romea - logo
2. března 2021 (úterý)
svátek má Anežka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Slovensko: Neziskovky požadují od vlády vypracování krizového plánu kvůli případnému šíření pandemie v romských komunitách. Podpořila je ombudsmanka

25.3.2020 18:20
Chminianské Jakubovany (foto: Lukáš Houdek)
Chminianské Jakubovany (foto: Lukáš Houdek)

Neziskové organizace na Slovensku vyzývají vládu, aby se zaměřila na šíření rizika viru v sociálně vyloučených lokalitách. Také upozorňují na zdraví obyvatelů v lokalitách, které mohou pandemii lehce podlehnout. Ve výzvě signatáři požadují spolupráci vlády se starosty měst a neziskovými organizacemi, které se zaměřují na Romy.

"Domníváme se, že je nutné vypracovat krizový plán v případě šíření pandemie v těchto oblastech a prioritně zajistit zřízení mobilních testovacích stanic za účelem preventivního testování a to zejména v lokalitách s cestovatelskou anamnézou," píší signatáři výzvy, mezi nimiž jsou i Ingrid Kosová, Vlado Rafael či Ján Orlovský.

Podle nich by případné uzavření lokalit armádou SR mohlo vést k nepokojům a panice mezi Romy. Tuto možnost proto vnímají jako krajní nouzi.

"Cílem výzvy je přesměrování pozornosti z roviny šíření stereotypních negativních zpráv z romských komunit na příklady dobré praxe. Za necelé dva týdny jsme byli svědky mnoha pozitivních příkladů svépomoci, obětavosti, solidarity a odpovědnosti, které je třeba ukázat široké veřejnosti. Mnoho Romů přistupuje k věci s vážností a zodpovědně. Mnoho lidí se obětuje, aby pomáhaly a šířily osvětu," uvedla Ingrid Kosová, spoluautorka výzvy.

"Je třeba veřejně upozornit na rizika, kterým čelíme v případě, že pandemie propukne v marginalizovaných komunitách. Je důležité, aby k plánování byli do krizových štábů přizváni i zástupci iniciativ, které působí přímo v terénu, dobrovolníci, neziskové organizace a také Úřad zmocněnce vlády pro romské komunity, který má být koordinujícím orgánem těchto iniciativ," dodal Vlado Rafael z občanského sdružení eduRoma a spoluautor výzvy.

"Tématu prospěje i to, když budou lidé z médií slyšet, že autority se problémem zabývají na vrcholové úrovni, že toto téma není odsouváno a neřešeno. Tím odstřihneme snahy extremistických skupin o zneužití pandemie ve vyloučených romských lokalitách pro své populistické cíle," dodala spoluautorka výzvy Ingrid Kosová.

Výzvu podpořila i Veřejná ochránkyně práv na Slovensku Marie Patakyová. Podle ní je důležité být na vypuknutí pandemie v romských lokalitách připraveni.

"Čelíme specifické situaci, v níž má prioritu právo na ochranu zdraví a života. Mezi mimořádně ohrožené skupiny patří senioři či lidé se zdravotními komplikacemi, lidé bez domova, ale důležité je chránit také lidí z marginalizovaných komunit, kteří žijí v oblastech s omezeným nebo žádným přístupem k pitné vodě," uvedla ombudsmanka Marie Patakyová.

"Omezené možnosti dodržování hygieny v této době může způsobit neodvratitelné škody na životech a zdraví. V takové situaci je nutné přijímat rychlá a účinná opatření proti šíření nákazy," podpřila ombudsmanka výzvu nevládních organizací.

"Věřím, že krizový štáb bude věnovat dostatečnou pozornost marginalizovaných komunitám, jakož i dalším ohroženým skupinám," dodala veřejná ochránkyně práv na Slovensku Marie Patakyová.

Přečteno: 696x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Sociálně vyloučené lokality, Ghetta, Zdraví, výzva, Vláda České republiky, Zmocněnec, COVID-19HLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo