romea - logo
14. srpna 2020 (pátek)
svátek má Alan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Slovensko: Úřad zmocněnce pro romskou komunitu bude mít vlastní časopis. A co na to stávající periodikum Romano nevo ľil?

Bratislava, 25.6.2014 13:45, (ROMEA)
Peter Pollák (FOTO: Facebook)
Peter Pollák (FOTO: Facebook)

Úřad zmocněnce vlády SR pro romskou komunitu (ÚSVRK) bude vydávat vlastní časopis pod názvem Romane Nevipena. Cílem tohoto periodika je zvýšit informovanost samospráv i terénních pracovníků účastnících se na projektech pro romskou komunitu. Na jeho přípravu a vydávání dostal 30 000 eur z dotačního programu Úřadu vlády SR Kultura národnostních menšin 2014. Informuje o tom server Teraz.sk.

Podle zmocněnce vlády Petra Polláka (Obyčejní lidé a  nezávislé osobnosti - OĽaNO) bude desetistránkový časopis vycházet v nákladu 6 000 kusů. Pro rok 2014 je plánovaných deset vydání. Roman Čonka,  šéfredaktor časopisu Romano nevo ľil, má za to, že nové periodikum bude mít coby vládní projekt výhodu oproti ostatním. Upozorňuje též na to, že časopis bnude mít politické krytí, jelikož Petr Pollák je také poslancem za uskupení OĽaNO.

Lidem chybí informace

Pollák poukázal na fakt, že terénní práci ve prospěch zlepšení podmínek romského etnika se věnuje v současnosti 2 000 lidí a je perspektiva, že se jejich počet bude zvyšovat. "Dlouhodobě jim chybí informace o připravovaných projektech a realizovaných aktivitách v oblastech, v nichž působí a tento prostor dosud nevyplnilo žádné ze stávajících periodik, "vysvětluje Pollák účel časopisu.

Zmocněnec věří, že zvýšená informovanost povede ke zkvalitnění práce s romskými komunitami. Redakční tým časopisu ještě není stanoven. Úřad chce vybrat šéfredaktora na základě výběrového řízení. První číslo by mělo podle informací z úřadu vyjít v průběhu příštích týdnů. Tisk zajistí Centrum polygrafických služeb Ministerstva vnitra SR.

"Distribuovat ho budeme na městské a obecní úřady, vyšší územní celky i do komunitních center, prostřednictvím regionálních center našeho úřadu," informoval Pollák.

Výhoda oproti ostatním a politické krytí

Romská komunita na Slovensku měla dosud jediné tištěné periodikum zaměřené na kulturně-společenský život Romů, časopis Romano nevo ľil. Ten nepřetržitě funguje od roku 1991. Druhým periodikem je časopis pro děti s názvem Luluďi. Romano nevo ľil mělo podle jeho šéfredaktora Romana Čonky v posledních dvou letech problém s financováním, přičemž problém byl hlavně v neodborném rozhodnutí komise a následně zdlouhavém procesu podpisu smluv ze strany slovenského úřadu vlády.

"Je dobré, pokud bude mít romská národnost na Slovensku několik tematicky orientovaných romských printů, ale nemělo by se zapomínat na jejich finanční podporu. A nemělo by se zapomínat ani na noviny, které mají svou historii.

Nechci proto hodnotit obsah nových novin, protože jsou ve stádiu přípravy, ale už první zveřejněné informace naznačují, že jsou ve výhodě oproti jiným. Není také dobré, pokud má nové periodikum za sebou politické pozadí. Netřeba zapomínat na to, že zmocněnec není jen úředník bez stranického trička, ale že je hlavně poslancem NR SR s politickým krytím," sdělil Roman Čonka serveru Romea.cz.

fk, ryz, Teraz.sk
Přečteno: 735x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Média, Romové, Slovensko, ZmocněnecHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo