romea - logo
22. ledna 2022 (sobota)
svátek má Slavomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Slovensko: V souvislosti s pandemií koronaviru je v karanténě 12 romských komunit. Ombudsmance se to nelíbí

24.3.2021 14:02
Romové, obětní beránci současné epidemie (FOTO: Barbora Haviarová, Společnost pro kulturu, vzdělání a komunikaci, Slovensko)
Romové, obětní beránci současné epidemie (FOTO: Barbora Haviarová, Společnost pro kulturu, vzdělání a komunikaci, Slovensko)

Na Slovensku je momentálně v souvislosti s pandemií koronaviru uzavřeno v karanténě 12 romských komunit. Potvrdila to zmocněnkyně vlády SR pro romské komunity Andrea Bučková. To se nelíbí ombudsmance Marii Patakyové.

"Aktuální počty karantenizovaných komunit svědčí o tom, že stále zápasíme s přístupem zavádění plošných komunitních karantén," podotkla Bučková.

Úřad vychází z údajů pravidelného monitoringu realizovaného na úrovni vybraných obcí. "K 23. březnu 2021 eviduje úřad zmocněnce vlády na základě tohoto monitoringu celkem 45 míst / obcí, kde bylo od prosince 2020 karantenizované buď celé romské osídlení nebo část komunity," upřesnila.

Uzavírání marginalizovaných romských komunit kvůli karanténě nedávno kritizovala ombudsmanka Marie Patakyová. Zároveň požádala generálního prokurátora Maroše Žilinka, aby v této věci přezkoumal zákonnost vyhlášek regionálních úřadů veřejného zdravotnictví (RÚVZ) a aby se případně obrátil na Ústavní soud SR. 

Nařizování takové karantény má podle ní selektivní charakter a týká se zatím jen oblastí s výskytem marginalizovaných komunit. Úřad veřejného zdravotnictví SR tehdy reagoval, že regionální úřady nepřistupují k uzavírání lokalit automaticky.

Přečteno: 716x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, COVID-19, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo