romea - logo
21. ledna 2020 (úterý)
svátek má Běla
Loading
rozšířené vyhledávaní

Slovensko: Úřad zmocněnce pro romskou komunitu bude mít vlastní časopis. A co na to stávající periodikum Romano nevo ľil?

Bratislava, 25.6.2014 13:45, (ROMEA)
Peter Pollák (FOTO: Facebook)
Peter Pollák (FOTO: Facebook)

Úřad zmocněnce vlády SR pro romskou komunitu (ÚSVRK) bude vydávat vlastní časopis pod názvem Romane Nevipena. Cílem tohoto periodika je zvýšit informovanost samospráv i terénních pracovníků účastnících se na projektech pro romskou komunitu. Na jeho přípravu a vydávání dostal 30 000 eur z dotačního programu Úřadu vlády SR Kultura národnostních menšin 2014. Informuje o tom server Teraz.sk.

Podle zmocněnce vlády Petra Polláka (Obyčejní lidé a  nezávislé osobnosti - OĽaNO) bude desetistránkový časopis vycházet v nákladu 6 000 kusů. Pro rok 2014 je plánovaných deset vydání. Roman Čonka,  šéfredaktor časopisu Romano nevo ľil, má za to, že nové periodikum bude mít coby vládní projekt výhodu oproti ostatním. Upozorňuje též na to, že časopis bnude mít politické krytí, jelikož Petr Pollák je také poslancem za uskupení OĽaNO.

Lidem chybí informace

Pollák poukázal na fakt, že terénní práci ve prospěch zlepšení podmínek romského etnika se věnuje v současnosti 2 000 lidí a je perspektiva, že se jejich počet bude zvyšovat. "Dlouhodobě jim chybí informace o připravovaných projektech a realizovaných aktivitách v oblastech, v nichž působí a tento prostor dosud nevyplnilo žádné ze stávajících periodik, "vysvětluje Pollák účel časopisu.

Zmocněnec věří, že zvýšená informovanost povede ke zkvalitnění práce s romskými komunitami. Redakční tým časopisu ještě není stanoven. Úřad chce vybrat šéfredaktora na základě výběrového řízení. První číslo by mělo podle informací z úřadu vyjít v průběhu příštích týdnů. Tisk zajistí Centrum polygrafických služeb Ministerstva vnitra SR.

"Distribuovat ho budeme na městské a obecní úřady, vyšší územní celky i do komunitních center, prostřednictvím regionálních center našeho úřadu," informoval Pollák.

Výhoda oproti ostatním a politické krytí

Romská komunita na Slovensku měla dosud jediné tištěné periodikum zaměřené na kulturně-společenský život Romů, časopis Romano nevo ľil. Ten nepřetržitě funguje od roku 1991. Druhým periodikem je časopis pro děti s názvem Luluďi. Romano nevo ľil mělo podle jeho šéfredaktora Romana Čonky v posledních dvou letech problém s financováním, přičemž problém byl hlavně v neodborném rozhodnutí komise a následně zdlouhavém procesu podpisu smluv ze strany slovenského úřadu vlády.

"Je dobré, pokud bude mít romská národnost na Slovensku několik tematicky orientovaných romských printů, ale nemělo by se zapomínat na jejich finanční podporu. A nemělo by se zapomínat ani na noviny, které mají svou historii.

Nechci proto hodnotit obsah nových novin, protože jsou ve stádiu přípravy, ale už první zveřejněné informace naznačují, že jsou ve výhodě oproti jiným. Není také dobré, pokud má nové periodikum za sebou politické pozadí. Netřeba zapomínat na to, že zmocněnec není jen úředník bez stranického trička, ale že je hlavně poslancem NR SR s politickým krytím," sdělil Roman Čonka serveru Romea.cz.

fk, ryz, Teraz.sk
Přečteno: 731x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Média, Romové, Slovensko, ZmocněnecHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo