romea - logo
29. ledna 2020 (středa)
svátek má Zdislava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Slovensko: Téměř polovina Romů žije mezi většinovým obyvatelstvem. Někteří však žijí v osadách bez vody či kanalizace

Bratislava, 22.7.2014 11:57, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Téměř polovina ze zhruba 402 tisíc Romů na Slovensku žije mezi většinovým obyvatelstvem. Více než 95 tisíc Romů bydlí na okrajích obcí, 74 tisíc v segregovaných osadách a zhruba 46 tisíc v ghettech uvnitř měst a obcí. Počet osad za téměř deset let klesl téměř o padesát. Informuje o tom server Romovia.smes.sk.

Vyplývá to z Atlasu romských komunit, který v těchto dnech zveřejnili partneři projektu - slovenské ministerstvo sociálních věcí a Prešovská univerzita. Ministerstvo si jej objednalo od Rozvojového programu OSN (UNDP) za 890 tisíc eur spolu s dalšími analýzami na výzkum romské menšiny. Samotný atlas stál 70 tisíc eur. Určen je pro úředníky, nevládní organizace a odbornou veřejnost.

Nejvíce Kežmarok, nejméně Bytča

Výsledky použili i ve zprávě o míře chudoby na Slovensku: až ve 42 procentech osad chybí kanalizace, ve 14 osadách není žádná infrastruktura, lidé žijí bez připojení k vodě, elektřině a plynu.

Přístup k pitné vodě nemá až 7,2 procenta obydlí v oddělených romských osídleních. Lidé čerpají vodu z přírody, hydrantů nebo od vzdálenějších sousedů.

Atlas ukázal i to, že v chatrčích žije 31 tisíc Romů, majetkově nevyrovnaná je asi třetina pozemků v osadách a ghettech.

V číslech

  • 402 000 Romů napočítal Atlas na Slovensku,
  • 37% obcí má více než 30 Romů,
  • 803 osad a ghet je domovem pro 53, 5 procenta Romů. Ostatní žijí mezi majoritou,
  • 18 162 Romů žije v Košicích (rekordman mezi městy),
  • 100% romské populace má obec Lomnička.
Romovia.sme.sk
Přečteno: 2101x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Romové, Osada, Bydlení, PrůzkumHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo