romea - logo
23. ledna 2020 (čtvrtek)
svátek má Zdeněk
Loading
rozšířené vyhledávaní

Slovenské Sdružení měst a obcí a Rozvojový program OSN zkoumají život Romů ve městech i osadách

Bratislava, 20.2.2013 15:11, (ROMEA)
Slovenská romská osada Jánovce (foto: Lukáš Houdek)
Slovenská romská osada Jánovce (foto: Lukáš Houdek)

Jak žijí Romové přibližně v třetině slovenských měst a obcí se snaží zjistit společný průzkum Sdružení měst a obcí Slovenska (ZMOS) a Rozvojového programu Organizace spojených národů (OSN / UNDP). V průzkumu oslovili přes 1060 obcí a měst, které vykazují vyšší koncentraci marginalizovaných romských obyvatel. Jde o více než třetinu z celkového počtu 2928 měst a obcí, informovala mluvčí ZMOS Marta Bujňáková.

Rozvojový program OSN od září 2012 dělá aktualizaci atlasu romských komunit na Slovensku. Od ledna 2013 se ZMOS připojil k cílenému sběru dat z prostředí měst a obcí. Průzkum je zaměřen na mapování romských osad, komunit i sociálně vyloučených komunit a směřuje k získání dat z prostředí místní územní samosprávy. Informuje o tom server Webnovinky.sk.

 Tyto statistické údaje budou základním východiskem ZMOS a UNDP pro připomínkování a prosazování politik, které mohou přispět k řešení situace romské komunity. Současně jsou výsledky průzkumu předpokladem pro zajištění smysluplného čerpání finanční pomoci EU v programovém období 2014 - 2020 s využitím potenciálu měst a obcí, kterých se problematika bezprostředně týká.

"Řešení problematiky inkluze romské komunity a prosazování etniky dialogu mezi etnickými skupinami, které dělí svět na svět minority a majority, je nezbytné řešit ve spolupráci s místní územní samosprávou, která má nejblíže k romské komunitě a její problémem," konstatuje předseda ZMOS Jozef Dvonč.

Podle Daniela Škoblu z UNDP metodika sběru dat navazuje na podobné mapování z roku 2004 a umožňuje udělat výzkum bez zásahu do lidských práv jednotlivců při akceptování principů ochrany a anonymity údajů. Síť regionálních koordinátorů a tazatelů Rozvojového programu OSN navázala kontakt a dialog se zástupci vybraných obcí a míst. Následně pověření zástupci členských obcí a měst ZMOS zpracovávají podklady pro masivní dotazníkový průzkum, který obsahuje více než 450 údajů na vyplnění.

Údaje se zpracovávají pro sedm základních bloků informací: obecné údaje o obci / městě a osídlení, infrastrukturní vybavení, školství, dostupnost služeb a zařízení, občanská a politická participace, ekonomické aktivity a projektové aktivity.

Přečteno: 714x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Romové, Osada, Sociální vyloučeníHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo