romea - logo
26. října 2021 (úterý)
svátek má Erik

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Slovensko chce zavést povinnou práci. Dotkne se to hlavně Romů na dávkách.

28.11.2013 12:37, (ROMEA)
Ilustrační foto: Lukáš Houdek
Ilustrační foto: Lukáš Houdek

Dávku v hmotné nouzi si bude třeba odpracovat. Na příspěvek státu 61,60 eura bude muset nezaměstnaný pracovat alespoň 32 hodin měsíčně.

Takovou novelu v úterý schválila strana Směr s pár poslanci opozice a prolomili tak veto prezidenta. Zákon by měl zabačít platit od ledna, přičemž první pololetí by úředníci nové pravidlo vysvětlovali.

Novelu předložil zmocněnec vlády pro romskou komunitu Peter Pollák a ministerstvo práce. "Je to první krok k odstranění napětí, ze kterého čerpají
extremisté," řekl Pollák.

Podle novely přijde nezaměstnaný o dávku pouze v případě, že práci odmítne. Pokud pro něj práci mít nebudou, peníze mu musí vyplatit. Pokud by v čtyřčlenné rodině nepracovali oba rodiče, jejich měsíční příjem od státu se sníží ze 156 eur na 36 eur, rodině zůstane příspěvek na bydlení a přídavky na děti.

Slovenský Prezident Ivan Gašparovič odmítl zákon podepsat. Žádal, aby si nezaměstnaní mohli odpracovat dávku pouze přes dobrovolnické práce a při odstraňování následků přírodních katastrof, ne i při malých obecních pracích. Upozornil také na to, že podle Ústavy má každý v hmotné nouzi právo na zajištění základních životních podmínek.

Opozice chce novelu napadnout u Ústavního soudu. "Připomíná mi to socialismus, neumím si to v praxi představit," říká Vladimír Ledecký, starosta Spišského Hrhova v okrese Levoča.

Romská více než 400 tisícová menšina tvoří velkou část z dlouhodobě nezaměstnaných, kterým nový novela zákona o hmotné nouzi dál ztíží už tak velice problematický život. Zavádí totiž pro pobírání základní dávky ve hmotné nouzi, která je přitom ve výši pouhých 61,60 eur měsíčně (asi 1 660 korun), povinnost odpracovat 32 hodin v práci pro obec, nebo v "dobrovolnických službách".

Netrvalo to ani tři dny od vítězství fašisty Miroslava Kotleby v župních volbách v Banské Bystrici a už se dostavil efekt v podobě shody vládní strany Směr a většiny parlamentní opozice na tvrdých opatřeních proti Romům. Někteří politici přímo přiznali, že tvrdé opatření má sebrat vítr z plachet protiromské rétorice Kotleby, který i díky ní zvítězil v přímých volbách župana.

"Cílem tohoto vládního zákona není někoho nutit do práce, hovořit o nucených pracích je zcestné. Je velmi správné rozdělovat lidi na ty, kteří si nedokáží najít práci, a na ty, kteří pracovat nechtějí," uvedl například místopředseda SDKÚ Viliam Novotný. Varoval, že pokud by nebyl zákon přijat, otevře se tím cesta extremistům, uvedl v narážce na Mariána Kotlebu.

Podobný zákon přijala i bývalá česká pravicová vláda Petra Nečase. Ústavní soud však podmínku přijetí neplacených veřejných prací pro výplatu sociálních dávek odmítl a zákon zrušil s tím, že jde o otrockou práci.

I slovenská obdoba českého zákona může být Ústavním soudem zrušena. Ústava Slovenské republiky uvádí, že "každá osoba má v hmotné nouzi právo na takovou pomoc, která je nevyhnutelná pro zabezpečení základních životních podmínek.



čon, idnes.cz , romovia.sme.sk
Přečteno: 1855x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Romové, Sociální dávky, sociální politika vlády



HLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky







..
romea - logo