romea - logo
20. září 2020 (neděle)
svátek má Oleg

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Slovensko: Téměř polovina Romů žije mezi většinovým obyvatelstvem. Někteří však žijí v osadách bez vody či kanalizace

Bratislava, 22.7.2014 11:57, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Téměř polovina ze zhruba 402 tisíc Romů na Slovensku žije mezi většinovým obyvatelstvem. Více než 95 tisíc Romů bydlí na okrajích obcí, 74 tisíc v segregovaných osadách a zhruba 46 tisíc v ghettech uvnitř měst a obcí. Počet osad za téměř deset let klesl téměř o padesát. Informuje o tom server Romovia.smes.sk.

Vyplývá to z Atlasu romských komunit, který v těchto dnech zveřejnili partneři projektu - slovenské ministerstvo sociálních věcí a Prešovská univerzita. Ministerstvo si jej objednalo od Rozvojového programu OSN (UNDP) za 890 tisíc eur spolu s dalšími analýzami na výzkum romské menšiny. Samotný atlas stál 70 tisíc eur. Určen je pro úředníky, nevládní organizace a odbornou veřejnost.

Nejvíce Kežmarok, nejméně Bytča

Výsledky použili i ve zprávě o míře chudoby na Slovensku: až ve 42 procentech osad chybí kanalizace, ve 14 osadách není žádná infrastruktura, lidé žijí bez připojení k vodě, elektřině a plynu.

Přístup k pitné vodě nemá až 7,2 procenta obydlí v oddělených romských osídleních. Lidé čerpají vodu z přírody, hydrantů nebo od vzdálenějších sousedů.

Atlas ukázal i to, že v chatrčích žije 31 tisíc Romů, majetkově nevyrovnaná je asi třetina pozemků v osadách a ghettech.

V číslech

  • 402 000 Romů napočítal Atlas na Slovensku,
  • 37% obcí má více než 30 Romů,
  • 803 osad a ghet je domovem pro 53, 5 procenta Romů. Ostatní žijí mezi majoritou,
  • 18 162 Romů žije v Košicích (rekordman mezi městy),
  • 100% romské populace má obec Lomnička.
Romovia.sme.sk
Přečteno: 2266x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Romové, Osada, Bydlení, PrůzkumHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo