romea - logo
6. července 2020 (pondělí)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus
Loading
rozšířené vyhledávaní

Slovensko: Neziskovky požadují od vlády vypracování krizového plánu kvůli případnému šíření pandemie v romských komunitách. Podpořila je ombudsmanka

25.3.2020 18:20
Chminianské Jakubovany (foto: Lukáš Houdek)
Chminianské Jakubovany (foto: Lukáš Houdek)

Neziskové organizace na Slovensku vyzývají vládu, aby se zaměřila na šíření rizika viru v sociálně vyloučených lokalitách. Také upozorňují na zdraví obyvatelů v lokalitách, které mohou pandemii lehce podlehnout. Ve výzvě signatáři požadují spolupráci vlády se starosty měst a neziskovými organizacemi, které se zaměřují na Romy.

"Domníváme se, že je nutné vypracovat krizový plán v případě šíření pandemie v těchto oblastech a prioritně zajistit zřízení mobilních testovacích stanic za účelem preventivního testování a to zejména v lokalitách s cestovatelskou anamnézou," píší signatáři výzvy, mezi nimiž jsou i Ingrid Kosová, Vlado Rafael či Ján Orlovský.

Podle nich by případné uzavření lokalit armádou SR mohlo vést k nepokojům a panice mezi Romy. Tuto možnost proto vnímají jako krajní nouzi.

"Cílem výzvy je přesměrování pozornosti z roviny šíření stereotypních negativních zpráv z romských komunit na příklady dobré praxe. Za necelé dva týdny jsme byli svědky mnoha pozitivních příkladů svépomoci, obětavosti, solidarity a odpovědnosti, které je třeba ukázat široké veřejnosti. Mnoho Romů přistupuje k věci s vážností a zodpovědně. Mnoho lidí se obětuje, aby pomáhaly a šířily osvětu," uvedla Ingrid Kosová, spoluautorka výzvy.

"Je třeba veřejně upozornit na rizika, kterým čelíme v případě, že pandemie propukne v marginalizovaných komunitách. Je důležité, aby k plánování byli do krizových štábů přizváni i zástupci iniciativ, které působí přímo v terénu, dobrovolníci, neziskové organizace a také Úřad zmocněnce vlády pro romské komunity, který má být koordinujícím orgánem těchto iniciativ," dodal Vlado Rafael z občanského sdružení eduRoma a spoluautor výzvy.

"Tématu prospěje i to, když budou lidé z médií slyšet, že autority se problémem zabývají na vrcholové úrovni, že toto téma není odsouváno a neřešeno. Tím odstřihneme snahy extremistických skupin o zneužití pandemie ve vyloučených romských lokalitách pro své populistické cíle," dodala spoluautorka výzvy Ingrid Kosová.

Výzvu podpořila i Veřejná ochránkyně práv na Slovensku Marie Patakyová. Podle ní je důležité být na vypuknutí pandemie v romských lokalitách připraveni.

"Čelíme specifické situaci, v níž má prioritu právo na ochranu zdraví a života. Mezi mimořádně ohrožené skupiny patří senioři či lidé se zdravotními komplikacemi, lidé bez domova, ale důležité je chránit také lidí z marginalizovaných komunit, kteří žijí v oblastech s omezeným nebo žádným přístupem k pitné vodě," uvedla ombudsmanka Marie Patakyová.

"Omezené možnosti dodržování hygieny v této době může způsobit neodvratitelné škody na životech a zdraví. V takové situaci je nutné přijímat rychlá a účinná opatření proti šíření nákazy," podpřila ombudsmanka výzvu nevládních organizací.

"Věřím, že krizový štáb bude věnovat dostatečnou pozornost marginalizovaných komunitám, jakož i dalším ohroženým skupinám," dodala veřejná ochránkyně práv na Slovensku Marie Patakyová.

Přečteno: 668x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Sociálně vyloučené lokality, Ghetta, Zdraví, výzva, Vláda České republiky, Zmocněnec, COVID-19HLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo