romea - logo
14. srpna 2020 (pátek)
svátek má Alan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Slovensko: Do Anglie odcházejí Romové z Jakubovan za výdělkem. Některým se daří, jiným ne

Jakubiany, 7.2.2013 12:17, (ROMEA)
Chminianské Jakubovany (foto: Lukáš Houdek)
Chminianské Jakubovany (foto: Lukáš Houdek)

Za prací do Anglie odešlo z Jakubovan již několik desítek Romů. Mnozí sní o tom, že si tam vydělají a postarají se tak o svou budoucnost. Ne každému se však podaří plány naplnit. Mnoho chlapů z osady se muselo nedobrovolně vrátit domů. Tímto tématem se zabývá slovenský server Korzár.sk.

Jakubovany. Lokalita s romskou částí obyvatelstva není typickou v porovnání s ostatními na východě. S rodinnými stavbami zbytku obyvatelstva je spojena souvisle. Žije zde mnoho Romů, kteří okusili život na britských ostrovech.

"V Anglii jsem byl asi tři týdny, šel jsem tam za bratrem, ale žádnou práci se mi nepodařilo najít. Musel jsem se vrátit domů," prozradil nám otec mladé rodiny Ján Mirga. Dodal, že pouze utratil peníze na cestu a stravování.

Ján žije v skromném příbytku spolu s manželkou a malými dětmi. V pokoji mají čisto, děti jsou dobře oblečené, neotrhané. Bydlení by si rád rozšířil o vedlejší obydlí, které nedávno odkoupil. Touhu vydělat si v Anglii si uchovává i nadále. "Slyšel jsem, že se tam dá celkem slušně vydělat. Musíte však mít nějaké zázemí. Uvidím, možná tam ještě půjdu. Má se mi ozvat bratr, "dodal.

Jakubovanští Romové pracují leckde v zahraničí. Někteří však říkají, že musejí mít štěstí, aby práci dostali. "Už mě tam asi nikdo nedostane. Práci se mi tam najít nepodařilo, není to jednoduché," řekl další Rom z osady Jaro. Podle něj však chlapi v Anglii pracují ve skladech, balírnách a v různých výrobních dílnách. Některým se prý podařilo slušně vydělat.

Za některými Romy po čase odcházejí i rodiny. Podle posledních údajů terénních sociálních pracovnic z Jakubovan je v Anglii v současnosti 120 Romů z této osady. Čísla ovšem nejsou přesná, protože mnoho z nich totiž mezitím migruje. Za prací většinou odcházejí nejdříve jednotlivci. Za těmi, kteří mají štěstí a časem si v cizině vytvoří zázemí, pak dorazí i jejich rodiny. V osadě momentálně žije 955 obyvatel.

fk, Korzár.sk
Přečteno: 1003x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Práce, Slovensko, OsadaHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo