rozvojového programu Organizace spojených národů (OSN / UNDP). V průzkumu oslovili přes 1060 obcí a měst, které vykazují vyšší koncentraci marginalizovaných romských obyvatel. Jde o více než třetinu z celkového počtu 2928 měst a obcí, informovala mluvčí ZMOS Marta Bujňáková.

Rozvojový program OSN od září 2012 dělá aktualizaci atlasu romských komunit na Slovensku. Od ledna 2013 se ZMOS připojil k cílenému sběru dat z prostředí měst a obcí. Průzkum je zaměřen na mapování romských osad, komunit i sociálně vyloučených komunit a směřuje k získání dat z prostředí místní územní samosprávy. Informuje o tom server Webnovinky.sk.

 Tyto statistické údaje budou základním východiskem ZMOS a UNDP pro připomínkování a prosazování politik, které mohou přispět k řešení situace romské komunity. Současně jsou výsledky průzkumu předpokladem pro zajištění smysluplného čerpání finanční pomoci EU v programovém období 2014 - 2020 s využitím potenciálu měst a obcí, kterých se problematika bezprostředně týká.

"Řešení problematiky inkluze romské komunity a prosazování etniky dialogu mezi etnickými skupinami, které dělí svět na svět minority a majority, je nezbytné řešit ve spolupráci s místní územní samosprávou, která má nejblíže k romské komunitě a její problémem," konstatuje předseda ZMOS Jozef Dvonč.

Podle Daniela Škoblu z UNDP metodika sběru dat navazuje na podobné mapování z roku 2004 a umožňuje udělat výzkum bez zásahu do lidských práv jednotlivců při akceptování principů ochrany a anonymity údajů. Síť regionálních koordinátorů a tazatelů Rozvojového programu OSN navázala kontakt a dialog se zástupci vybraných obcí a míst. Následně pověření zástupci členských obcí a měst ZMOS zpracovávají podklady pro masivní dotazníkový průzkum, který obsahuje více než 450 údajů na vyplnění.

Údaje se zpracovávají pro sedm základních bloků informací: obecné údaje o obci / městě a osídlení, infrastrukturní vybavení, školství, dostupnost služeb a zařízení, občanská a politická participace, ekonomické aktivity a projektové aktivity.

Přečteno: 718x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Romové, Osada, Sociální vyloučeníHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo