romea - logo
3. března 2021 (středa)
svátek má Kamil

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Slovensko: Neziskovky vyzývají vládu, aby přestala diskriminovat Romy v souvislosti s testováním a zavíráním romských osad

9.4.2020 15:46
Testování na onemocnění COVID-19 v obci Doľany 4. 4. 2020 (FOTO: Facebook Andrea Bučková - splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity)
Testování na onemocnění COVID-19 v obci Doľany 4. 4. 2020 (FOTO: Facebook Andrea Bučková - splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity)

Některé slovenské neziskové organizace, které se zaměřují na Romy, vyzývají vládu, aby Romy nediskriminovala při testování a zavírání osad. "Momentálně disponujeme jediným údajem o počtu 31 pozitivně testovaných lidí v pěti komunitách ze zhruba 1000 testovaných, což určitě nepředstavuje takové procento infikovaných, aby bylo nutné uzavřít celé komunity za pomoci silových složek. Jde o relativně nízký počet lidí, které je možné okamžitě umístit v účelových zařízeních, tak jak se to děje iv případě navrátilce z majoritního obyvatelstva," uvádí se v prohlášení neziskových organizací, které server Romea.cz zveřejňuje v plném znění.

Výzva nevládních organizací vládě SR k okamžitému odstranění diskriminačních opatření vůči romským marginalizovaným komunitám

Všichni víme, že současná situace v romských komunitách je výsledkem vyčkávání všech zainteresovaných, kteří podcenili situaci a nevěnovali dostatečnou pozornost lidem vracejícím se ze zahraničí do prostředí nejchudších lokalit ještě na počátku šíření nákazy COVID-19 na Slovensku. Jednotlivci s cestovatelskou anamnézou volně přecházeli přes hranice a vraceli se do domácího prostředí.

Z pozice nevládních organizací a subjektů aktivně působících v komunitách jsme se snažili upozornit na situaci již koncem března, přičemž jsme vládu SR upozornili na fakt, že uzavírání lokalit za pomoci silových složek a Armády SR vnímáme jako krajní alternativu, která by mohla u lidí v komunitách vyvolat paniku a nepokoje a zároveň přispět ke zvýšení napětí mezi Romy a většinovým obyvatelstvem.

Momentálně disponujeme jediným údajem o počtu 31 pozitivně testovaných lidí v pěti komunitách ze zhruba 1000 testovaných, což určitě nepředstavuje takové procento infikovaných, aby bylo nutné uzavřít celé komunity za pomoci silových složek. Jde o relativně nízký počet lidí, které je možné okamžitě umístit v účelových zařízeních, tak jak se to děje i v případě navrátilců z majoritního obyvatelstva.

Opatření, které významným způsobem omezuje volný pohyb a svobody občanů, je v rozporu s prohlášením rovného zacházení s lidmi z marginalizovaných komunit.

Žádáme Vládu SR, aby přistupovala k nejzranitelnějším občanům marginalizovaných komunit bez takových opatření, které vzbuzují obavy z diskriminačního jednání a stigmatizují Romy a Romky jako původce nákazy! Vyzýváme Vládu SR, aby naplnila, co deklarovala, a dohlédla na zajištění důstojných podmínek pro jednotlivce v marginalizovaných komunitách, na které bude uvalena nucená karanténa!

Pokud má vláda SR záměr získat kontrolu nad šířením koronaviru, její povinností je, aby přistupovala ke všem občanům SR stejně a v případě nutnosti pak uzavřela celé obce, nejen marginalizované romské komunity.

V momentální situaci žádáme rozšířit preventivní testování na všechny rizikové skupiny, jakož i na jednotlivce z majoritního obyvatelstva, kteří mohli potenciálně přijít do styku s pozitivně testovanými v různých částech Slovenska.

Signatáři výzvy:

  • Ing. Ingrid Kosová, PhD. - předsedkyně Quo vadis, o. z.
  • Mgr. Vlado Rafael, PhD. - ředitel oz eduRoma
  • Mgr. Zuzana Havířově - Rómske advokačné a výskumné stredisko (RAVS)
Přečteno: 1683x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, COVID-19, Testování v romských osadách na COVID-19HLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo