romea - logo
22. ledna 2022 (sobota)
svátek má Slavomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Slovensko: Do Anglie odcházejí Romové z Jakubovan za výdělkem. Některým se daří, jiným ne

Jakubiany, 7.2.2013 12:17, (ROMEA)
Chminianské Jakubovany (foto: Lukáš Houdek)
Chminianské Jakubovany (foto: Lukáš Houdek)

Za prací do Anglie odešlo z Jakubovan již několik desítek Romů. Mnozí sní o tom, že si tam vydělají a postarají se tak o svou budoucnost. Ne každému se však podaří plány naplnit. Mnoho chlapů z osady se muselo nedobrovolně vrátit domů. Tímto tématem se zabývá slovenský server Korzár.sk.

Jakubovany. Lokalita s romskou částí obyvatelstva není typickou v porovnání s ostatními na východě. S rodinnými stavbami zbytku obyvatelstva je spojena souvisle. Žije zde mnoho Romů, kteří okusili život na britských ostrovech.

"V Anglii jsem byl asi tři týdny, šel jsem tam za bratrem, ale žádnou práci se mi nepodařilo najít. Musel jsem se vrátit domů," prozradil nám otec mladé rodiny Ján Mirga. Dodal, že pouze utratil peníze na cestu a stravování.

Ján žije v skromném příbytku spolu s manželkou a malými dětmi. V pokoji mají čisto, děti jsou dobře oblečené, neotrhané. Bydlení by si rád rozšířil o vedlejší obydlí, které nedávno odkoupil. Touhu vydělat si v Anglii si uchovává i nadále. "Slyšel jsem, že se tam dá celkem slušně vydělat. Musíte však mít nějaké zázemí. Uvidím, možná tam ještě půjdu. Má se mi ozvat bratr, "dodal.

Jakubovanští Romové pracují leckde v zahraničí. Někteří však říkají, že musejí mít štěstí, aby práci dostali. "Už mě tam asi nikdo nedostane. Práci se mi tam najít nepodařilo, není to jednoduché," řekl další Rom z osady Jaro. Podle něj však chlapi v Anglii pracují ve skladech, balírnách a v různých výrobních dílnách. Některým se prý podařilo slušně vydělat.

Za některými Romy po čase odcházejí i rodiny. Podle posledních údajů terénních sociálních pracovnic z Jakubovan je v Anglii v současnosti 120 Romů z této osady. Čísla ovšem nejsou přesná, protože mnoho z nich totiž mezitím migruje. Za prací většinou odcházejí nejdříve jednotlivci. Za těmi, kteří mají štěstí a časem si v cizině vytvoří zázemí, pak dorazí i jejich rodiny. V osadě momentálně žije 955 obyvatel.

fk, Korzár.sk
Přečteno: 1033x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Práce, Slovensko, OsadaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo