romea - logo
15. srpna 2022 (pondělí)
svátek má Hana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Slovensko: Pět romských osad jde do karantény a budou uzavřené, zatím zjištěno 31 nakažených

9.4.2020 9:47
Vláda Slovenské republiky testuje obyvatele v romských lokalitách na COVID-19 - duben 2020 (FOTO: Facebook Ozbrojené Sily SR, Vláda SR)
Vláda Slovenské republiky testuje obyvatele v romských lokalitách na COVID-19 - duben 2020 (FOTO: Facebook Ozbrojené Sily SR, Vláda SR)

Slovensko uzavře několik lokalit s romskými obyvateli, u nichž testy potvrdily nákazu koronavirem. Ve středu večer to oznámil hlavní hygienik Slovenska Ján Mikas. V zemi půjde o první případy plošné karantény v době pandemie nemoci COVID-19. Premiér Igor Matovič doplnil, že koronavirus byl zjištěn v pěti lokalitách, kde bydlí Romové. Předseda slovenské vlády již dříve vyslovil obavy, že právě některé romské osady, kde nemají například všichni obyvatelé přístup k vodě a je tak velmi složité dodržovat přísná pravidla k zabránění šíření viru se mohou stát ohniskem nákazy.

"Toto není nepřátelský akt. Chceme v první řadě chránit lidi, kteří zůstanou v karanténě. Zabezpečíme přísun potravin," řekl Matovič novinářům ve městě Krompachy na východním Slovensku, kde spolu s kolegy z vlády, hlavním hygienikem a představiteli dalších institucí jednali o vzniklé situaci.

Koronavirus byl podle předsedy slovenské vlády zaznamenám v pěti lokalitách na Spiši. Tři z nich jsou v Krompachách, další evidují v blízkých obcích Žehra a Bystrany a jedná se zatím o 31 pozitivně testovaných lidí (Pozn. redakce: údaj k 23:30, 8.4.2020) . Jejich starostové postup vlády ohledně karantény ocenili. Nakažení obyvatelé se zřejmě infikovali ještě při pobytu v cizině, například v Británii.

Podle zmocněnkyně vlády SR pro záležitosti romské menšiny Andrey Bučkové obce, kde žije romské obyvatelstvo budou uzavřené podle standardních postupů a ve smyslu zákona o ochraně, podpoře a rozvoji veřejného zdraví. "K takovému kroku je nutné přistoupit v případě ohrožení veřejného zdraví, kterému v současnosti bezpochyby čelíme, bez ohledu na místo a specifika obyvatelstva kdekoliv na Slovensku. A to s jediným účelem, ochránit zdraví občanů S bez ohledu na jejich etnickou příslušnost," uvedla Bučková.

Podle Bučkové vláda SR deklarovala, že bude zajištěna důsledná zdravotní péče o občany v nucené karanténě a přístup ke všem zdrojům tak, aby lidé co nejméně pociťovali omezení svobody a volného pohybu a mohli dále důstojně prožívat svůj každodenní život.

"Uvědomuji si svou roli a odpovědnost, budu dohlížet, aby Vláda SR tento závazek i naplnila. Věřím, že všichni zainteresovaní zohlední potřebu rozšířit preventivní testování i na majoritní obyvatele zasažených obcí, kteří mohli přijít do kontaktu s pozitivně testovanými lidmi a v případě nutnosti rozšířit nucenou karanténu na celé obce, nejen marginalizované romské komunity," dodala Andrea Bučková.

Podle ní je prvořadým cílem získat nad šířením pandemie kontrolu a to se může podařit pouze v případě rovného přístupu ke všem občanům SR.

Slovenská vláda od minulého týdne testuje obyvatele vybraných 33 romských lokalit, které byly vybrány na základě informací o návratu jejich obyvatel z ciziny. Odebírání vzorků zajišťují vojenští zdravotníci.

Přečteno: 2418x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Nemocnice, COVID-19, Testování v romských osadách na COVID-19HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo