Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Slovensko: Soud projednává rozpuštění Kotlebovy strany. Podle prokurátora má LSNS fašistické tendence

10. dubna 2019
Čtení na 2 minuty

Slovenský nejvyšší soud začal projednávat návrh generálního prokurátora Jaromíra Čižnára na rozpuštění fašistické strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS). Zástupce prokuratury ve zdůvodnění návrhu zdůraznil dva body:  programové teze LSNS vůči romské menšině a snahy strany odstranit v zemi demokratický režim. Podle Mariana Kotleby neexistuje žádný důvod ke zrušení jeho strany. Verdikt padne 29. dubna.

Štvaní proti Romům a migrantům

LSNS se s osmi procenty hlasů v roce 2016 dostala do slovenského parlamentu. Podle dvou posledních průzkumů popularita LSNS dosáhla téměř 12 procent. Stranu přišly k soudu podpořit desítky sympatizantů, včetně předsedy české Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáše Vandase. (Jeho Dělnická strana byla českým Nejvyšším správním soudem rozpuštěna v únoru 2010 z obdobných důvodů.)

„Je přirozené, že žalovaná politická strana kritizuje vládu, ale kritizuje ji způsobem, který přesahuje přiměřené politické hranice. Podle názoru žalobce (strana) porušuje ústavu, zákon a mezinárodní smlouvy. Pokud by se naplnily politické ambice strany, tak by se odstranila vláda práva, byla by nastolena vláda jedné strany,“ řekl prokurátor.

Minár též zmínil postoj LSNS k migrantům, který podle něj všechny uprchlíky považuje za agresivní muslimy, kteří chtějí obsadit Slovensko. Poukázal přitom na mezinárodní úmluvy, které uprchlíkům přiznávají právo na poskytnutí ochrany.

Popírání

„Neexistuje žádný zákonný důvod, aby naše strana byla rozpuštěna,“ řekl novinářům před zahájením líčení Kotleba. Před soudem návrh prokuratury odmítl, a to včetně údajného uplatňování kolektivní viny ze strany LSNS vůči Romům. „Nikdy jsme nehodnotili jakékoliv lidi na základě jejich příslušnosti k původu, stavu nebo majetkové vrstvě,“ řekl Kotleba v emotivním projevu, kvůli němuž politika napomínal člen soudního senátu.

Kotleba také tvrdil, že stát nepostupuje razantně v těch oblastech potírání kriminality, kde je to potřeba. Zmínil dva násilné kriminální případy, kterých se podle něj dopustili pachatelé “cikánského původu”.

LSNS obhajovali tři právníci i Kotleba, jejich vystoupení u soudu trvala několik hodin. Jeden z právníků Radovan Hrádek u soudu řekl, že návrh na rozpuštění ĽSNS je politickou objednávkou. „Odmítáme tvrzení žalobce, že žalovaný je pokračovatelem Slovenské pospolitosti,“ uvedl také Hrádek.

Prokurátor: LSNS má fašistické tendence

Prokuratura v návrhu na rozpuštění označila LSNS za extremistickou s fašistickými tendencemi. LSNS také prosazuje vystoupení Slovenska z EU a z NATO a kritizuje zavedené politické strany. Hlásí se i k válečnému slovenskému státu, který byl spjat s nacistickým Německem.

„To, co se děje na Slovensku, je jasný znak totality. My jsme se s tím sami setkali v České republice, kde byla Dělnická strana v roce 2010 rozpuštěna,“ řekl novinářům Vandas, který také přišel podpořit LSNS. Vandasova strana DSSS vystupuje jako nástupkyně Dělnické strany, kterou rozpustil český Nejvyšší správní soud. Strana podle soudu podněcovala k násilí, byla národně sociální podle Hitlerova vzoru i neonacistická, a usilovala o radikální přeměnu demokratického zřízení.

Soudní jednání o rozpuštění LSNS se za přísných bezpečnostních opatření koná téměř dva roky poté, co šéf slovenské prokuratury Čižnár návrh na zrušení LSNS k Nejvyššímu soudu podal.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon