romea - logo
21. ledna 2020 (úterý)
svátek má Běla
Loading
rozšířené vyhledávaní

Slovensko: Do Anglie odcházejí Romové z Jakubovan za výdělkem. Některým se daří, jiným ne

Jakubiany, 7.2.2013 12:17, (ROMEA)
Chminianské Jakubovany (foto: Lukáš Houdek)
Chminianské Jakubovany (foto: Lukáš Houdek)

Za prací do Anglie odešlo z Jakubovan již několik desítek Romů. Mnozí sní o tom, že si tam vydělají a postarají se tak o svou budoucnost. Ne každému se však podaří plány naplnit. Mnoho chlapů z osady se muselo nedobrovolně vrátit domů. Tímto tématem se zabývá slovenský server Korzár.sk.

Jakubovany. Lokalita s romskou částí obyvatelstva není typickou v porovnání s ostatními na východě. S rodinnými stavbami zbytku obyvatelstva je spojena souvisle. Žije zde mnoho Romů, kteří okusili život na britských ostrovech.

"V Anglii jsem byl asi tři týdny, šel jsem tam za bratrem, ale žádnou práci se mi nepodařilo najít. Musel jsem se vrátit domů," prozradil nám otec mladé rodiny Ján Mirga. Dodal, že pouze utratil peníze na cestu a stravování.

Ján žije v skromném příbytku spolu s manželkou a malými dětmi. V pokoji mají čisto, děti jsou dobře oblečené, neotrhané. Bydlení by si rád rozšířil o vedlejší obydlí, které nedávno odkoupil. Touhu vydělat si v Anglii si uchovává i nadále. "Slyšel jsem, že se tam dá celkem slušně vydělat. Musíte však mít nějaké zázemí. Uvidím, možná tam ještě půjdu. Má se mi ozvat bratr, "dodal.

Jakubovanští Romové pracují leckde v zahraničí. Někteří však říkají, že musejí mít štěstí, aby práci dostali. "Už mě tam asi nikdo nedostane. Práci se mi tam najít nepodařilo, není to jednoduché," řekl další Rom z osady Jaro. Podle něj však chlapi v Anglii pracují ve skladech, balírnách a v různých výrobních dílnách. Některým se prý podařilo slušně vydělat.

Za některými Romy po čase odcházejí i rodiny. Podle posledních údajů terénních sociálních pracovnic z Jakubovan je v Anglii v současnosti 120 Romů z této osady. Čísla ovšem nejsou přesná, protože mnoho z nich totiž mezitím migruje. Za prací většinou odcházejí nejdříve jednotlivci. Za těmi, kteří mají štěstí a časem si v cizině vytvoří zázemí, pak dorazí i jejich rodiny. V osadě momentálně žije 955 obyvatel.

fk, Korzár.sk
Přečteno: 990x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Práce, Slovensko, OsadaHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo