romea - logo
7. dubna 2020 (úterý)
svátek má Heřman / Hermína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Slovenské vlaky nechtějí Kotlebovy hlídky. Vydaly proto nový přepravní řád

29.8.2016 15:16
Marián Kotleba (Koláž: Romea.cz)
Marián Kotleba (Koláž: Romea.cz)

Slovenské státní železnice se rozhodly dostat ze svých vlaků hlídky nacionalistické Lidové strany (LSNS) Mariana Kotleby. Vznikl kvůli tomu i nový přepravní řád, který zakazuje ve vagonech provádět politickou agitaci. LSNS chtěla hlídkami údajně dohlížet na pořádek. Mluvčí Kotlebovy strany už oznámil, že hlídky budou do vlaků přistupovat dál. Informovalo o tom Právo.

„Ve vlacích Železniční společnosti Slovensko nemůže provádět činnost žádný jiný subjekt bez dohody s naší společností. Na bezpečnost cestujících dohlíží vlakový personál a aktivně spolupracujeme se Železniční policií,“ zdůraznila už v dubnu pro televizi Markíza Jana Morháčová ze Železniční společnosti Slovensko.

Členové Kotlebových hlídek přitom cestujícím během svých pochůzek rozdávali letáčky s výzvou, že je na čase zakládat domobrany.

„Bez písemného souhlasu železnic je zakázáno podnikat nebo vstupovat do vlaků za tímto účelem, vykonávat prodej, propagaci nebo uskutečňovat politickou agitaci, podporu nebo popularizaci názvu, značky, programu nebo hesel politické strany a umísťovat nebo rozdávat letáky,“ konstatuje dále přepravní řád.

Za porušení nově nastavených pravidel bude následovat vykázání z vlakové soupravy v nejbližší stanici.

Nacionalistická LSNS Mariana Kotleby chtěla hlídkami zvýšit bezpečnost cestujících na rizikových tratích. Členy hlídek byli většinou členové a sympatizanti strany. Mluvčí LSNS Milan Uhrík v reakci na nový přepravní řád uvedl, že je jasně namířen proti těmto hlídkám.

Zelená trička budou hlídkovat dál

Mluvčí Kotlebovy strany Milan Uhrík přes snahu slovenských drah zakázat nevyžádané hlídky uvedl, že přívrženci strany budou ve slovenských vlacích jezdit dál.

„Patříme mezi VIP klienty železnic. Máme k dispozici devět přenosných, celosíťových, celoročních jízdenek v celkové hodnotě 8600 eur (232 tisíc Kč),“ uvedl podle Práva Uhrík.

Vlakové hlídky LSNS se ukázaly být velmi účinným marketinkovým nástrojem Kotlebovy strany. Video, na kterém členové hlídky pomáhají policistům při zásahu proti opilému Romovi, vidělo na sociální síti téměř půl miliónu lidí.

Kotleba se netají tím, že hlídky jsou prvním krokem k zavedení domobrany.

"Odborníci na extremismus v hlídkách vidí pokus o vzkříšení Rodobrany - polovojenské organizace z dvacátých let minulého století. Její členové tvořili elitu Hlinkovy gardy, která za druhé světové války pronásledovala Čechy, Židy i režimu nepohodlné Slováky," píše server ČT 24.

Přečteno: 982x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Kotleba, Slovensko, Domobrana, Extremismus, XenofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo